از طریق غذا انگلهای زیادی وارد بدن می شوند که در میان آن ها آمیبها ـ ژیاریارها ـ کوکسیدیوز ـ کرم قلابدار ـ آسکاریس ـ تنیازیس ـ استروثریلوئیدیاز ـ تریشینیوزیس شایع می­باشند.
عفونت کرمهای نواری در سگ ها پاتوژنیک نمی باشد. اگر چه عفونت های زیادی در سگ های جوان وجود داشته باشد ناراحتی ملایمی در ناحیه شکمی، اسهال متناوب یبوست استفراغ و نفخ (گاز) به وجود می آید.
در سگ ها عفونت ناشی از کرم تنیای را از طریق خوردن گوشت خام آلوده و عفونت ناشی از کرم دیپلیدیوم را از خوردن کک و شپش حاصل می گردد.
عفونت ناشی از انگل اکینوکوکوس گرانولوس (
Echinococcus Granulosus) در سگ ها مهمترین نوع می باشد زیرا افزایش شانس آلودگی انسان و در نتیجه پیشرفت کیست های هیداتیک را موجب می شوند.
جلوگیری از عفونت سگ ها با گونه تینای کرم نواری با جلوگیری از تماس با واسطه های این انگل امکان پذیر است که در حیوانات کوچک مراحل واسطه ای این انگل قرار دارد.
برای مثال، مراحل لاروتنیا پیس فورمیس (
T.Pisiformis) در مزانتر خرگوش وحشی می باشد.
متأسفانه شکارچیان این قسمت لاشه را به سگهایشان می خورانند که نباید این کار انجام شود. ولی برای تغییر چنین عاداتی باید صاحب سگ و کلینیسین نیز مبارزه نمایند. آسکاریس (توکساکاراکنیس
Taxacara Canis) اغلب هر توله سگ تازه تولد یافته را آلوده می کند.
عفونت قبل تولد از طریق جفت در دوران نوزادی از طریق کلستروم و بعد از نوزادی تا سن یک ماهگی از طریق خوردن تخم مرغ آلوده حاوی لارو مرحله دوم روی می دهد.
لارو کرم قلابدار ممکن است به توله سگ ها از طریق گردش خون جفت و از طریق کلستروم دسترسی یابد.
کرم بالغ موجب کم خونی و مدفوع نیمه جامد مایع از رنگ قرمز تا سیاه شود در بیماری کرم قلابدار رژیم غذایی با پروتئین بالا، ویتامین ها و حاوی آهن به رژیم غذایی سگ افزوده شود و درمان ضد انگلی نیز باید داده شود. ژیار دیارزیس (
Giardia Canis) گزارش شده که موجب مرگ در توله سگ ها شده و با اسهال ملایم موکوسی ملایم تا شدید مشخص می شود.
مایع از طریق توده مدفوع پخش می شود که ممکن است حاوی لخته های کوچک خون باشد. کوکسیدیوز نیز علت اسهال شدید می تواند باشد همراه خونریزی، هیدراتاسیون و ضعف مشخص می شود.
غیر از استفاده عوامل ضد کوکسیدیایی، حمایت غذایی نیز در حفظ بیمار مهم می باشد. مخلوط برنج و تخم مرغ پخته شده مفید است و از تجویز رژیم غذایی که فیبر خام بالا (بیشتر از 45% ماده خشک) و چربی (بیشتر از 5%) دارند باید پرهیز شود.

نویسنده: یاسر

مقاله اختصاصی میهن پت