فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  8
لایک لایک:  6
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: توضیحات کامل درباره ی عقیم سازی گربه و سگ ماده

 1. #1
  همکار قدیمی Zzahra آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  حیوانات
  حیوان خانگی
  خوکچه هندی و گربه
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  2786
  میانگین پست در روز
  1.39
  نوشته ها
  2,201

  توضیحات کامل درباره ی عقیم سازی گربه و سگ ماده

  سالانه تعداد زیادی توله سگ و بچه گربه به دنیا می آیند که صاحبانی برای نگهداری آن ها وجود ندارد، بنابراین واضح است که باید تعداد سگ ها و گربه های دارای قابلیت باروری را کاهش داد. بهترین راه برای تضمین این موضوع عقیم سازی می باشد، به این وسیله درصد بالایی از سگ ها و گربه ها قابلیت باروری خود را از دست می دهند. انجام عمل عقیم سازی (Spaying یا Ovariohysterectomy) حیوانات ماده بهترین راه برای کاهش تعداد توله سگ ها و بچه گربه ها می باشد .

  باید بدانیم که عقیم سازی ماده ها و اخته کردن نرها (Castration) برای بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی از لحاظ تأمین سلامتی و طول عمر حیوانات حائز اهمیت می باشد. داشتن توله سگ های بیشتر ممکن است جالب به نظر برسد ولی در اغلب موارد صاحبان حیوانات خانگی متوجه می شوند که پیدا کردن سرپناه مناسب برای توله سگ ها مشکل است. لازم است بدانیم که داشتن توله های زیاد به هیچ وجه تکامل بلوغ سگ ها را چه از لحاظ بدنی و چه از لحاظ ذهنی و روحی تغییر نمی دهد. به علاوه تمامی بارداری ها در سگ ها، مناسب و راحت نبوده و مشکلاتی از جمله سخت زایی، مرگ و میر توله سگ ها و مشکلات بالقوه مربوط به سلامتی در مادران از جمله عفونت غدد پستانی و عفونت رحم نیز می تواند رخ دهد .

  فیزیولوژی و آناتومي دستگاه تناسلي ماده:
  دستگاه تناسلی سگ های ماده از تخمدان آغاز می شود. تخمدان های یک توله سگ ماده در زمان تولد، حاوی تمام تخمک هایی است که در طول زندگی، آزاد خواهد داشت. البته این تخمک ها در حالت نابالغ بوده و نیازمند تکامل بیشتری برای رسیدن به مرحله لقاح با اسپرم می باشند.
  زمانی که سیکل فحلی یک سگ آغاز می شود هورمون ها، بلوغ تعدادی از تخمک ها را تحریک می‌نمایند، در ادامه تخمک از سطح تخمدان ها آزاد می‌شود و وارد لوله فالوپ (لوله تخم بر و یا اویدوکت) می شود . اویدوکت ها لوله های کوچکی هستند که ما بین تخمدان ها و شاخ های رحم قرار گرفته اند.

  شاخ های رحم سگ از لحاظ طول و قطر بسیار متفاوت می باشند. در یک سگ ماده 40 پوندی (معادل 5/18 کیلوگرم ) بطور معمول شاخ رحم حدود 4 اینچ (10 سانتی متر) و به قطر یک مداد چوبی می باشد.
  زمانی که سگ ماده وارد سیکل فحلی می شود قطر شاخ رحم دو برابر شده و اندکی به طول آن نیز افزوده می شود. بدنه رحم یک محوطه مشترک کوتاه می باشد که به شاخ های رحم اتصال می یابد، رحم در ناحیه ای به نام گردن رحم در سگ ها خاتمه می یابد. ( 9-6-3-1 )

  جراحي عقيم سازي در جنس ماده:

  عمل Ovariohysterectomy (OHE) که شامل برداشت کل دستگاه تناسلی ماده (تخمدان ها، لوله های فالوپ و کل رحم) می باشد، بهترين روش براي جلوگيري از بارداري و كاهش جمعيت سگ ها و گربه ها مي باشد این عمل نه تنها از بارداری حیوان جلوگیری می نماید، بلکه به وسیله این جراحی سیکل های فحلی (دوبار در سال) نیز در سگ ها متوقف می شود. عواقب عقیم نکردن سگ ها :
  انجام عمل (OHE) تولید هورمون جنسی ماده را اغلب متوقف می نماید .این هورمون ها نقش بزرگی در تولید مثل سگ ها ایفا می کنند البته می توانند اثرات سوء ناخواسته وسیعی نیز داشته باشند. معایب عقیم نکردن سگ ها به شرح زیر است:
  1- اثرات سوء چرخه فحلی:
  در خلال چرخه فحلی احتمال بروز مشکلات بهداشتی و رفتاری افزایش می یابد. سگ های ماده در زمان فحلی بطور فعال به جستجوی سگ های نر می پردازند و ممکن است از خانه فرار کنند و با خطراتی از جمله تصادفات، نزاع با دیگر حیوانات و مسایلی از این قبیل روبرو شوند .
  در زمان فحلی ماده سگ، در اغلب موارد صاحبان دام با هجوم سگ های نر در اطراف خانه و حیاط روبرو می شوند. این سگ های نر ترشحات زیادی را برای تعیین قلمرو خود بر روی درختان بوسیله ادرار خود باقی می گذارند. صاحبان این سگ ها همچنین در هنگام فحلی سگ ماده با خونریزی های واژن که بطور معمول 4 تا 13 روز طول می کشد روبرو می‌شوند. ولی بوسیله انجام عمل OHE اثرات سوء چرخه فحلی، دیگر دیده نمی شود.
  2- سرطان پستان :
  استروژن یکی از عاملین اولیه سرطان پستان در سگ می باشد. این سرطان شایع ترین تومور بدخیم در سگ است. سگ هایی که پیش از یک سالگی عقیم می شوند به ندرت به این تومور بدخیم دچار می شوند. احتمال درگیر شدن سگ ها به تومور بدخیم پستان با عقیم سازی پیش از اولین سیکل فحلی درحدود 0/5 درصد می باشد، ولی در صورتی که عقیم سازی با تأخیر انجام شود، احتمال وقوع سرطان پستان به شدت بالا می رود .
  3- تومورهای دستگاه تناسلی ماده :
  این تومورها می تواند در تخمدان ها و رحم تشکیل شود که بوسیله عمل OHE احتمال وقوع آن ها به حداقل می رسد.
  4- عفونت های رحمی :
  بسیاری از سگ ها به دنبال سیکل های فحلی خود دچار مشکلات رحمی شدیدی می شوند. یکی از این مشکلات پیومتر می باشد. بواسطه این عارضه رحم سه اونسی به وزن ده تا پانزده پوند می رسد و رحم کاملاً با ترشحات چرکی پر می شود که مداوای آن نیازمند درمان های دارویی و هورمونی گران قیمت، سرم درمانی و یا انجام عمل OHE با هزینه بالا می‌باشد. همچنین اثرات سوء این عارضه بر روی کلیه ها و یا قلب می تواند کشنده باشد و نیز می تواند باعث مشکلات وسیعی حتی پس از برداشت رحم عفونی شود .
  5- حاملگی کاذب :
  بعضی از سگ های ماده در انتهای مرحله دی استروس دچار این عارضه می شوند و عموماً یک تا دو ماه پس از فحلی، علائم آن ظاهر می شود. به نظر می رسد کاهش پروژسترون و افزایش پرولاکتین عامل ظهور این علائم باشد. این سگ ها دچار تورم شکمی و یا پرخونی غدد پستانی می شوند و در بعضی از موارد رفتارهای مادرانه از خود نشان می دهند. زمانی که سطح هورمون ها به مقادیر طبیعی خود بازگردد این رفتارها محو می شود. البته در برخی موارد، ورم پستان (عفونت غدد پستانی)، متریت (التهاب و عفونت بافت رحم) و یا چرکی شدن رحم (پیومتر) نیز ممکن است به دنبال آن رخ دهد. برای درمان این موارد OHE توصیه می شود.
  6- مشکلات مربوط به پوشش و موی بدن :
  در سگ ها مو دارای یک مرحله رشد قطعی و معین (مرحله آناژن) و یک مرحله استراحت (مرحله تلوژن) می باشد. استروژن که در حین چرخه فحلی افزایش می یابد، مرحله آناژن را مهار کرده یا به تأخیر می‌اندازد و باعث می شود طول دوره تلوژن افزایش یابد. موها در مرحله استراحت اغلب دچار ریزش می‌شوند، به علت غلیان استروژن درحین چرخه فحلی و یا هنگام زایمان (Whelping) پوشش بدن این سگ ها نازک شده و پوست زیر آن نمایان می گردد. این عوارض از لحاظ تشخیصی با حیواناتی که دچار کم کاری تیرویید هستند، اشتباه می شود. تنها درمان این نوع سگ ها عمل OHE است .در آمریکا اغلب سگ ها بین 5 تا 8 ماهگی عقیم می شوند. البته برخی از دامپزشکان عقیم سازی سگ های ماده را در سنین پایین تر حتی در دو ماهگی نیز انجام می دهند. این عقیم سازی زود هنگام روی رشد بدن اثر سویی نمی گذارد. البته حیوانات کوچکتر ممکن است به شیوه های بیهوشی متفاوتی نیاز داشته باشند. همچنین ممکن است به هیپوترمی (کاهش درجه حرارت بدن) در حین جراحی مستعد باشند (9-8-7-6-4-2 ).

  منابع:
  1- روح الامین,ر.(1386).راهنمای نگهداری و تربیت سگ.چاپ پنجم, انتشارات پرتو واقعه با همکاری انتشارات دانش نگار.صفحات 75-57.
  2- لطفی زاده,م. (1385). بیماریهای شایع تولید مثل در سگ و گربه.چاپ اول, انتشارات پرتو واقعه با همکاری انتشارات دانش نگار.صفحات 1-19.
  3- کاظم عرب,م.و اسماعیلی,ش.(1384) . مروری بر نگهداری حیوانات خانگی.چاپ دوم, انتشارات پرتو واقعه.صفحات 25-7.
  4- اوحدی نیا,ح.(1380). راهنمای جامع پرورش و بیماری های سگ و گربه.چاپ اول, انتشارات علم و قلم. صفحات 244-235.

  5-Hyeon , H.K. , Seong , Y.C., Houpt, K.A., Hee, L.C., Hong, C.H. and Hyo, L.J. , ( 2006) , Effects Of Ovariohysterectomy On Reactivity In German Shepherd Dogs , The Veterinary Journal , Volume 172 , Issue 1, Pages 154-159.
  6-Howe,L.M. ,( 2006) , Surgical Methods Of Contraception and Sterilization. , Theriogenology , Volume 66, Issue 3, Pages 500-509.
  7-Eilts, B.E. ,( 2002) , Pregnancy Termination In The Bitch and Queen , Clinical Techniques In Small Animal Practice , Volume 17, Issue 3, Pages 116-123.
  8-Kustritz, M.V.R. ,( 2002) , Early Spay-Neuter : Clinical Considerations , Clinical Techniques In Small Animal Practice, Volume 17, Issue3, Pages124-128.
  9-Hansen,B.D. ,Hardie, E.M. ,Carroll, G.S. ,( 1997) , Physiological Measurements After Ovariohysterectomy In Dogs : What is normal? Applied Animal Behaviour Science , Volume 51, Issues 1-2 , Pages 101-109.
  10- Hansen,B.D. ,Hardie, E.M. ,Carroll, G.S. , (1997) , Behavior After Ovariohysterectomy In The Dog : What is normal? , Applied Animal Behaviour Science , Volume 51 , Issues 1-2 , Pages 111-128.


 2. #2
  کاربر فعال hanie zand آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  hanie zand
  محل سکونت
  tehran
  علایق
  .heivanat.ski
  تخصص
  translator
  حیوان خانگی
  gorbe
  تاریخ عضویت
  Apr 2013
  شماره عضویت
  6536
  میانگین پست در روز
  0.23
  نوشته ها
  289
  زهرا جونم این مقاله فقط راجع به سگه ممنونم از زحمت

 3. #3
  همکار قدیمی Zzahra آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  حیوانات
  حیوان خانگی
  خوکچه هندی و گربه
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  2786
  میانگین پست در روز
  1.39
  نوشته ها
  2,201
  نقل قول نوشته اصلی توسط hanie zand نمایش پست ها
  زهرا جونم این مقاله فقط راجع به سگه ممنونم از زحمت
  عزیزم سگ و گربه تفاوتی نداره من خودم کامل خوندمش از این کاملتر پیدا نمیشه !!! دیگه آخرشو خودت باید تصمیم بگیری چی کار کنی کسی نباید و نه میتونه بهت بگه چی کار کنی چی کار نکنی


 4. #4
  کاربر فعال hanie zand آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  hanie zand
  محل سکونت
  tehran
  علایق
  .heivanat.ski
  تخصص
  translator
  حیوان خانگی
  gorbe
  تاریخ عضویت
  Apr 2013
  شماره عضویت
  6536
  میانگین پست در روز
  0.23
  نوشته ها
  289
  مرسی عزیزم من فکر نمیکردم یکی باشه دستت درد نکنه از زحمتی که کشیدی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. فتوای جدید:کفتر بازی حرام اعلام شد
  توسط قدرت در انجمن تالار کبوتر
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 29th May 2013, 12:09 PM
 2. مسابقات قوش بازی و توجیه
  توسط AR@SH در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11th February 2012, 02:51 PM
 3. توان ایران برای شبیه‌سازی حیوانات در معرض انقراض
  توسط AR@SH در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th January 2012, 06:20 PM
 4. رهاسازی لاک پشت ها از تور صیادان/ تصویری
  توسط Pars در انجمن آلبوم تصاویر حیوانات
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 7th May 2011, 01:23 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید