درصورت بلع مرگ موش خرگوش دچار اختلال انعقاد خون خواهد شد
خوردن مرگ موش یکی از شایع ترین مسمومیت های گزارش شده درباره خرگوش ها است سمی که در اکثر خانه استفاده میشود و درست درجاهایی ریخته میشود که مورد توجه خرگوش هاست : کنج ها ، زیر میز ،زیر کابینت و .....
خرگوش ها موجودات بسیار حساسی هستند و در صورت ازاد گذاشتن انها در خانه بیشتر در معرض خطر هستند،این مسمومیت بیشتر در بهار و پاییز گذارش میشود که موش ها ازدیاد و زاد و ولد بیشتری دارند.

علایم مسمومیت :
گاهی علایم مسمومیت پس از چند روز نمایان خواهند شد،در کل بروز علایم به مقدار مرگ موش خورده شده بستگی دارد
-علایم بیماری شامل موارد زیر است :
1) دشواری و درد هنگام تنفس (تنگی نفس)
2) خونی شدن ادرار
3) نامنظم شدن ضربان قلب
4) خس داشتن صدای تنفس
5) کند شدن حرکات
6) بیحالی و افسردگی
7) تورم مفاصل
8) رنگ پریدگی بینی و لب ها
-راه های تشخیص:
خون گیری و ازمایش خون خرگوش، تست انعقاد خون، عکس برداری بوسیله اشعه ایکس و ازمایش ادرار
درمان:
در اکثر موارد نیاز است که درمان خرگوش در مراکز درمانی و تحت نظر دامپزشکان انجام شود،ضروری است که درمان مسمومیت بین 24 الی 48 ساعت پس از بلع سم اغاز شود.
وقتی خرگوش را به مراکز درمانی منتقل میکنید حتما ظرف سم را همراه خود ببرید(روش درمان به درصد و نوع سم بستگی دارد) . طول و مدت درمان نیز به نوع و مقدار سم بستگی دارد. کلیه اقدامات درمانی را بدون دخالت و استفاده از روش های عامی و تجربی به دامپزشکان بسپارید.
دوران بستری و نقاهت:در دوره نقاهت فعالیت خرگوش را محدود کرده و جست و خیزش را به حداقل برسانید.رژیم غذایی خرگوش را تحت نظر گرفته و ویتامین ها،داروها و مکمل های غذایی تجویز شده توسط دامپزشک را در ان جای دهید.
نباید ها:
هرگز دوباره سم را در دسترس خرگوش قرار ندهید،از درمان های خودسرانه بدون نظر دامپزشک اجتماب کنید و در دوره نقاهت مقدار داروها و مکمل های تجویز شده را تغییر ندهید

مطلب اختصاصی میهن پت

مترجم:نیلوفر جلیلی