فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  9
لایک لایک:  9
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: هر ایرانی سالانه 4 کیلو سم مصرف می کند

 1. #1
  کاربر میهن پت
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  6014
  میانگین پست در روز
  0.17
  نوشته ها
  218

  هر ایرانی سالانه 4 کیلو سم مصرف می کند

  استفاده از خیار، گوجه فرنگی و توت فرنگی در سفره های ایرانی به عنوان مهمترین عنصر سفره آرایی مرسوم است اما استفاده لجام گسیخته از سموم خطرناک و غیر استاندارد چینی در این محصولات سلامت جامعه را با چالش جدی مواجه کرده است.


  استفاده غیر کارشناسی و بدون برنامه از سموم به ویژه سموم غیر استاندارد و غیر مجاز چینی که هم اکنون به وفور در بازار یافت می شود و گرایش روز افزون کشاورزان به استفاده از این سموم سلامت محصولات کشاورزی را تهدید می کند و درنهایت استفاده از این محصولات در سفره های رنگین توسط مصرف کنندگان آنها در معرض بیماریهای گوناگون قرار می دهد.


  هر چند که با برداشتن پوشش حمایتی و یارانه های از سموم و کودهای شیمایی استفاده از سموم و کودهای استاندارد مورد تائید کارشناسان کشاورزی در بسیاری از مزارع کاهش یافته است اما گویی فرهنگ استفاده از سم در مزارع به خصوص در گلخانه ها همچنان در برخی مناطق ادامه دارد تا جایی که کشاورزان به استفاده از سموم قاچاق چینی روی آورده اند و علیرغم هشدارهای کارشناسان کشاورزی و برگزاری کارگاههای آموزشی همچنان سموم غیر استاندارد در این بخش استفاده می شوند.


  سموم چینی سلامت جامعه را تهدید می کند
  نکته قابل توجه در خصوص افزایش استفاده از این سموم قیمت بسیار پائین سم تقلبی از یک سو و افزایش قیمت سمهای مجاز از سوی دیگر است.
  افزایش روز افزون استفاده از این سموم به خصوص در گلخانه ها و تولید محصولاتی همچون خیار، گوجه فرنگی، فلفل، سبزیجات، بادمجان و به ویژه توت فرنگی در حالی رو به افزایش است که کمتر می توان در بازار مصرف این محصولات را به صورت کشت ارگانیک یافت.


  ماندگاری بسیار بالایی این سموم به خصوص سم "ددت" که می تواند در دراز مدت منجر به بروز بیماریهای بسیاری به خصوص سرطان برای مصرف کننده شود خطر استفاده از این ماده غیر استاندارد را افزایش داده است.


  استفاده از "ددت" در محصولات جالیزی افزایش یافته است
  یک کارشناس گیاه پزشکی در خصوص استفاده از این سموم اظهارداشت: برنامه ریزی در راستای مبارزه با آفات باید به سمت روشهای بیولوژیکی سوق داده شود و در بسیاری از کشورهای مختلف جهان ارزش مواد غذایی به خصوص محصولات کشاورزی به عدم استفاده از سموم و کودهای شیمیایی در تولید محصول است اما متاسفانه این روند در برخی از مزارع انجام نمی شود.


  استفاده از "ددت" در دنیا منسوخ شده است
  احمد صدیق در این خصوص افزود: هم اکنون در بسیاری از مزارع به ویژه گلخانه ها شاهد استفاده بی رویه از سمومی هستیم که عمدتا استفاده از آنها در دنیا منسوخ شده است و هیچ کارخانه ای هم به صورت رسمی این سموم را برای استفاده کشاورزی تولید نمی کند.
  وی به استفاده گلخانه داران از سم خطرناک "ددت" اشاره کرد و گفت: این سم در دراز مدت می تواند موجب بروز مشکلات فراوانی در مصرف کننده شود.
  پوست محصولات جالیزی آغشته به سم است


  صدیق گفت: به خصوص در گلخانه ها که برداشت بسیار سریع و در بازه های زمانی کوتاه مدت چهار روزه و یا کمتر انجام می شود باید از سموم استاندارد با ماندگاری کم استفاده شود که زمانی به دست مصرف کننده می رسند آلودگی سم و خطر آن برای فرد مصرف کننده از بین رفته باشد اما ماندگاری اکثر سمهای غیر استانداردی که مورد استفاده قرار می گیرند بیش از 15 روز است و این مدت از زمان مصرف میوه بسیار بیشتر است و در نتیجه سطح میوه مملو از سم است.
  وی به مردم توصیه کرد در صورتیکه از استفاده از سم غیر استاندارد در محصولات کشاورزی به خصوص خیار، گوجه، سبزیجات و سایر محصولات سیفی مطمئن هستند از مصرف آنها جدا خود داری کنند.


  سم "ددت" سرطان زا است
  یک کارشناس تغذیه نیز در این خصوص اظهارداشت: سم "ددت" که هم اکنون به صورت وسیع و غیر قانونی در مزارع استفاده می شود به دلیل تاثیر بلند مدت روی محصول در نهایت پس از مصرف وارد بدن مصرف کننده می شود.


  فاطمه ایرانمنش ادامه داد: استفاده طولانی مدت از این محصولات موجب می شود سم در دراز مدت و به تدریج در بدن فرد مصرف کننده جمع شود و درنهایت بیماریهای مختلف به ویژه سرطان در بدن فرد مصرف کننده بروز می کند.


  وی بهترین راه برای دور ماندن از خطر را کنترل کردن این مصولات قبل از ورود به بازار مصرف توسط واحدهای بهداشتی دانست و افزود: هم اکنون این اقدام انجام نمی شود و به نظر می رسد بهترین راه برای دور ماندن از مضررات این سموم عدم استفاده محصولات آغشته به "ددت" است.
  سموم غیر مجاز به سادگی جذب میوه می شوند


  ایرانمنش خاطرنشان کرد: با این حال توصیه می شود مصرف کننده قبل از استفاده از این میوه ها آنها را به دقت با مایع های تمیز کننده شتشو دهد اما نکته نگران کننده این است که این سموم به سادگی جذب پوست محصول به خصوص در خیار، توت فرنگی، گوجه و سبزی می شوند و حتی با شستن آنها سم در محصول همچنان وجود دارد.


  وی ادامه داد: بسیاری از کشاورزانی که در مزارع خود از سم های غیر مجاز استفاده می کنند خودشان به هیچ وجه حاضر به استفاده از این محصولات نیستند و معمولا در گوشه ای از مزرعه و یا گلخانه محصول خانگی خود را هم پرورش می دهند.
  هر چند که برداشتن یارانه از سموم کشاورزی موجب بالا رفتن قیمت سموم شده است و کشاورزان کمتر قادر به استفاده بیش از حد مجاز از سموم استاندارد هستند اما ورود سمهای قاچاق به خصوص سمهای چینی به کشور موجب شده است بسیاری از کشاورزان از این سموم استفاده کنند.
  11 میلیون هکتار زمین کشاورزی از روش شیمیایی دفع آفات استفاده می کنند
  معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور در این خصوص اظهارداشت: هم اکنون با مدیریت مصرف سموم مجاز در کشور استفاده از سموم در کشاورزی 50 درصد کاهش یافته است.


  محمد جواد سروش افزود: در راستای افزایش سلامت محصولات کشاورزی برنامه ریزی لازم برای کاهش استفاده از سموم درحال اجرا است با این وجود 11 میلیون هکتار از زمینهای کشاورزی کشور هم اکنون با روشهای شیمیایی آفت زدایی می شوند.
  سروش اضافه کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته در برنامه پنج ساله باید تعداد شبکه های مراقبت بخش خصوصی به 15 هزار شبکه افزایش یابد و واحدهای گیاه پزشکی نیز از 700 واحد کنونی به هزار و 700 واحد برسد.


  وی ادامه داد: طی دو سال گذشته نیز پنج نوع سم از خط تولید و واردات خارج شده اند.
  وی همچنین بر مشارکت جدی مراکز تحقیقاتی در خصوص مبارزه با آفت بخصوص در زمینه راه های بیولوژیک تاکید کرد.
  قاچاق سموم غیرمجاز باید برچیده شود


  استاندار کرمان نیز چندی پیش در جلسه شورای سلامت استان کرمان استفاده از این سموم را موجب لطمه به سلامت جامعه و محیط زیست دانست و خواستار برخورد با استفاده کنندگان از این سموم شد.


  اسماعیل نجار تصریح کرد: باید استفاده از سموم کم شود و در بخشهایی از سم استفاده شود که با تایید کارشناسان بهداشتی و نیاز گیاه باشد تا به رشد طبیعی خود برسد ولی بهتراست به شکل طبیعی آفتهای محصولات کشاورزی را از بین ببریم و نیاز به سم نباشد.
  وی تصریح کرد: امروز در کشورهای اروپایی توجه خاصی به پرورش محصولات ارگانیک می شود و از حشرات برای دفع آفات نباتی به جای سم و کودها استفاده می شود و افزایش قیمت میوه ارگانیک نیز دلیل بر سلامت کامل این نوع میوه ها است.


  وی افزود: استفاده از سموم و مواد نگهدارنده در غذاها و میوه جات بر سلامت انسان تاثیر منفی می گذارد و باید با فکر اساسی نسبت به حل این مشکل اقدام کنیم.
  نجار خاطرنشان کرد: کارشناسان بهداشت و محیط و دیگر مسئولان ذیربط باید با تحقیق درباره تاثیرات منفی و سویی که این مواد برسلامتی انسان می گذارند مردم را نسبت به استفاده از میوه طبیعی که سالم تر از میوه های درشت و دارای زیبایی ظاهری هستند آگاه کنند.


  وی افزود: باید قاچاق کود و سموم که این مواد را با قیمت کم و راحت تر از هر کالایی به دست کشاورز می رساند برچیده شود و در حوزه فرهنگ سازی و توجه کشاورزان به استفاده از حشرات به جای کودها از شرکتهای مروج سلامت و بخش خصوصی کمک گرفت.
  استاندار کرمان یادآورشد: نمی توان گلخانه ها و مزارع کشاورزان را به دلیل خطر ساز بودن تعطیل کرد چرا که حوزه اشتغال لنگ می ماند از سوی دیگر بحث سلامت انسان مطرح می شود پس باید با کار کارشناسی شده درباره مصرف سوء سموم کشاورزان را آگاه کرد و مصرف سموم را به صفر رسانید.
  وی تاکید کرد: جهاد کشاورزی مسئول نظارت بر استفاده از کودهای نباتی است که در حال حاضر به راحتی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد وباید با کمک گرفتن از مهندسین و فارغ التحصیلان کشاورزی که تعدادشان در استان زیاد است نسبت به حل معضل استفاده نابجا و بی رویه از سموم کشاورزی که عامل گسترش بیماریهای گوارشی هستند اقدام کنیم.


  نجار ضرورت توجیه و آگاهی بخشی به کشاورزان را در بحث اثرات بسیار سوء کودها و سموم کشاورزی خواستار سموم کشاورزی بر دستگاه گوارشی تاثیر منفی دارد
  مدیرکل حوزه اجتماعی استانداری کرمان نیز در خصوص استفاده از سموم غیر مجاز گفت: استفاده بی رویه از سموم کشاورزی در سطح مزارع کرمان در گسترش بیماریهای گوارشی به ویژه سرطانهای گوارشی تاثیر دارد


  رشد سرطان گوارشی در کرمان
  حسین شمس الدینی با اشاره به اینکه نتیجه تحقیقات یک گروه کارشناس سلامت در استان کرمان بر تاثیر بسیار منفی و خطرناک سموم بر دستگاه گوارش تاکید دارد گفت: استان کرمان یکی از استانهایی است که با رشد سرطان از نوع گوارشی در آن مواجه هستیم که در صورت بی توجهی سونامی سرطان را در آینده در این استان شاهد خواهیم بود.


  وی تصریح کرد: سرطانهای دستگاه گوارش در استان کرمان رو به افزایش دارد که بخش زیادی از آن می تواند به استفاده از سموم و آفت کشها در محصولات کشاورزی و باقیماندن سم در میوه در هنگام استفاده مصرف کننده ارتباط داشته باشد.
  شمس الدینی تاکید کرد: با توجه به وجود یک چهارم باغات کشور در استان کرمان از کودها و سموم و آفت کشها استفاده بی رویه ای می شود هر چند حذف یارانه سموم کشاورزی استفاده کشاورزان از کودها را محدود کرد ولی متاسفانه استفاده از کودهایی که ممنوع و از طریق قاچاق به کشور و استان وارد می شود جایگزین کودها و سموم گران قیمت تر شده است.


  برخی از این سموم چندین سال است که از رده خارج شده اند
  وی با انتقاد از بی توجهی مسئولین به نظارت بر استفاده کشاورزان از کودها و سموم گیاهی گفت: برخی از این سمها نظیر "ددت" چندین دهه است که در دنیا ممنوع و استفاده از آن منسوخ شده ولی کشاورزان تصور می کنند این سم همان سم گذشته با همان کیفیت قبلی است و از آن استفاده می کنند.
  شمس الدینی یادآورشد: یکی از نتایجی که در این تحقیق به آن دست یافته ایم ایجاد خانه های پرورش حشرات و جایگزینی حشرات به جای کودها و سموم است که کار آفت کشی میوه و سبزیجات را به طور طبیعی انجام می دهند.


  وی تصریح کرد: بایستی دستگاه تعیین باقی مانده سموم در سراسر استان و در پایانه های فروش میوه و محصولات کشاورزی نصب شود و قبل از تایید کارشناسان بهداشت و ارائه گواهی سلامت محصول از هیچ کشاورز یا واسطه فروشی میوه و سبزی خریداری نشود.
  وی یادآورشد: با توجه به تولید بخش زیادی از میوه های و محصولات در معرض سموم در گلخانه ها، باید نسبت به استفاده گلخانه داران از کود و سموم آموزشهای لازم داده شود و فروشگاههای فاقد مجوز فروش سموم نیز تعطیل شوند.
  مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان گفت: بخش دیگری از کار شورای سلامت نیز توجه دادن مردم و کشاورزان به عواقب استفاده نابجا از زمین و کودهاست و از هر چیزی که اکوسیستم و سلامت انسان را به خطر می اندازد و تهدیدی برای سلامت است دوری جست.
  وی افزود: در صورتی که راه حل اساسی برای این مشکل پیدا نشود در چند سال آینده آمار مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی و گوارشی در سطح استان بیش از تصادفات خواهد شد.


  منبع :همشهری آنلاین


 2. #2
  کاربر میهن پت
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  6014
  میانگین پست در روز
  0.17
  نوشته ها
  218
  تاثير كودهاي شيميايي در چرخه غذايي
  بقاياي سموم و كودهاي شيميايي در محصولات كشاورزي سلامت مصرف كنندگان را به خطر انداخته است اما سالانه در ايران 800 ميليارد تومان يارانه براي كودهايي كه توليد را افزايش مي دهد اما احتمال دارد سرطان زا باشد پرداخت مي شود.


  استفاده از سموم دفع آفات و كودهاي شيميايي در زمين هاي كشاورزي و باقي ماندن اين تركيبات و عناصر در ميوه ها و سبزي ها نگراني هايي براي ابتلابه بيماري ها به همراه داشته است. دكتر محمدجعفر ملكوتي عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس و دارنده مقام نخست كشاورزي آكادمي علوم جهان سوم و متخصص كود، ضمن هشدار در اين مورد مي گويد: وجود ميوه ها و سبزيجات به ظاهر درشتي كه فاقد طعم و خاصيت هاي چند دهه پيش خود است، ناشي از استفاده بي رويه از كودهاي شيميايي و سموم دفع آفات و باقي ماندن تركيبات آنها در محصولات است. وي مي افزايد: يارانه 800 ميليارد توماني دولت به كود و سموم دفع آفات در حقيقت براي سلامت جامعه مفيد نيست. به گفته وي مي توان اذعان داشت كه بسياري از سبزيجات و ميوه ها آلوده به نيترات و كادميوم است. اين در حالي است كه قانون مصوب سال 78 براي دادن يارانه به كودهاي آلي كه ضرري براي انسان و محيط زيست ندارد، هنوز اجرايي نشده است. دكتر مسعود تجريشي مدير دفتر مطالعات آب و محيط زيست دانشگاه صنعتي شريف، استفاده از كودهاي آلي، ارگانيك و كمپوست را راه حل رهايي از اين بحران عنوان مي كند. وي مي گويد: استفاده بيش از حد از اين كودها به دليل داشتن كادميوم و نيترات، باعث سرطان زايي مي شود. در واقع اين عناصر و تركيبات جذب سبزيجات و به ويژه سبزيجات غده يي مثل سيب زميني مي شود. به عنوان نمونه غلظت نيترات در سيب زميني و پياز بايد 50 ميلي گرم در هر كيلوگرم وزن تازه (وزن محصول بلافاصله پس از برداشت) باشد ولي متاسفانه ميزان كادميوم و نيترات در برخي اوقات بسيار بيشتر از سطح استاندارد است. دكتر ملكوتي بزرگ بودن بيش از حد سيب زميني ها را يكي از نشانه هاي بالابودن نيترات در آن عنوان مي كند و توضيح مي دهد: هر كيلوگرم سيب زميني به طور متوسط بايد دربرگيرنده حدود هشت عدد سيب زميني باشد، ولي در عمل مي بينيد كه بسياري از سيب زميني ها خيلي درشت است و از سوي ديگر رنگ آنها شفاف نيست. اينها همه آثار ناشي از وجود ميزان بالاي نيترات در سيب زميني است. به دليل استفاده بيش از حد كودهاي شيميايي اوره - فسفره در بخش كشاورزي، ميزان نيترات و كادميوم موجود در سبزيجات و سيب زميني در اكثر مواقع بيشتر از حد استاندارد است. به گفته عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس، تا سال 80 فرهنگ استفاده بهينه كود تا حدودي جا افتاده بود ولي چون در حال حاضر دولت فقط به كود اوره - فسفره يارانه مي دهد، ميزان مصرف بي رويه اين كود افزايش يافته و اين تركيب شيميايي اكنون تبديل به يك نگراني در جامعه شده است. در بازار بين المللي، كود اوره- فسفره كيلويي 400 تومان است كه دولت آن را به قيمت 50 تومان در اختيار كشاورزان قرار مي دهد. به اعتقاد ما دولت بايد يارانه كود را به طور كامل حذف و اين هزينه را صرف توليد بهتر و باكيفيت تر محصول كند. كشاورزان ما فقط به افزايش محصول در هكتار از طريق استفاده بيش از حد از كودهاي شيميايي فكر مي كنند و به كمبود ريزمغذي ها، طعم، كيفيت، ماندگاري و خوش خوراكي سبزيجات و ميوه ها توجهي ندارند. وي دليل طعم نامناسب بعضي ميوه ها و سبزيجات را متاثر از برخي سموم مي داند: به عنوان مثال هنگامي كه سيبي را گاز مي زنيد به سرعت كدر مي شود يا خيار ديگر طعم واقعي و قديمي خود را ندارد، چون در خيارهاي گلخانه يي كه از دفع آفات استفاده مي كنند، بايد 21 روز بگذرد تا اثر سم از بين برود ولي برخي كشاورزان براي اينكه خيارهاي كوچك را وارد بازار كنند تنها 9 روز پس از سم پاشي آنها را مي چينند. به طور كلي سبزي ها و ميوه ها قابليت جذب سموم را در سطح بسيار بالادارند. به همين دليل موقع خريد به عنوان مثال سعي كنيد قسمت بالايي پياز (محل خروج جوانه از پياز) بسيار باريك باشد يا سيب زميني داراي اندازه يي متوسط و رنگ روشن باشد.دكتر ملكوتي مي گويد: دولت بايد به كودهاي زيستي و آلي و گوگردي يارانه دهد. همچنين بايد آزمايشگاه هاي خاك متعدد نزديك مزارع احداث كند تا ميزان بقاياي سموم و كودهاي شيميايي در ميوه ها و سبزيجات و نيز خاك به طور دائم اندازه گيري شود. مي توان با اصلاح كود و غني كردن خاك به محيط زيست و سلامت جامعه كمك كرد. در واقع يكي از دلايل اصلي بروز بيماري هاي جديدهمين باقي مانده سموم و كودها در محصولات كشاورزي و مصرف آنها است.وي مي افزايد: با وجود آنكه درآمد ملي ما بالااست ولي رتبه سلامت و بهداشت جامعه ما سه رقمي است. به گفته دكتر ملكوتي، يارانه كود هدفمند نيست: دولت سالانه 800 ميليارد تومان يارانه مي دهد كه در حقيقت يارانه يي به مواد مضر براي سلامت جامعه است.
  300میلیون دلار ارز تنها برای واردات کود شیمیایی فسفاته هزینه می‌شود
  یک کارشناس کشاورزی اعلام کرد: سالانه تنها برای واردات کود شیمیایی فسفاته، 300میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌شود.
  رسول گوهری روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این میزان بیشتر از رقمی است که برای واردات دارو به کشور هزینه می‌شود.
  وی سطح زیر کشت کشور را 16میلیون هکتار اعلام کرد و افزود: حداقل 600 هزار تا یک میلیون تن کود شیمیایی فسفاته برای این سطح از کشت وارد کشور می‌شود.
  این کارشناس به مضرات استفاده از کود شیمیایی در مزارع اشاره کرد و گفت: برای کاهش مصرف زیانبار کودهای شیمیایی، استفاده از کودهایی زیستی که از باکتریها و قارچهای مفید ساخته می‌شود، مورد توجه قرار گرفته است.
  گوهری افزود: به همین منظور پروژه تحقیقاتی یافتن جایگزین کودهای شیمیایی در جهاد دانشگاهی تهران در دستور کار قرار گرفت و کود "فسفاته بارور?حاصل هشت سال کار پژوهشی 24نفر از محققان این واحد، اخیرا به نتیجه رسیده است.
  گوهری به مزیتهای استفاده از کود زیستی در سطح مزارع نمونه و نیز اراضی زراعی گسترده، اشاره کرد و گفت: افزایش محصول به میزان10تا 54درصد براساس آزمایشهای آماری و کاهش میزان مصرف کود شیمیایی فسفاته به نصف یا کمتر از جمله مزیتها بوده است.
  وی افزود: کاهش تاثیرات تخریبی مصرف کودهای شیمیایی در خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک و کاهش آلودگیهای زیست‌محیطی و در نتیجه کاهش اثرات سرطانزایی این مواد، از دیگر مزایای استفاده از کود زیستی است.
  این کارشناس کشاورزی، شرایط اقلیمی ایران را گرم و خشک و نوع خاکها را شور و قلیایی ذکر کرد و گفت: بومی بودن کود زیستی از دیگر مزیتهای آن است و با شرایط اقلیمی کشور سازگاری داشته و با بهره‌گیری از عوامل طبیعی، بدست آمده است.
  گوهری افزود: در جهان تنها در سه کشور آمریکا، کانادا و آلمان از کود زیستی فسفاته استفاده می‌شود و در ایران شرکت زیست فناور سبز، این محصول را در مجامع ذیربط به ثبت رسانده است.
  به گفته وی با تولید انبوه این محصول، تنها در سال زراعی قبل، در سطح 150هزار هکتار از اراضی کشور، از کود زیستی فسفاته استفاده شد.
  وی به اثرات استفاده از این کود در مزارع گندم اشاره کرد و گفت:
  میانگین افزایش محصول در گندم آبی 1/9درصد و در گندم دیم 7/9درصد بوده است.
  وی گفت: در صورت رواج استفاده از این کود زیستی در مزارع گندم، علاوه بر حذف 300میلیون دلار هزینه ارزی واردات کود شیمیایی، با توجه به سطح زیر کشت گندم کشور، می‌توان 500میلیون دلار نیز از محل افزایش محصول گندم و صدور آن، درآمدزایی کرد.
  وی همچنین میانگین کشوری افزایش محصول در مزارع ذرت را 2/13درصد، سیب زمینی 40/14چغندرقند 9/15و لوبیا و حبوبات را 1/24درصد ذکر کرد.
  گوهری افزود: این ارقام افزایش برای محصولات برنج 8/11پنبه 5/6کلزا 1/10و یونجه29درصد بوده است.
  وی اضافه کرد: از این کود می‌توان برای باغات پسته، انگور، هلو، سیب و شلیل نیز استفاده کرد با این تفاوت که در زراعت همان سال نتیجه می‌دهد اما در باغات پس از دو سال، نتیجه گرفته می‌شود.
  از دیگر ویژگیهای کودهای زیستی بارور، توانایی حل‌کنندگی فسفات بالا، حفظ خصوصیات ژنتیکی، سازگاری اقلیمی، پایداری در هنگام انبارداری، روش مصرف آسان، حمل و نقل ارزان و سازگاری با سایر کودها و سمومی که به طور معمول در کشاورزی ایران استفاده می‌شود، عنوان شده است.


 3. #3
  همکار قدیمی Shadi H آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  شادی حسن پور
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  حیوانات - موسیقی - اینترنت!
  تخصص
  تدریس و ترجمه انگلیسی و فرانسه
  حیوان خانگی
  دو تا گربه: دیزی و دُرسا
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  شماره عضویت
  964
  میانگین پست در روز
  2.19
  نوشته ها
  3,814
  شنیدم که حتی خیلی جاها سبزیجات رو با آب فاضلاب آبیاری میکنند...


 4. #4
  کاربر میهن پت
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  6014
  میانگین پست در روز
  0.17
  نوشته ها
  218
  بله گزاره ی: "گیاهخوار شوید تا سالم بمانید" حد اقل تو کشور ما درون مایه ی طنز داره


 5. #5
  همکار قدیمی Shadi H آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  شادی حسن پور
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  حیوانات - موسیقی - اینترنت!
  تخصص
  تدریس و ترجمه انگلیسی و فرانسه
  حیوان خانگی
  دو تا گربه: دیزی و دُرسا
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  شماره عضویت
  964
  میانگین پست در روز
  2.19
  نوشته ها
  3,814
  اینجا بحث گیاهخواری نیست که ربطش میدید. مطمئن باشید که همون اندازه هم گوشت خواری ضرر داره وقتی که گوسفند هامون تو آشغال ها چرا میکنند:

 6. #6
  کاربر میهن پت
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  6014
  میانگین پست در روز
  0.17
  نوشته ها
  218
  بله
  بنده ادعای سلامت صد در صد گوشت ندارم

  حالا ما یه گریزی زدیم شما که کلا بحثو منحرف کردید رفت


 7. #7
  همکار قدیمی kv.1990 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  کیوان
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  May 2013
  شماره عضویت
  6645
  میانگین پست در روز
  1.25
  نوشته ها
  1,587
  کاهو معمولا با اب فاضلاب ابیاری میشه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید