ایگوانا - حقایق درجه بندی شده درباره ی این خزنده

ایگواناها حیواناتی شناخته شده و به طور کلی در میان مردم بسیار محبوب می باشند. به هر حال، اگر شما دوستار مارمولک ها یا اساسا عاشق ایگوانا هستید، چیز هایی وجود دارد که امکان دارد شما درباره ی این موجودات جالب ندانید.لیست زیر شامل پنج مورد اطلاعاتی درباره ی ایگوانا است که ممکن است شما آن ها راندانید.

- ایگوانا ها گیاه خوار هستند
. این بدان معنی است که آن ها گوشت نمی خورند بلکه از گیاهان تغذیه می کنند. بعضی از منابع تغذیه ی ایگواناها مانند انسان ها می باشد. با این وجود، ایگواناها محصولات حیوانی را مصرف نمی کنند چرا که سوخت و ساز آن ها برای جذب پروتئین از گیاهان بهتر سازگاری پیدا کرده است. ساختار پروتئین های حیوانی بیش از حد برای ایگوانا ها چند وجهی است و نمی تواند به درستی توسط ایگوانا مصرف شود.در واقع پروتئین هایی که حیوانات دارند نمی تواند به عنوان ماده ی غذایی جذب بدن ایگوانا شود.
برای پروتئین هایی که جذب نمی شوند چه اتفاقی می افتد؟ این پروتئین ها به اسید اوریک تبدیل می شود که برای یک ایگوانا بسیار خطرناک می باشد. زمانی که اسید اوریک در بدن ایگوانا جمع شود سبب بیماری نقرس می شود. خلاص شدن از فشار وارد بر کلیه های ایگوانا طی مصرف پروتئین حیوانی می تواند برای این خزنده بسیار سخت باشد. به راستی که تغذیه ی ایگوانا با محصولات حیوانی عمر او را کوتاه می کند.

- ایگواناها تربیت شدنی هستند. اگر فکر می کنید ایگواناها برای نگهداری بسیار خوب ولی در عین حال بسیار احمق هستند باید در کمال شگفتی در مورد یادگیری ایگوانا بدانید که آن ها به باهوشی یک سگ و یا حتی یک گربه هستند. به ایگوانا می توان همانند انسان ها چیز هایی را آموخت. برخی از مردم به ایگوانای خود آموخته اند که از حمام استفاده کند در حالی که دیگران بسیاری از ترفند های دیگر را به او آموخته اند، به عنوان مثال بعضی ایگوانا ها اگر گم شوند راه خانه را پیدا می کنند.
مربی های فراهم شده برای آن ها برای آموزش دادن به ایگوانا وقت می گذارند. این فقط برای نشان دادن این مطلب به شما است که حتی خزندگان هم می توانند چیزهایی را یاد بگیرند. مردم اغلب در مورد حیوانات دیگر خیلی زود قضاوت می کنند به این دلیل که آن ها از حیوانات دیگر پایین تر هستند.

- ایگوانا ها رشد می کنند.
تنها به این دلیل که شما قفس ایگوانای خود را اندازه ی او خریده اید دلیل نمی شود که او همیشه در آن قفس جا شود. برخی ایگوانا ها به اندازه شش فوت رشد می کنند. این امر مخصوصا زمانی محقق می شود که ایگوانا زیستگاه و محیطی دوست داشتنی داشته باشد که به او این امکان را می دهد که بیش از حد معمول رشد کند. زمانی که در مورد سایز قفس ایگوانا بحث می شود، یک شخص باید همیشه در ذهن داشته باشد که ایگوانا چه مقدار می تواند رشد کند و بر این اساس برنامه ریزی کند تا از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کند.

- ایگوانا ها درختی هستند.
این برای صاحبان ایگوانا چه مفهومی دارد؟ به یاد داشته باشید که ایگوانا ها در حیات وحش زمان زیادی را بر روی درختان سپری می کنند. برای شبیه سازی رشد ایگوانا صاحبان باید زیستگاه او را نیز شبیه سازی کنند. تعدادی وسیله برای بالا رفتن ایگوانا در خانه ی او قرار دهید. در ضمن برای تاثیر گذاری خوب نیازی نیست که حتما از شاخه های واقعی درختان استفاده کنید. چیز هایی به سادگی صندوق پست هم می تواند به ایگوانا اجازه دهد تا احساس کند به حیات وحش بازگشته و بر روی شاخه های درختان نشسته است.

- ایگوانا نیازمند نور خورشید است.
مانند بسیاری از چیز های دیگر که رشد می کنند، ایگوانا هم به نور خورشید نیاز دارد. نه تنها به خاطر روشنایی بلکه برای جذب کردن آن. ایگوانا UVA و UVB را برای جذب درست مواد غذایی، جذب می کند. نور UVB آغازگر یک واکنش شیمیایی در پوست خزنده است که به ساختن ویتامین D3 کمک می کند. نقش ویتامین D3 چیست؟ این ویتامین کلسیم را وارد جریان خون می کند.
همان طور که دیدید، مراقبت از ایگوانا کار خیلی ساده ای نیست. با این حال با مطالعه بیش تر درباره ی آن ها می توانید مطمئن شوید که ایگوانای شما یک زندگی کامل و شاد خواهد داشت.

ترجمه ی فصلی از کتاب:
How To Take Great Care Of Your Pet Iguana || ترجمه: (حبیب ا... احمد ی) || منبع: لینک