خوراک ها آن دسته از مواد غذایی هستند که در مقادیر مشخص و کافی به حیوانات داده می شود و حیوانات آن را با میل و مکرراً می خورند. دادن مقادیر مناسب و کافی غذا به حیوانات آنها را در شرایط صحت کامل مثل چابکی، بینایی و شفافیت چشمان نگه داشته و همچنین کمک به اهلی کردن آنها و ثبات وزن بدن متناسب با سن، (نه زیاد چاق و نه زیاد لاغر) و در سن بلوغ، توانایی در به دنیا آوردن بچه هایی با توانایی و ظرفیت رشد سریع می کند.
از میان انواع خوراک ها یک حیوان تمایل به انتخاب خوراکی دارد که متناسب با سن و نوعش باشد. بدین ترتیب، سگ ها بعد از مرحله ی شیرخوارگی گوشت را به هر نوع غذای سبزی دار یا گیاهی ترجیح می دهند. با وجود این سگ ها چه رام، چه وحشی گاهی اوقات غذاهای گیاهی و سبزی دار هم می خورند.
لازمه ی توانایی استفاده از رژیم های گیاهی، این است که حیوان مجهز به 1) دندان های قوی برای خرد کردن چنین خوراک ها 2) یک سیستم گوارشی خاص در بدنشان بوده که قادر به هضم این غذاها باشد. شکل دندان های سگ به او فقط امکان پاره کردن و بریدن غذا را می دهد نه خرد کردن آن را. همچنین شکل کوتاه و به خصوص دندان های آنها را مستعد تجمع باکتری های مختلفی، برای ایجاد عفونت های گوناگون در آنها می کند. به طور منطقی و کلی تغذیه ی سگ ها باید بر پایه ی 2 اصل اساسی باشد.
اصل 1: باید به حیوان آن نوع از غذا را که به طور تدریجی به دست آمده (یعنی زمان برده تا غذا یا خوراک کامل شود) مثل (کنسروها) داده شود. اصل 2: صاحب سگ از دانش تغذیه ی خود استفاده کند و حیوان را تعلیم دهد که از ناخالصی ها و یا مواد اضافی غذا استفاده نکند و در این ضمینه باید گفت که به سگ ها غذاهای پخته شده بیشتر از غذاهای خام و سبزیجات خام داده می شود. از آنجاییکه ترکیبات گیاهی خام مثل ریشه­ی گیاهان، غلات و مواد دانه دار که در مواد و ترکیبات خام زیاد یافت می شوند در سگ ها یا گوشت خواران هضم یا گوارش نمی شود بهتر است از رژیم غذایی آنها حذف یا به مقدار کمتری مورد استفاده قرار گیرد.
برای سگها، غذاهای خام هیچ ارزشی مثبتی ندارند، به جز مواقعی که احتمالاً به عنوان یک محرک برای حرکات دودی روده مفید واقع می شود و در مدتی که سگ تمایل به خوردن گوشت دارد علاوه بر عضلات قرمز رنگ، کبد، قلب، معده و کلیه ها را به جیره غذایی آنها بیفزاییم. سگها قادر به خرد کردن و هضم کردن استخوان های مشخصی از لحاظ اندازه و شکل هستند وقتی غذای سگ فقط محدود به گوشت قرمز می شود در اثر یک محدودیت تغذیه، سگ مریض می­شود علاوه بر این وجود مقدار مشخصی چربی در غذای سگ نیز الزامی است مسئله اساسی اکنون این است:
اگر در رژیم غذایی سگ که یکی از 6 فاکتور آب، چربی، پروتئین، ترکیبات خام، مواد آلی (معدنی) و کربوهیدرات ها وجود نداشته باشد چه تأثیری در سلامتی حیوان به جا می گذارد؟ گذشته از خود آب، خوراک هایی مثل میوه های تازه، ریشه گیاهان، سبزیجات سبز و رسیده در حدود 75% تا 95% آب و شیر گاو در حدود 87% آب دارند. گوشت تازه بی چربی یا ماهی در حدود 70% آب دارد. حبوبات، جو، نخود و برخی از گیاه های خوردنی مثل بیسکویت ها در حدود 10% و در میان غذاهای چربیدار، گوشت گاو و گوشت گوسفند و کره حاوی 85% یا بیشتر از چربی است حتی بی چربی ترین گوشت هم حاوی مقدار کمی چربی هستند. منابع غنی و طبیعی­ترین پروتئین کمیات هستند. هیچیک از حبوبات گیاهی 100% پروتئین ندارند. نخود و لوبیای خشک در حدود 20% پروتئین دارند. آجیل یا تخمه در حدود 15ـ20% پروتئین دارند. در مورد گوشت بی چربی تازه و ماهی 25% و برای انواع پنیر 25ـ35% ماهی خشک شده و گوشت خشک شده، البته آنهایی که از لحاظ بهداشتی تایید شده است، شامل 65ـ80% پروتئین هستند. وقتی که ما به مواد آلی باقیمانده یا همان خاکستر غذاهای متفاوت که بعد از سوخته شدن به جا می ماند نگاه می کنیم تشخیص اینکه کدام قسمت، قسمت اصلی خوراک و کدام مواد ناخالصی (ماسه و خاک) و مواد مخاطره آمیز هست مشکل است.
نمک طبیعی، استخوان خام تمیز، استخوان ریز شده ی استرلیزه، کلسیم فسفات و سنگ آهک زمینی، این موارد از منابع غنی و با ارزش کلسیم هست به جز مورد اول و آخر بقیه یک حجم بسیاری فسفر نیز دارند این دو عامل (فسفر و کلسیم) قسمت های مهم استخوان هست. بر اساس یک فرضیه، رژیم های غذایی باید شامل 6% کلسیم و 5% فسفر باشند و هیچ حسنی در رژیم هایی که در برگیرنده ی مقدار بیشتر این مواد است وجود ندارد؛ در صورتی که نبود آن در رژیم یا برنامه غذایی باعث ضعیف شدن دندان ها و ایجاد استخوان های کج و بدفرم و بدشکل و دیگر نقص هاست. جایی که خوراک های دیگر شامل بیش از 5% از مواد معدنی باشد بایستی مشکوک به نظر برسند برای اینکه ممکن است؛ آنها کثیف (فاسد) باشند یا به صورت غیراصولی مورد استفاده گرفته شده باشند. قسمت اعظم از خاکستر (
ash) یا احتمالاً همان باقیمانده غذا لازم نیست که حتماً سمی باشد بلکه ممکن است حاوی خاک باشد که هیچ ارزشی مثبتی برای بدن سگ ندارد.
نویسنده: یاسر

مقاله اختصاصی میهن پت