به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران ، نگه داری حیوانات خانگی مورد علاقه بسیاری افراد است اما در این میان برخی به نگه داری گونه های جانوری عجیب و گاها خطرناک می پردازند که به طبع آن بازارهای غیرقانونی برای خرید و فروش این حیوانات ایجاد شده است به طوری که این مسئله در برخی سایت ها به صورت رسمی تبلیغ شده و برخوردی از سوی مراجع ذی صلاح صورت نمی گیرد. از طرفی صادرات قانونی برخی حیوانات می تواند ارزآوری و اشتغال زایی را به همراه داشته باشد، "ابوالفضل ابوترابی " عضو کمیسیون قضایی مجلس در گفتگوی مشروح با باشگاه خبرنگاران، به تشریح فرازهای قانونی این مساله پرداخته که در ادامه می خوانید.

باشگاه خبرنگاران: برخی افراد و سایت ها اقدام به تبلیغ و فروش حیوانات تحت حفاظت محیط زیست و برخی حیوانات وحشی می کنند آیا قانون در این زمینه برای برخورد وجود دارد؟

ابوترابی: قانون در بحث مکان ها و حیواناتی که تحت حفاظت محیط زیست هستند گروه های متفاوتی را ذکر می کند و حیوانات در گروه های تحت حمایت و یا حیواناتی که باید در مکان های مناسب نگه داری شوند و چند گروه دیگر تقسیم می شوند که این مسئله فرآیند قانونی خاص خود را دارد و قانون در این زمینه برای برخورد وجود دارد اگر حیواناتی که خرید و فروش می شوند جزو حیوانات در حال انقراض یا تحت حمایت باشند می تواند تحت پیگیرد قانونی قرار گیرد.

باشگاه خبرنگاران: آیا مدعی العموم می تواند شخصا به این مسئله ورود پیدا کند یا حتما باید شکایتی صورت گیرد؟

ابوترابی:
حتما می دانید که حیوانات در دسته های مختلف طبقه بندی می شوند، برخی در حال انقراض، گونه ای تحت حمایت قرار دارند و دسته ای هم قابل خرید و فروش هستند.بنابراین تشخیص نوع حیوانات برعهده کارشناسان محیط زیست است و در همین راستا باید ضابطین دادگستری که در سازمان محیط زیست حضور دارند در مورد این مساله اعلام نظر کنند.

باشگاه خبرنگاران: این ضابطین در استخدام سازمان محیط زیست هستند یا قوه قضاییه ؟

ابوترابی:
این افراد متخصصین محیط زیست هستند که در استخدام این سازمان قرار دارند و تنها آموزش های قضایی را دیده اند و به عنوان ضابط شناخته می شوند.

باشگاه خبرنگاران: آیا عنوان مجرمانه خاصی برای خرید و فروش حیوانات در حال انقراض و یا تحت حمایت وجود دارد و در صورتی که این عنوان مجرمانه وجود دارد قانون چه مجازاتی برای آن تعیین کرده است؟

ابوترابی: در ماده 680 فصل بیست و پنجم قانون مجازات اسلامی تحت عنوان "احراق و تخریب و اتلاف اموال و حیوانات"، آمده است: هرکس برخلاف مقررات وبدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده نماید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک ونیم میلیون ریال تا هیجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
خرید و فروش این حیوانات را نیز می توان تحت همین ماده قانونی پی گیری کرد.

باشگاه خبرنگاران: آیا برای نگه داری حیوانات وحشی و خطرناک در منازل نیز قانون موضع خاصی دارد؟


ابوترابی: بله، بحث نگه داری حیواناتی که احتمال خطر آفرینی دارند و یا مشکلات بهداشتی را در آپارتمان ها و منازل ایجاد می کنند، از سوی شهرداری، شبکه بهداشت و مدعی العموم قابل پیگری است که موارد مشکوک به مراجع قضایی ارجاع داده می شود.

باشگاه خبرنگاران: آیا دادستان می تواند مستقیما در ارتباط با مسئله حیوانی که آلودگی صوتی و بهداشتی ایجاد می کند وارد شود؟ و نوع مجازات چگونه خواهد بود؟

ابوترابی: بله دادستان از این جهات می تواند مستقیما به مسئله ورود پیدا کند. تعیین مجازات های آن در اختیار حاکم است که جزای نقدی و حبس به عنوان مجازات تعیین شده البته مجازات حبس باید بتواند به جزای نقدی تبدیل شود که تعیین میزان و مبلغ این جزای نقدی نیز در اختیار حاکم است.

باشگاه خبرنگاران: آیا پرورش برخی حیوانات تحت حمایت محیط زیست و فروش آن ها منع قانونی دارد؟

ابوترابی:
خیر، علاقمندان می توانند از محیط زیست پروانه مربوطه را دریافت کرده و به پرورش و فروش برخی حیوانات اقدام کنند به طوری که در سال های اخیر شاهد پرورش آهو، گوزن و برخی پرندگان مثل قناری و بلبل با پروانه محیط زیست بوده ایم.

باشگاه خبرنگاران: در مورد صادرات حیوانات پرورش یافته که در حال انقراض هستند قانون چه مواردی را در نظر گرفته است؟

ابوترابی: اگر محیط زیست پروانه برای پرورش این حیوانات صادر کند، مشکل قانونی برای صادرات وجود نخواهد داشت مگر این که مشکل اجرایی داشته باشیم.

باشگاه خبرنگاران:
اشاره کردید به این مساله که ممکن است با وجود داشتن پروانه برای صادرات مشکل اجرایی پیش بیاید، این مشکلات به کجا بر می گردد؟

ابوترابی: به عنوان مثال ورود و خروج حیوانات از گمرکات تابع یکسری استانداردها است که به مسایل بهداشت و سلامت حیوانات در آزمایشگاه ها می پردازند، و ممکن است شرایط برای آزمایش های لازم و یا استانداردها وجود نداشته باشد.

باشگاه خبرنگاران: خرید و فروش حیوانات در حال انقراضی که با مجوز سازمان محیط زیست پرورش یافته اند، با مسئله صادرات متفاوت است چرا که شاید صادرات آنها منجر به انقراض نسل این حیوان در کشور شود و آن موقع مجبور به واردات این گونه ها از خارج داشته باشیم، آیا برای صادرات قانون خاصی وجود دارد؟

ابوترابی:سازمان محیط زیست پیش از آنکه مجوز صادر کند تمم این موارد را در نظر می گیرد.