سگها به بیشتر ویتامینهای شناخته شده مانند انسان نیاز دارند. بیشتر مردم وقت و پول خود را با دادن مواد حاوی ویتامین c مثل اب پرتقال و گوجه فرنگی بی فایده هدر میدهند البته این اب میوه ها کاملا در سگ تلف نمیشود زیرا بدن سگ ویتامینهای دیگری را از آنها تامین مینماید . سگها قادرند ویتامین c را در بدنشان تولید کنند،وقتی میزان ویتامین c در جیره غذایی انها کافی نباشد در سگها پیدایش ضایعات دهانی دیده میشود،پس لازم است حدود 10 mg ویتامین c دو بار در هفته داده شود .ویتامینهای محلول در چربی k,E,D,A میباشد . مثلا برای ویتامین a سگ میتواند از رنگ دانه های زرد موجود در هویج و هلو و سبزیجات برگدار مثل اسفناج و روغن کبد استفاده کند . برخی از مشکلات و بیماریهای چشم از کمبود ویتامین a میباشد . یکی از دلایل ان نبود ویتامین a کافی در غذای مادر در اوایل دوره شیر دهی میباشد .
اگر به سگ ماده روغن کبد ماهی داده شود ویتامین ها وارد شیر شده و سپس به بدن توله سگ ها میرسد.در این صورت چشم هایشان در عرض چند روز بهبود میابد.گاهی این کمبود بصورت از دست دادن بخشی از بینایی (شب کوری ) دیده میشود .در دوره کمبود ویتامین a رشد متوقف شده و تولید مثل نیز افت مینماید،همچنین مشاهده شده که رژیم غذایی فاقد ویتامین a برای سگها مشکلات دیگری را نیز پدید میاورد.. نواحی پوشاننده لثه ها در قسمت پایین دندانها باز شده،عفونت پیشروی مینماید.توله های جوان در زمان تولد ذخیره ویتامین a کمی در کبد دارند . پس ضروری است که در چند روز اول زندگی با کلستروم تغذیه شوند.بهتر است چشمهای سگ توسط صاحبش بطور مرتب معاینه شود.در صورت مشاهده ی تیرگی باید ویتامین a بیشتری جیره تحت نظر دامپزشک معالج،تجویز شود . و همزمان چشم ها با محلول 1 % اسید بوریک شستشو داده شود.
بیشتر سگها ویتامین a را از گوشت و منابعی مثل کبد یا مواد گیاهی زرد مثل هویج . کاهو . ذرت . و گوجه دریافت میکنند.مواد غذایی (سبزیجات ) زرد حاوی کاروتن بوده که در بدن سگ به ویتامین A حقیقی تبدیل میشود. ویتامین A حقیقی در کبد یافت میشود مثل روغن کبد ماهی .روغن کبد ماهی باید در محل خنک نگهداری شود.چون در اطاق گرم ویتامین خود را از دست میدهد و فاسد میشود . این محصولات فاسد برای سگ مضر بوده و انواع مشخصی از بیماری پوستی را ایجاد مینماید .
تخم مرغ ها یک منبع عالی از ویتامین A هستند . جذب و مصرف کاروتن به حضور ویتامین E بستگی دارد . خوشبختانه هویج محتوی کاروتن و ویتامین E است .سگها همانند سایر حیوانات به مقدار مشابهی از ویتامین A نیاز دارند . نیاز ویتامین A در سگها حدود 25 الی 50 واحد بین المللی برای هر کیلو بدن در هر روز است .
شیوع بیماری ریکتزیا در مواردی که صاحبان سگ توله ها را در مکانهای تاریک پرورش میدهند بالاست. مخصوصا اگر این توله ها متعلق به نژادهای بزرگ باشند . برای جلوگیری از بیماری مذکور باید یک رژیم غذایی محتوی استخوان و پودر استخوان به سگهای ماده داده شود و باید به ماده سگها اجازه داده شود که هر روز چند ساعت در مقابل نور افتاب باشند . و رژیم غذایی حاوی روغن کبد ماهی داشته باشند . علیرغم این پیشگیریها امکان دارد که مدت کمی بعد از اینکه توله ها از شیر مادر گرفته شوند بیماری ریکتزیا مشاهده شود،(تقریبا در هفته چهارم زندگی توله ها)
برای پیشگیری میتوانیم قبل از شیر گرفتن توله ها به آنها توسط قطره چکان مقداری روغن ماهی بدهیم . توله ها باید هر روز به مدت معینی در معرض نور خورشید قرار گیرند .در توله ها و سگهای نژاد بزرگ استعداد زیادتری برای بیماری ریکتزیا وجود دارد .نژادهایی با استخوان درشت از قبیل نژاد گریت دین بخاطر رشد سریع برای ابتلا به این عارضه بسیار مستعد هستند.در ریکتزیای مزمن استخوان سگ خمیده میشود و در نوع شدید پاها دچار بد شکلی شدید خواهد شد . و دنده ها مثل دانه های تسبیح شده و سینه بد شکل میشود.
جوانه گندم یا روغن جوانه گندم منبع بسیار عالی برای ویتامین E است .ویتامین E برای تولید مثل سگها ضروری نمیباشد ولی روند تولید مثل را بهبود میبخشد و درصد باروری را بالا میبرد.غذای حاوی جوانه گندم نقش بسیار مهمی بر تولید مثل حیوانات علف خوار ایفا میکند،ضمنا افزودن ویتامین B1 در جیره غذایی سگها جهت بهبود روند تولید مثل مفید است.تصور میشود یک سگ شکاری که فعالیت شدید دارد دو یا چند برابر سگهای معمولی به ویتامین b1 نیازمند باشد..
اگر چه ویتامین K برای سگ و سایر حیوانات ضروری است اما هیچ بیماری در اثر کمبود ویتامین k در سگ مشاهده نشده است .زمانی که سگ اشتهای خود را از دست میدهد یا ادرار را به موقع انجام نمیدهد تجویز ویتامین k مفید واقع میشود .
احتمالا کمبود ویتامین B1 در سگی که دارای فعالیت بدنی حدود 45 تا 90 دقیقه در روز است،در عرض 8 الی 14 روز بعدی افزایش میابد .مصرف مواد غذایی حاوی مقدار مناسب ویتامین یک عامل مهم در جلوگیری از بروز عفونتهای باکتریایی در سگها است . گوشت خام ماهیها حاوی یک انزیم است که باعث میشود ویتامین B1 برای این حیوانات غیر قابل دسترس باشد . همچنین پخت زیاد غذا باعث تخریب ویتامین b1 میشود.

نویسنده: یاسر


مقاله اختصاصی میهن پت