عباس نژاد در گفت‌وگو با (ایسنا)، منطقه آذربایجان غربی، افزود: این مقدار به علت تداوم خشکسالی و کاهش آبدهی چشمه‌های آب شیرین به جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه منتقل شده‌اند، همچنین پس از بررسی زیستگاه‌های مناسب جایگزین، اقدام به خارج کردن کامل حیات وحش از جزایر این دریاچه خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: مشکل اصلی دریاچه ارومیه الگوی ناصحیح و مصرف بی رویه آب است و برنامه‌های مدیریت ریسک نیز آن گونه که باید اجرا نمی‌شود. مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در پاسخ به ادعای مطرح شده توسط نماینده مردم ارومیه در خانه ملت مبنی بر عدم خرید تفنگ شلیک برای دستگاه بارورسازی ابرها اظهار کرد: این ادعا صحت ندارد و برای بارورسازی ابرها به جای شلیک از روش‌های به روز‌تر نظیر یونیزاسیون استفاده می‌کنیم.

وی همچنین ادعای بارندگی ابرهای بارور شده در خارج از حوزه آبخیز را کذب خواند و اعلام کرد تا کنون چنین موردی گزارش نشده است. عباس نژاد با تاکید بر ضرورت جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه، اظهار کرد: ادامه این وضعیت علاوه بر کشاورزی بر زندگی انسان‌ها در اطراف دریاچه نیز آسیب جدی می‌رساند و ممکن است منجر به مهاجرت از روستاها و همچنین زمینه ساز ابتلا به بیماری تنفسی، چشمی و پوستی شوند. وی خاطرنشان کرد: در سواحل شرقی و برخی جزایر دریاچه ارومیه مواردی از به حرکت در آمدن نمک‌ها در اثر وزش باد مشاهده شده است.