مقدمه
با توجه به این که امروزه جوامع بشری به دلیل بر طرف کردن نیاز های احساسی و سرگرمی رو به نگهداری حیوانات خانگی به خصوص سگ ها اورده است قصد دارم نکات کاربردی برای نگهداری این حیوان با وفا وباهوش را معرفی کنم که در ادامه به این موضوع می پپرذازیم ...........


1.قبل از خریداری سگ
بسیاری از سگ ها زیبا هستند . برخی جلب توجه می کنند برخی نگهبانان خوبی می شوند و.......به همین دلیل نمی توان بدون انگیزه سگی را پسندید و خریداری نمود وبعد با مشکلات زیادی رو برو شد. پس انتخاب یک نژاد دقیقا به انگیزه اولیه در نیاز به یک سگ مربوط است .
به خصوص در مورد تهیه یک سگ اپارتمانی باید نکات زیر را مد نظر قرار داد
1.یا تمام افراد خانواده واقعا از تمامی وضایف خود نسبت به این حیوان اگاهی دارند
2.ایا هر کدام از اعضای خانه می توانند روزانه زمانی زا برای مراقبت های بهداشتی وتربیتی ذر نظر بگیرند
3.ایا مخارج مربوط به خریداری و وسایل جانبی وبهداشتی و خورد وخوراک وهزینه های دامپزشکی ان مورد محاسبه قرار گرفته است .
این ها سوالاتی هستند نباید بدون پاسخ بمانند


2.اقدامات اولیه
یکی از مهمترین اقدامات وخرید های اولیه تهیه یک قفس یا اشیانه و وسیله ی حمل است .
انواع واقسام مختلفی از این وسایل وجود دارند که بسته به جسته حیوان وشرایط منزل به طرز مناسبی باید انتخاب وتهیه گردد .
به طور طبیعی سگ ها حیواناتی هستند که به یک لانه یا اشیانه احتیاج دارند بنابراین ان ها به طور روانی بسیار مشتاق هستند که در داخل خانه ی شما دارای یک محل خاص ومجزا باشند .لانه های سگ از پیش ساخته شده وهر نوع وسیله ای که بتوان برای سگ به عنوان اشیانه در نظر گرفت توصیه می شود .
این وسیله را قبل از اوردن سگ تهیه یا خریداری نمایید .در این شرایط سگ بی نهایت احساس خوش حالی می کند البته قابل ذکر است که اشیانه را برای یک سگ بالغ تهیه نمایید زیرا سگ شما به مرور زمان بزرگ خواهد شد و احتیاج به فضای کافی دارد


3.محل خواب
در زمان ورود سگ توصیه می شود از قبل محلی برای خوابیدن ان در نظر گرفته شود این محل باید گرم خشک راحت و در حد امکان در معرض دید باشد .
باید توجه داشت که این محل نزدیک به ظرف غذا وظرف اب ومحل توالت کردن سگ نباشد می توان از حوله ویا پتو یا لباس های کهنه هم برای به وجود اوردن جای مناسب استفاده کرد .
برخی سگ ها قسمت هایی از تخت خواب یا وسایل ان را می جوند اما می توان این رفتار غریزی سگ را با قرار دادن اسباب بازی یا استخوان های مخصوص کنترل نمود
همچنین باید هر از گاهی نسبت به تمیز کردن این وسایل نیز اقدام نمود .

4.مراقبت از سگ های اپارتمانی
برخی از نژاد ها را می توان به راحتی هم در داخل وهم در خارج خانه نگهداری کرد .اما برخی نژاد ها را نمی توان به این شکل نگه داشت در صورتی که در غالب موارد ترجیح می دهند که سگ های نگهبان وگله را خارج از خانه نگه دارند بنابراین سگی را قبول وخریداری نکنید که نتوانید نیاز های زاتی اورا بر اورده سازید در این قبیل موارد سگ بی جهت پارس می کند وزوزه می کشد ویا افسرده وغمگین می گردد به همین دلیل بایستی که یک جایگاه خاص مثل یک قفس و یا سبد ویا اشیانه ونظایر ان برای سگ های خانگی در نظر گرفت تا در زمانی که شما در منزل حضور ندارید در ان جا به سر ببرند .
چنان چه حیاط بزرگ واتاق های زیادی در اختیار باشد می توانید از یک قفس مخصوص سگ در حیاط استفاده نمایید .در نظر گرفتن حد اقل مکانی خشک وگرم برای خوابیدن حیوان ضروری است .

5.چندین نکته مهم که باید در تغذیه سگ ها رعایت گردد
*همواره سعی شود که از یک غذای متعادل در تغذیه سگ ها استفاده شود یعنی همواره نباید از یک عنصر غذایی مثلا فقط گوشت یا فقط نان در تغذیه سگ ها بهره گرفت چنان چه دسترسی به غذا های متعادل وجود ندارد می توان با استفاده از گوشت وغلات (گندم وذرت وبرنج ) غذای متعادلی تهیه کرد .
*در صورت تغییر غذا به تدریج این عمل را انجام دهید
*به خاطر داشته باشید که غذای باقی مانده در ظرف غذای حیوان پس از سیر شدن ان به دور بریزید وظرف غذا را شسته وخشک نمایید
*سگ باید همواره به اب تمیز وتازه دسترسی داشته باشد نوشیدن اب یکی از برنامه های اصلی در تغذیه محسوب می شود
*استفاده از غذا های سفت نظیر استخوان به طور منظم توصیه می شود جویدن این مواد سخت یا لقمه های خشک از سویی به تمیز شدن دندان کمک نموده و از سوی دیگر باعث شکل گیری وسلامت لثه ها می گردد

6. استفاده از قلاده
قبل از شروع تربیت به یک قلاده نیاز است . قلاده به شکل های متنوعی وجود دارد .از انواع زنجیر گرفته تا نوع چرمی ان قلاده وسیله ی بسیار مناسبی برای تربیت سگ است در مرور زمان حیوان نیز خواهد اموخت که کشیدن زنجیر وطناب ان به معنی یک دستور مهار کننده است .
پیشنهاد می گردد در صورت تمایل نام سگ وادرس خودتان را به نوعی به قلاده متصل نمایید تا چنان چه به طور نا خواسته از خانه خارج گردید به وسیله ی همسایگان یا سایرین شناسایی گردد

7.حمل ونقل به وسیله اتوموبیل
ارتباط تنگاتنگ سگ ها با صاحبانشان باعث می گردد که هرزگاهی در مسافت های کوتاه جابه جا کنند اما بردن سگ ها به مسافت های طولانی احتیاج به برنامه ریزی های خاصی دارد هر چند ممکن است به اطاعت پذیری سگ به عنوان یک حیوان خانگی قابل قبول باشد اما باید پذیرفت که او در بهترین شرایط یک سگ است ونمی توان انتضار داشت که هر سگی بتواند در شرایط خطر اوضاع پیرامون خود را درک کند .
بسیاری از سگ ها را می توان خیلی زود برای سوار شدن به ماشین عادت داد .بنابراین ماشین سواری را با بردن سگ به مکان های لذت بخش نظیر پارک یا محوطه های بازی که حیوان در ان جا تفریح کند شروع نمایید . هیچ گاه اجازه ندهید که سگ در داخل اتوموبیل از قفس خارج گردد زیرا می تواند در حین رانندگی مخاطراتی را به وجود اورد . همچنین سگ ها را از پنجره های باز اتوموبیل در حال حرکت دور نمایید زیرا گر و غبا و خاشاک می تواند باعث تحریک چشم وبینی در حیوان شود اگر اتوموبیل را پارک کرده وسگ را داخل ماشین تنها می گذارید باید پنجره ها را حداقل 5 سانتیمتر باز نمایید زیرا سگ ها به گرما بسیار حساس هستند (در این حالت به فکر خطر های دیگر نظیر دزدی اتوموبیل نیز باشید)