دلایل و نحوه درمان اسهال در سگ ها

تعریف: مدفوع شل و آبکی، اغلب در حجم زیاد و با افزایش حرکات روده به همراه دلپیچه را اسهال می نامند. دو دلیل عمده اسهال در سگ ها، بی احتیاطی در رژیم غذایی و انگل های روده ای هستند. بسیاری از بیماری های عفونی سگ نیز با ابتلا به اسهال حاد در ارتباط است.
حدود هشت ساعت طول میکشد که مواد غذایی از روده کوچک عبور کنند. در طی این مدت، بخش عمده ای از غذا و 80 درصد از آب آن جذب میشود. سپس روده بزرگ باقی مانده مواد را دفع میکند؛ بدین صورت تخلیه مدفوع به خوبی صورت گرفته است. مدفوع نرمال هیچ مخاط، خون یا ماده غذایی هضم نشده ای ندارد.
اگر آب موجود در غذا جذب نشود و به روده بزرگ برسد یا غذا به سرعت وارد روده بزرگ شود، سبب به وجود آمدن مدفوع آبکی میشود که مهمترین دلیل ایجاد اسهال های موقت و دوره ای در سگ هاست.

بی احتیاطی غذایی از دلایلی است که باعث اسهال میشود. سگ ها ممکن است چیزهای غیر قابل هضمی را بخورند از جمله: زباله، مواد غذایی فاسد، حیوانات مرده، چمن، گیاهان خودرو یا زینتی، تکه های پلاستیک، چوب، کاغذ و... بسیاری از این مواد باعث تحریک معده و روده میشود و در اکثر موارد اط طریق استفراغ دفع میشوند.

عدم تحمل غذایی نیز یکی از دلایل اسهال در سگ هاست. از جمله غذاهایی که گاهی سگ ها قادر به هضمشان نیستند :گوشت گاو، گوشت خوک، مرغ، گوشت اسب، ماهی، تخم مرغ، ادویه جات، ترشی جات، ذرت، گندم، سویا، سس ها، نمک، ادویه جات ترشی جات، چربی ها و برخی از غذاهای تجاری سگ.

توجه: عدم تحمل غذایی با آلرژی غذایی فرق دارد. آلرژی غذایی باعث التهاب پوست و گاه استفراغ میگردد اما به ندرت (خیلی خیلی کم) سبب اسهال در سگ میشود.


مشخصات اسهال و دلایل احتمالی آن (رنگ)

رنگ
دلیل احتمالی
زرد یا سبز ورود سریع غذا به روده کوچک
سیاه، قیرمانند خونریزی فوقانی دستگاه گوارش
قرمز خونی + لخته خون خونریزی تحتانی دستگاه گوارش
رنگ خیلی روشن کمبود صفرا
خاکستری، بدبو هضم ناکافی


مشخصات اسهال و دلایل احتمالی آن (غلظت)

غلظت
دلیل احتمالی
آبکی ورود سریع غذا به روده کوچک
کف آلود عفونت باکتریایی
چرب، معمولا همراه موهای چرب در اطراف مقعد هضم ناکافی
براق یا ژله مانند وجود مخاط در مدفوع سگ


مشخصات اسهال و دلایل احتمالی آن (بو)

بو
دلیل احتمالی
مانند بوی غذا یا شیر ترش شده ورود سریع غذا به روده کوچک و هضم ناکافی، مخصوصا وقتی که به توله های سگ غذای زیادی داده میشود.
بوی بسیار بد و شدید هضم ناکافی که باعث تخمیر موادغذایی در بدن سگ میشود.


مشخصات اسهال و دلایل احتمالی آن (تناوب)

تناوب
دلیل احتمالی
چند مدفوع کوچک در یک ساعت با زور زدن ورم مخاط روده بزرگ (کولیت)
سه یا چهار مدفوع بزرگ در روز هضم ناکافی


مشخصات اسهال و دلایل احتمالی آن (تناوب)

وضعیت عمومی سگ
دلیل احتمالی
لاغر شدن هضم ناکافی
اشتها مانند همیشه، بدون از دست دادن وزن اختلال روده بزرگ
استفراغ عفونت روده ای


انگل های روده ای از شایع ترین دلایل اسهال حاد و مزمن در توله سگ ها و سگ های بالغ هستند. اسهال یکی از رایج ترین عوارض پس از مصرف برخی داروها به ویژه داروهای ضد درد غیر استروئیدی (به عنوان مثال آسپیرین) است. برخی داروهای قلب و بیشتر آنتی بیوتیک ها باعث اسهال میشوند.
همچنین ممکن است که تغییرات در روحیه سگ مانند هیجان شدید و یا ناراحتی باعث اسهال در او شوند. به عنوان مثال ممکن است در هنگام انتقال سگ به بیمارستان ترس و استرس به او وارد شده و دچار اسهال شود.

درمان اسهال

1 - اسهال حاد
مهمترین گام در درمان اسهال حاد در سگ ها این است که از دادن هرگونه غذا به او خودداری کنید و تا میتوانید او را تشویق به نوشیدن آب کنید. اگر اسهال تداوم داشت، از یک محلول الکترولیت مکمل مانند O.R.S یا Pedialyte استفاده کنید که به راحتی در داروخانه ها یافت میشوند. آن را به نسبت یک به نیم با آب مخلوط و به ظرف آب سگ منتقل کنید. اگر سگ از نوشیدن این محلول خودداری کرد، تنها به او آب بدهید. میتوانید کمی عصاره گوشت در آب بریزید تا به نوشیدن تشویق شود.
اسهال حاد معمولا پاسخ خوبی به 24 ساعت استراحت معده میدهد. بعد از 24 ساعت، غذایی کم چرب که به راحتی هضم شود به سگ بدهید. به عنوان مثال: همبرگر آب پز به همراه برنج پخته شده یا مرغ آبپز شده. برنج سفید، پنیر کم چرب، ماکارونی پخته شده، بلغور جو پخته شده و تخم مرغ عسلی غذاهای مناسبی برای این زمان هستند که به راحتی هضم میشوند. برای دو روز اول، روزانه سه یا چهار بار به سگ غذا بدهید. ضروری است که مقدار غذا در هر وعده کم باشد. سپس کم کم و روز به روز سگ را به رژیم غذایی سابقش برگردانید.

در صورت مشاهده علائم زیر به دامپزشک مراجعه کنید؛ اگر...
  • اسهال بیشتر از 24 ساعت ادامه پیدا کرد.
  • مدفوع حاوی خون بود و یا رنگ سیاه و قیری داشت.
  • سگ استفراغ کرد.
  • سگ ضعیف و یا افسرده به نظر می رسید و یا تب داشت.


2 - اسهال مزمن
اولین گام این است که دلیل اصلی اسهال سگ را پیدا کرد.
اسهال ناشی از تغییر رژیم غذایی سگ میتواند با برگشت به رژیم غذایی سابق حل شود.
اگر مشکل فقدان آنزیم لاکتاز در بدن است، میتوانید شیر و سایر فرآورده های لبنی را از رژیم غذایی سگ به ویژه سگ بالغ حذف کنید.اگر اسهال ناشی از پرخوری است (علائم: مدفوع زیاد، شل و حاوی مواد هضم نشده) با کنترل رژیم غذایی سگ و دقت بیشتر به نیازهای کالری او و کاهش جیره روزانه مشکل حل خواهد شد.

سگ دچار اسهال مزمن، اگر بیش از سه هفته دچار بیماری بود و کاملا خوب نشد، باید توسط پزشک معاینه و درمان شود.

مترجم: شادی حسن پور

مطلب اختصاصی میهن پت