فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  5
لایک لایک:  5
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: سومین گربه سان بزرگ رکورد مشاهده را زد

 1. #1
  کاربر بسیار فعال maryam_h آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مریم
  محل سکونت
  کرج
  علایق
  حیوانات -گربه
  حیوان خانگی
  گربه
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  شماره عضویت
  5421
  میانگین پست در روز
  0.56
  نوشته ها
  765

  سومین گربه سان بزرگ رکورد مشاهده را زد

  از سال 1386 تا 1391، اطلاعات مرگ و میر 18 قلاده سیاه‌گوش در دفتر حیات وحش موجود است که از این تعداد 4 مورد به علت شکار غیرمجاز، 4 مورد به‌وسیله سگ گله، 4 مورد به علت تصادفات جاده‌ای و بقیه موارد به عللی نامعلوم همچون برق گرفتگی به وسیله ترانس برق فشار قوی و در‌گیری با حیوانات دیگر با مرگ و میر مواجه شده‌اند.  کشور پهناور ایران در حال حاضر زیستگاه 8 گونه از خانواده گربه‌سانان از جمله سیاه‌گوش است. به گزارش روزنامه ایران ،سیده مرضیه موسوی کارشناس دفترتنوع زیستی وحیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ؛ به‌طور کلی در دنیا، 4 گونه سیاه‌گوش وجود دارد: سیاه‌گوش اوراسیایی (Lynxlynx)،ســیاه‌گـــوش ایبریایی(Lynx pardinus)، سیاه‌گوش کانادایـــی(Lynxcanadensis) و باب کت (Lynx rufus). در این میان، سیاه‌گوش اوراسیایی از نظر جثه از سایر گونه‌ها بزرگ‌تر و دارای گسترده‌ترین پراکنش است که ایران را نیز در بر می‌گیرد.

  پراکنش جهانی سیاه‌گوش اوراسیایی شامل گستره وسیعی از روسیه و مناطق شمالی آسیا، ارتفاعات هیمالیا، آسیای مرکزی، قفقاز و ایران است
  . این گونه در فهرست سرخ IUCN، گونه‌ای با درجه نگرانی کم (LC) شناخته می‌شود و از نظر سازمان حفاظت محیط زیست ایران، گونه‌ای حمایت شده به حساب می‌آید اما در تحقیقی که از سوی مغانکی و دیگران در سال 2010 انجام شد، با توجه به نتایج بدست آمده از وضع این گونه در کشور، پیشنهاد شد این گونه در طبقه آسیب‌پذیر(Vu) طبقه‌بندی شود.

  بهای ضرر و زیان سیاه‌گوش در قانون، 50 میلیون ریال تعیین شده است
  . تشابه سیاه گوش با پلنگ سیاه‌گوش سومین گربه‌سان بزرگ ایران بعد از پلنگ و یوزپلنگ محسوب می‌شود. براساس شواهد موجود زیر گونه‌ای از سیاه‌گوش که در ایران وجود دارد L.l.dinniki است که در حوزه قفقاز، ایران و ترکیه دیده می‌شود. این زیرگونه از جمله ناشناخته‌ترین زیرگونه‌های سیاه‌گوش در دنیا محسوب می‌شود که در جنوبی‌ترین حد پراکنش خود در نواحی شمال، شمال غرب و برخی مناطق غرب ایران دیده شده است.

  سیاه‌گوش در طبیعت گاهی با پلنگ اشتباه می‌شود، اما به علت دم بسیار کوتاه با نوک پهن و سیاه از پلنگ قابل تمایز است
  . دست و پای بلند، دم بسیار کوتاه و سیاه، موهای گونه بلند و ریش مانند از ویژگی‌های این‌گونه است. در انتهای گوش‌ها، دسته‌ای از موهای سیاه بلند به طول متجاوز از 4 سانتیمتر وجود دارد. در اطراف پینه‌ها موهای بلندی وجود دارد که آن‌ها را از سرما حفظ کرده و مانع فرورفتن حیوان در برف می‌شود. رنگ موهای پشت خاکستری متمایل به قهوه‌ای با خال‌های بزرگ و کوچک توپر و سیاه رنگ و زیر بدن سفید است.

  نخستین مطالعه جامع روی این گونه از سوی انجمن یوزپلنگ ایرانی با مشارکت دفتر حیات وحش سازمان در سطح ملی انجام شد که به اطلاعات جالب توجهی در زمینه پراکنش و حفاظت این گونه در سطح کشور منجر شد و پس از آن دوباره تیم انجمن یوزپلنگ ایرانی در سال 1390 با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در پناهگاه حیات وحش انگوران (منطقه‌ای که در سال 1386 یک جفت سیاه‌گوش در حال تغذیه از یک گوسفند وحشی(میش) از سوی محیط‌بانان منطقه فیلمبرداری شد) مطالعه جامعی انجام داد که نتایج قابل قبولی در زمینه ویژگی‌های اکولوژیک گونه و بررسی عقاید و نگرش جوامع محلی در برخورد با سیاه‌گوش به دست آمد
  . توانایی تطبیق با زیستگاه های مختلف پراکنش سیاه‌گوش در شمال، شمال غرب و برخی مناطق غربی ایران در مناطق جنگلی، استپی و بوته‌زارهای کوهستانی است.مشاهدات سیاه‌گوش در ایران بیشتر در فاصله ارتفاعی 1200 تا 2300 متر بوده است، اما گزارش‌هایی مبنی بر مشاهده این حیوان تا ارتفاع 5500 متری در ارتفاعات هیمالیا وجود دارد. سیاه‌گوش در صورتی که به مقدار کافی امنیت، غذا و پناه در دسترس داشته باشد توانایی تطبیق با زیستگاه‌های مختلف، حتی مزارع کشاورزی را نیز دارد.

  سیاه‌گوش‌ها مانند سایر گربه‌سانان به ندرت اقدام به کشتار طعمه بیش از نیاز خود می‌کنند، بسیاری از گزارش‌های این چنینی مربوط به مواردی است که طعمه در مکانی محصور قرار داشته باشد و به همین علت، آسیب‌پذیر بوده است
  . در مورد جمعیت سیاه‌گوش به مانند سایر گوشت‌خواران در ایران نمی‌توان به‌طور قطع اظهار نظر کرد. از آنجا که گوشت‌خواران به‌طور معمول شب فعال و مخفی کار هستند، مشاهده مستقیم و تخمین جمعیت آن‌ها کار دشواری است، اما از آنجایی که جمعیت علف‌خواران در روز به راحتی قابل مشاهده است، لذا با روش مشاهده مستقیم (Direct count method) و با رعایت اصول و معیارهای مربوطه می‌توان به اطلاعات شمار افراد جامعه (Total count)دست یافت که هم‌اکنون این روش به منظور دستیابی به جمعیت علف‌خواران در مناطق مورد مدیریت سازمان به کار می‌رود، البته با کمک دوربین‌های تله‌ای و روش‌های غیرمستقیم یعنی استفاده از نمایه‌ها مانند شمارش رد پا و علائم تعیین قلمرو می‌توان به جمعیت گوشت‌خواران دست یافت که بسیار پرهزینه و زمان بر بوده و در سطح ملی تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

  از سال 1386 تا 1391، اطلاعات مرگ و میر 18 قلاده سیاه‌گوش در دفتر حیات وحش موجود است که از این تعداد 4 مورد به علت شکار غیرمجاز، 4 مورد به‌وسیله سگ گله، 4 مورد به علت تصادفات جاده‌ای و بقیه موارد به عللی نامعلوم همچون برق گرفتگی به وسیله ترانس برق فشار قوی و در‌گیری با حیوان گوشت‌خواری که به نظر می‌رسد پلنگ بوده است، با مرگ و میر مواجه شده‌اند. البته آمار واقعی بیشتر از این تعداد است که متاسفانه گزارش آن‌ها دریافت نمی‌شود. گربه سانی رو به انقراض به نظر می‌رسد شکار غیرمجاز، تخریب زیســتگاه‌های گونــه در اثر ساخت و ساز به‌ویژه در جنگل‌های شمال کشور و ایجاد راه‌های دسترسی در مناطق صعب‌العبور کوهستانی که زیستگاه گونه است، کاهش طعمه‌های اصلی گونه از جمله سم داران وحشی (به عللی از جمله شکار غیرمجاز و خشکسالی)، سگ‌های گله و برخورد با خودروهای عبوری در جاده‌هایی که در داخل یا حاشیه مناطق وجود دارند از عوامل تهدیدکننده بقای این گونه باشد. خوشبختانه در سال‌های اخیر رکوردهای قابل توجهی از مشاهده این گونه در مناطقی که برای مدت‌های طولانی گزارشی از این گونه وجود نداشت، به دست آمده که نشان‌دهنده حضور این گربه مخفی زی در مناطق بیشتری از حوزه پراکنش خود است.

  البته به علت مخفی کار بودن گونه، مشاهدات گونه بیشتر مشاهده لاشه تلف شده سیاه‌گوش بوده است که از سوی جوامع محلی به محیط زیست استان‌ها گزارش شده است. متاسفانه ناآگاهی جوامع محلی از اهمیت این گونه و بسیاری از گونه‌های دیگر که بیشتر در رأس هرم غذایی قرار دارند، تهدیدی جدی و چالشی پیش روی بسیاری از گونه‌های با ارزش حفاظتی بالا به شمار می‌رود. در این میان نیز دفتر حیات وحش و تنوع زیستی در زمینه حفاظت و مدیریت گربه‌سانان از جمله سیاه‌گوش اقداماتی همچون «چاپ ویژه‌نامه گربه‌سانان ایران با همکاری گروه متخصصان گربه‌سانان IUCN در مجله Cat-News»، «تدوین نقشه راه حفاظت گربه‌سانان ایران از جمله سیاه‌گوش با همکاری گروه متخصصان گربه سانان IUCN در قالب 9 رویکرد مدیریتی، آموزشی و تحقیقاتی» و «ایجاد بانک اطلاعات گربه‌سانان به منظور ثبت اطلاعات و رکوردهای مشاهدات و مرگ و میر گربه‌سانان از جمله سیاه‌گوش و پیگیری طرح‌های پژوهشی و اقدامات مدیریتی گونه» اشاره کرد.
  منبع:زیست نیوز
  ویرایش توسط maryam_h : 7th August 2013 در ساعت 05:28 PM


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. احیای نسل ببر سوماترا
  توسط بابک آژیده در انجمن فیلم ها و مستند ها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 29th October 2012, 04:10 PM
 2. مراسم سوگواري پرندگان
  توسط RAMIN در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 10th September 2012, 12:16 AM
 3. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 20th August 2012, 12:57 PM
 4. سوفیا - ماده - هیمالین
  توسط arezoo505 در انجمن آرشیو مطالب حذف شده و قدیمی
  پاسخ: 40
  آخرين نوشته: 19th July 2012, 09:55 PM
 5. ماجرای اسب آبی یکساله بعد از سونامی(خیلی جالب)
  توسط pulad در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 7th November 2011, 10:23 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید