معرفی:
نژادی که به عنوان کاری ترین نژاد جهان شناخته میشود، Border Collie به نوعی شاگرد ممتاز کلاس سگهای چوپان است. این سگ به خاطر هوش فوق العاده اش و همچنین توانایی بالایش در کار ستوده میشود.سگی متوسط القامه با بدنی ورزیده و ورزشکاری که با انجام حرکات نا منظم و چابک در حین دودن به دور گوسپندان به کنترل آنان پرداخته و گاهی هم از سلاح مخفی خود یعنی "نگاه گیرای" یک Border Collie سود میجوید! پوشش این سگ بسیار پرپشت و نرم است و به رنگهای متعددی دیده میشود از جمله خاکستری و سیاه و یا دورنگ و سه رنگ.


تاریخچه:
در مناطق روستایی مرزی (مرز انگلستان و اسکاتلند) این نژاد به دلیل توانایی اش در کنترل گله از ارزش خاصی در میان چوپانان برخوردار بود.نام اولیه این نژاد Scotch Sheep Dog یعنی سگ چوپان اسکاتلندی بوده. سگ Border Collie که ما امروز میشناسیم حدود صد سال قدمت دارد. در قرن 19 میلادی بود که ملکه ویکتوریا بطور اتفاقی یک Border Collie را دید و شیفته این سگ شد.از اینجا بود که Border Collie مدرن از Border Collie اولیه با تلاشهای ملکه متمایز میشود.

آیا این سگ مناسب شماست؟

این سگ بسیار فعال بوده و نیازمند ورزش روزانه منظم است،منظور از ورزش راه رفتن در طول خیابان و پارک نیست (هرچند آن هم لازم است).این سگ از راضی کردن شما لذت میبرد، دویدن هم یکی دیگر از تفریحات Border Collie به شمار میرود اما دویدن به تنهایی کافی نبوده و باید مورد آموزش فکری و جسمی هم قرار گیرد به آن توجه شود وگرنه ممکن است درصورت عدم کار و توجه سگ سرخود شده و هرکاری که خود دوست دارد بکند و نه آنچه شما میخواهید.
پس به او فضای کافی برای دویدن و کاری مناسب برای انجام دادن بدهید تا یک Border Collie شاد و سالم داشته باشید.نکته دیگر اینکه این سگ را نباید زیاد تنها گذاشت!!
Border Collie بسیار فعال است و ممکن است بطور تصادفی به بچه های کوچک آسیب بزند یا سعی کند مثل گوسپند کنترلشان کند اما برای خانواده هایی با فرزندان نوجوان مناسب است.Border Collie عاشق خانواده است اما زیاد با غریبه ها خوب کنار نمی آید. این سگ ریزش موی فصلی داشته و احتیاج به برس کشیدن منظم دارد (ترجیحاً یک روز در میان).

مشخصات ظاهری:

نر: حدود 56-48 سانتیمتر بلندی قامت و 20-14 کیلوگرم وزن
ماده:53-46 سانتیمتر بلندی قامت و 12-19 کیلوگرم وزن
سری کشیده بدنی قوی و عضلانی پوشیده با موهای بلند و بدنی کشیده و ورزیده

عمر و بیماری های احتمالی:
این سگ حدود 14-12 سال عمر میکند و همچنین مستعد بیماری صرع، بی قوارگی لگن، انحراف چشمی خاص Border Collie و ناشنوایی میباشد.همچنین به کک هم حساسیت دارد.
درآخر اگر قصد خرید کالی دارید به شما پیشنهاد میشود که با مطالعه کافی و براساس توانایی های خود در برخورد با این نژاد خاص اقدام به این کار نمایید