پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نتایج بررسی جمعیت یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش نای بندان نشان می دهد که جمعیت یوزپلنگ آسیایی در این منطقه طی سال های گذشته پایدار مانده و تغییرات زیادی نداشته است.
به گزارش انجمن یوزپلنگ ایرانی، براساس برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ در این منطقه که از آبان ماه سال گذشته تاکنون در محدوده امن پناهگاه حیات وحش نای بندان که ناحیه ای بسیار کوچک از کل این منطقه می باشد درجریان است، تابحال تنها از حداکثر ۳ فرد یوزپلنگ مختلف عکسبرداری شده است و این درحالی است که در بیشتر برنامه های پایش اجرا شده طی سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ نیز توسط پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و زیرنظر بهمن نجفی از چند فرد معدود عکسبرداری شده است، بطوریکه به ندرت تعداد یوزهای داخل محدوده امن پناهگاه حیات وحش نای بندان از ۲ تا ۴ فرد فراتر می رفته است. …………………………………….تصویر آرش (یوزپلنگ نر) در پناهگاه حیات وحش نایبندان
یکی از این یوزها، یوز نر بالغی با نام آرش است که به صورت غالب در بسیاری از نقاط منطقه حضور داشته و حتی پیش از آغاز این طرح مطالعاتی نیز در منطقه بوده است. این یوز در نقاط مختلف حضور داشته و ظاهرا در شرایط مناسبی به سر می برد.
با این حال، نکته ای که اندکی نگران کننده است عدم ثبت توله یوز در سال جاری در این منطقه می باشد که تلاش ها برای ادامه پایش جمعیت یوز در این منطقه تا پایان تابستان سال جاری با این امید ادامه خواهد یافت
……………………………………تصویر آرش (یوزپلنگ نر) در پناهگاه حیات وحش نایبندان
پناهگاه حیات وحش نای بندان با وسعت ۱/۴ میلیون هکتار یکی از بزرگترین مناطق حفاظت شده ایران می باشد که برنامه پایش تنها در بخش کوچکی از آن با وسعت کمتر از ۱۰۰ هزار هکتار در جریان می باشد. انتظار می رود غیر از یوزهایی که در داخل محدوده مطالعاتی ثبت شده اند، یوزهای بیشتری در سایر بخش های پناهگاه حیات وحش نای بندان نیز حضور داشته باشند.
برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ در ایران از زمستان ۱۳۹۰ توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها، پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و مؤسسه پانترا با هدف ارزیابی دقیق وضعیت یوزپلنگ در ایران و پایش روند جمعیتی آن درحال اجرا می باشد.

…………………………………تصویر آرش (یوزپلنگ نر) در پناهگاه حیات وحش نایبندان
این برنامه در پناهگاه حیات وحش نای بندان با همکاری اداره حفاظت محیط زیست طبس، اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی و مؤسسه کاوشگران حیات وحش پارت درجریان می باشد.
در پایان این برنامه پایش، مراسمی با حضور مقامات شهرستان و استان جهت گزارش دهی نتایج این پروژه به دست اندرکاران برگزار شده و از محیط بانان منطقه قدردانی بعمل خواهد آمد.
مشاهده نتایج نخستین برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی

منبع : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران