پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مدیر کل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تالاب‌های داخلی کشور آسیب پذیرترین زیستگاه‌های کشور بوده و باید در اولویت برنامه‌های دولت قرار گیرند.
ناصر مقدسی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه وضع تالاب‌های ساحلی که با دریا و اقیانوس در ارتباط هستند نسبت به تالاب‌های داخلی بهتر است افزود: در حال حاضر تغییرات اقلیمی و مصرف بی‌رویه و ناصحیح آب در حوضه‌های بالادست فشار بسیاری بر تالاب‌های داخلی وارد می‌کند که آنها را بسیار شکننده کرده است.
وی ادامه داد: پس از تالاب‌ها، اکوسیستم‌های جنگلی به ویژه جنگل‌های زاگرس در وضعیت نامطلوبی قرار دارند چرا که در این مناطق علاوه بر مشکل چرای بیش از حد دام با مشکلات دیگری همچون قطع درختان و اجرای طرح‌های عمرانی غیر اصولی مواجه هستیم.
جاده الموت – تنکابن فاقد گزارش ارزیابی زیست‌محیطی است
مدیر کل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط یست با بیان اینکه بسیاری از طرح‌های توسعه‌ای در جنگل‌های غرب کشور خارج از اصول و چارچوب گزارشات ارزیابی به اجرا در می‌آیند گفت: به عنوان مثال جاده الموت – تنکابن که در دست احداث است فاقد گزارش ارزیابی زیست محیطی بوده و باید مسئولان هرچه سریعتر در این راستا اقدام کند.
به گفته ناصر مقدسی، کوهستان‌های البرز به دلیل بارگذاری‌های بیش از حد سومین زیستگاه حساس کشور محسوب شده و هر روز وضع بدتری پیدا می‌کنند.