آلرژی چیه؟
آلرژی یا حساسیت پدیده ایه که اغلب ما باهاش آشناییم..آبریزش بینی،اشک ریزی چشم،عطسه..علایمی هستن که هر کدوم از ما بدنبال ابتلا به آلرژی تجربشون کردیم..همستر کوچولوتون هم میتونه این پدیده رو تجربه کنه..


چرا همسترم آلرژی میگیره؟همستر کوچولوتون میتونه به بسترش(مخصوصا اگر تراشه ی درخت سدر باشه)،بعضی غذاها،دود سیگار،عطر،پولیش وسایل منزل وخوشبو کننده های هوا،حشره کش ها ... حساسیت پیدا کنه.تصور بر اینه که بعضی از آلرژی ها در همستر میتونه ارثی باشه.

تعدادی از همستر ها به مواد دیگه ای آلرژی دارن..دلایل بروز آلرژی در همستر به تنوعه مواد آلرژیزا در انسانه.

تراشه ی سدر علاوه بر بروز آلرژی باعث مشکلات تنفسی هم میشند.تراشه ی کاج هم همینطوره.بین بستر ها تراشه درخت هایی با بافت محکم مثل صنوبر،یا بستر هایی که از کاغذ درست میشن برای استفاده در موارد آلرژی بهترین هستند.
همسترتون میتونه به بعضی غذاها که طبع گرم دارن مثل جو دو سر و ذرت آلرژی پیدا کنه.
یکی از افزودنی های غذایی که میتونه باعث آلرژی در همستر بشه ماده ای به نام تارترازین هستش که با اسم تجاریه E102 روی محصولات شناخته میشه.جالبه بدونین این افزودنی برای انسان هم آلرژیزاست..و برای اینکه بدونیم خیلی از ما دور نیست باید بگم که تو بستنی،آدامس،ژله،ماست،مربا و اکثر خوراکی های شیرین ازین افزودنی استفاده میشه!تمیز کننده های تجاری قفس میتونن باعث بروز آلرژی در همسترتون بشن.
گرد و خاک هم از دلایل بروز آلرژی در همستر کوچولوتونه.دقت کنین که هیچ بستر مورد استفاده ای 100 درصد بدون گرد و خاک نیست.

چطور بفهمم همسترم مبتلا به آلرژی شده؟
اگر بعد از اضافه کردن هر چیز جدید به قفس همستر،یا تغییردر جیره ی غذاییش،یا اضافه کردن چیزی به اتاق محل نگهداریه همسترتون متوجه شدین همسترتون بیش از حد خودش رو میخارونه،عطسه میکنه،


آبریزش چشم و بینی داره،التهاب پوست داره بویژه بروز التهاب و قرمزی (چبزی شبیه به کهیر در خودمون)در کف دست و پاش و شکمش،تنفسش صداداره،یا خزش رو از دست داده..احتمالا دارین علایم آلرژیه همسترتون به اون ماده ی جدید رو مشاهده میکنین..
بروز التهاب در کف پا و شکم احتمالا ناشی از آلرژی به بستره.
عطسه معمولا در حالتی پیش میاد که ماده ی آلرژی زا مستقیما وارد بینی شده باشه،مثل استشمام بوی عطر یا گرد و خاکی که موقع راه رفتن تو قفس از بستر بلند شده.چیکار کنم خوب بشه؟
اگر فکر میکنین که همسترتون به آلرژی مبتلا شده،اولین چیزی که باید از خودتون بپرسین اینه که آیا در زندگیه روتین همسترتون تغییری به وجود اوردین که دلیل بروز آلرژی بشه؟چیز چدیدی برای قفس همستر خریدین؟غذا یا یسترش تغیری داشته؟چیز جدیدی به اتاقی که همستر رو در اون نگه داری میکنین اضافه شده و ...؟اگر فکر میکنین عامل آلرژی بستره بستر همسترتون رو با تکه های دستمال کاغذی و کاغذ تعویض کنین،اگه فکر میکنین همسترتون به غذای تازش آلرژی داره برای چند روز اونو با غذاهای گیاهی و بیسکوییت سگ تغذیه کنین،اگه احتمال میدین که دلیل آلرژی همسترتون وسیله ایه که جدیدا به اتاق نگهداری همستر اضافه شده اون رو از محیط خارج کنین یا همستر رو به جایی ببرین که با اون در تماس نباشه.وقتی چیزی که به غذا،قفس یا محیط اضافه کردید رو حذف کردین باید علایم در عرض دو روز بهبود پیدا کنن یا محو بشن..اگر در عرض یک یا دو روز بهبودی در علایم همسترتون مشاهده نکردین،به این معناست که احتمالا این آلرژی نبوده و همسترتون احتمالا به سرماخوردگی مبتلا شده.اطلاعات کامل درباره ی سرماخوردگیو میتونین اینجا پیدا کنین..
مطلب اختصاصی:چیکار کنم؟!همسترم مریضه..(سرماخوردگی)

اگر واکنش آلرژیک همسترتون شدیده،یا دچار مشکل در تنفس شده مراجعه سریع به دامپزشک برای درمان دارویی ضروریه.

مطلب اختصاصی میهن پت
ترجمه و گردآوری:بهاره.میم
با تشکر از کاربر ali akbar