نحوه مراقبت از گربه پس از عمل عقیم سازی:
مراقبت از گربه بعد از عمل عقیم سازی گربه میتواند برای بعضی از صاحبان آنها دشوار باشد.شما باید بدانید چگونه از گربه بعد از عمل جراحی مراقبت کنید.
کمی مراقبت همراه با علاقه پس از عقیم سازی گربه ی نر میتواند مزایای زیادی داشته باشد.عقیم کردن یک حیوان میتواند از تولد بچه های ناخواسته بیشتر جلوگیری میکند و رفتار های بد گربه مانند قلمروطلبی،علامت گذاری قلمرو و جفت گیری گربه را از بین میبرد.
احتمال خونریزی و یا عفونت همراه با رفتار های متفاوت گربه وجود دارد که این مسئله صاحبان حیوانات خانگی را مضطرب میکند.
دانستن آنچه پس از عمل جراحی رخ میدهد و چگونگی مراقبت از گربه به نگهداری بهتر از حیوان کمک میکند.
آوردن گربه از کلینیک دامپزشکی پس از جراحی:
هنگامی که صاحب گربه حیوان خود را پس از عمل عقیم سازی از مطب میاورد باید با دامپزشک در مورد وضعیت گربه صحبت کند.این عمل که تنها در حدود چند دقیقه زمان میبرد در صبح انجام میگیرد و گربه معمولا شب را در خانه سپری میکند.
راهنمایی های زیر به صاحب حیوان به مرافبت بهتر بعد از عمل کمک میکند:
* اکثر گربه ها مقدار زیادی استرس را در حالی که سوار ماشین هستند تحمل میکنند و استرس بهبودی را به تاخیر میاندازد.بنابراین زمان سفر با ماشین را به حداقل برسانید.
* به گربه اجازه ی استراحت دهید.گربه را بعد از عمل جراحی در یک محیط ارام به دور از بچه ها و حیوانات خانگی دیگر نگهدارید.گربه ممکن است درد داشته باشد که این مسئله میتواند رفتار دوستانه گربه را به رفتار خشن تبدیل کند.
احتمال مبارزه بین گربه با سایر حیوانات پس از عمل عقیم سازی وجود دارد.جدا نگهداشتن گربه خطر را کم میکند.حمام،اتاق خواب محل های مناسبی برای استراحت گربه هستند اما فراموش نکنید گربه در یک جعبه کوچک نگهداری شود.
* احتمال بروز رفتار های عجیب در گربه ها هست.بیهوشی باعث بروز اثرات قابل مشاهده ای بر رفتار طی 12-18 ساعت پس از عمل شود.این اثرات ممکن است خواب بیش از حد،عدم هماهنگی و خواب الودگی است.
* خوردن و آشامیدن پس از عمل جراحی.پیشنهاد میشود آب و مواد غذایی به مقدار متوسط در عصر روز پس از عمل داده شود.بیهوشی در گربه باعث حالت تهوع میشود بنابراین در بسیاری از حیوانات نباید تا مدتی به انها غذا داد ولی سایر حیوانات بعد از گذشت 12 ساعت غذا خوردن را شروع میکنند.استفراع تا بهبودی کامل گربه ممکن است رخ دهد.
علاوه براین بسیاری از گربه ها پس از عمل مقدار زیادی ادرار میکنند.در طی این دوره بهتر است دامپزشک با استفاده از تزریق از بدن خارج کند.این باعث تکرر ادرار در ساعات اولیه پس از عمل میشود.
یک گربه در طول بیهوشی هنگامی که در تخت خوابش است ممکن است ادرار کند.البته اگر چه این اتفاق نادر است ولی احتمال رخ دادن چنین اتفاقی وجود دارد بنابراین صاحبان گربه حیوان خود و همچنین بستر آن را در طول شب بررسی کنند.
مراقبت از گربه پس از عمل جراحی:
در ساعات اولیه پس از عمل جراحی محل برش متورم میشود.در واقع ابن تورم باعث میشود به نظر برسد بیضه ها هنوز در جایگاهشان وجود دارند.
تورم ناحیه برش در 48 ساعت پس از عمل جراحی بطور چشمگیری باید بهبود یابد.
علایم زیر نشان دهنده عفونت در گربه ایست که به تازگی عقیم شده:
* افزایش تورم
* قرمزی
* شکاف در محل برش
* خونریزی از زخم
* بو در ناحیه برش
برخی قرمزی های خفیف در چند روز بعد از انجام این عمل رایج است.اما علایمی مانند تورم و ظاهر برش جراحی تا چند روز بهبود میابد ولی اگر زخم روز به روز بدتر شود این نشاندهنده یک عفونت است.
سایر نکات برای مراقبت از گربه پس از عمل عقیم سازی:
* گربه را در درون خانه نگهدارید و به آن اجازه خروج ندهید تا زمانی که بخیه ها کشیده شوند.این روند حدودا 10-14 روز بعد از عمل جراحی زمان میبرد.
* مانع پریدن و جست و خیز گربه ها شوید.پرش ناگهانی میتواند موجب پارگی بخیه و تاخیر در بهبود گربه شود.تعییر موقعیت مبلمان و اثاثیه منزل یکی از راه های جلوگیری از پریدن گربه است.
* برای دست زدن به گربه محتاطانه عمل کنید.فشار و یا حرکت در محل برش میتواند برای او دردناک باشد و موجب ضربه زدن گربه میشود.
* علایم بیماری را چک کنید.بدن گربه تحت استرس حاصل از عمل جراحی و روند بهبود قرار میگیرد.این اختلال در سیستم ایمنی گربه را بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های تنفسی و بیماری های دیگر قرار میدهد.
اگر گربه غذا نخورد یا علایم غیر معمول مانند ترشحات بینی و یا عطسه داشته باشد مراجعه به دامپزشک ضروری است.
هنگامی که یک گربه تحت عمل جراحی است همیشه در معرض خطر ناشی از بیهوشی،عفونت و خونریزی هست.بنابراین صاحبان گربه باید نام،آدرس و شماره تلفن کلینیک های دامپزشکی شبانه روزی را برای مواقع اورژانسی داشته باشند.
مترجم :persian_boy
ترجمه اختصاصی میهن پت
منبع:
http://suite101.com/article/how-to-care-for-cats-after-neutering-surgery-a122552