به گزارش برنا، گوزن زرد ایرانی یکی از نادرترین گوزن‌های دنیا محسوب می‌شود که از گذشته پراکندگی وسیعی از شمال غرب آفریقا تا عراق، ترکیه، و ایران داشته، ولی در حال حاضر نسل آن‌ها در تمام کشورهای مذکور به جز ایران نابود شده است. در ایران این گوزن در مناطق جنگلی زاگرس و جنگل‌های خوزستان زندگی می‌کرد، اما در حال حاضر پراکندگی آن محدود به مناطق حفاظت شده کرخه در خوزستان است.

طی دو ماه گذشته شاهد از بین رفتن تعدادی از این‌گونه نادر توسط مگس میاز بوده‌ایم. اما طی روزهای گذشته شاهد کنترل این بیماری و نبود تلفات بوده‌ایم
. در این‌باره احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا گفت: بیماری گوزن زرد ایرانی که توسط مگس میاز ایجاد و باعث کشته شدن تعدادی از این گونه نادر شده بود در حال حاضر کاملا تحت کنترل است و طی دو هفته اخیر هیچ تلفاتی نداشته‌ایم.

لاهیجان‌زاده با بیان این‌که از حدود 25 گوزن باقی‌مانده تعدادی از آن‌ها هنوز درگیر این بیماری هستند، گفت: این گوزن‌ها با توجه به آسیب‌هایی که از مگس میاز در بدنشان ایجاد شده در قرنطینه مورد درمان قرار خواهند گرفت. مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: از هفته گذشته گروه مجرب زنده‌گیری در سایت مستقر شده و در هفته جاری با استفاده از اسلحه بی‌هوشی 2 رأس گوزن زنده‌گیری شده است.

وی همچنین در خصوص آخرین تلفات این حیوان گفت: پرونده تلفات بسته شده است و آخرین تلفات گوزن‌ها 45 راس است. لاهیجان‌زاده درباره کمک مالی برای دفع این مشکل افزود: 60 میلیون تومان برای خرید دارو، قرارداد با اکیپ‌های زنده‌گیری و بخش درمانی اختصاص داده شده است. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان در پایان از ارسال درخواست تخصیص اعتبار ۳میلیارد تومانی از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به رئیس جمهور، برای کمک به سایت‌های کرخه و دز، زیستگاه گوزن زرد ایرانی گفت: با گرفتن این اعتبار، می‌توان برنامه‌های بلند مدت اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان را در این 2 سایت اجرا کرد.