موزيلا نخستين نگارش بتاي خود را تحت چرخه جديد نرم‌افزاري منتشر كرد. اين چرخه نرم‌افزاري برنامه‌اي مدون است كه در آن فايرفاكس در زمان مشخص و با برنامه مشخص اقدام به توسعه كرده و فاصله بسيار زياد قابليت‌ها ميان دو نسخه فايرفاكس را كمتر مي‌كند.


گفتني است اين شركت فايرفاكس 5 خود را از كانال تازه تاسيس توسعه آرورا به كانال عمومي بتا انتقال داد. به اين ترتيب اين مرورگر در اين نگارش ديگر از نظر امكانات توسعه نخواهد يافت و بعد از دريافت بازخوردها و نظرات، به نگارش نهايي خواهد رسيد. اين نسخه در مقايسه با نسخه‌هاي قبلي، پيشرفتي از نظر افزوده شدن امكانات نداشته است.
در بلاگ فايرفاكس آمده است كه: «انتقال پروژه به يك چرخه سريعتر باعث مي‌شود قابليت‌هاي نوين هر چه سريع‌تر به كاربر منتقل شوند، به روزرساني‌هاي امنيتي و گسترش پايداري در سيستم نيز سريع‌تر انجام خواهد شد.»
فايرفاكس بتاي 5 چند به‌روزرساني جديد نيز در مرورگر انجام داده است، اما اتفاق عجيبي نيفتاده است. بيشتر تغييرات موجود در اين نگارش به بازدهي اين مرورگر و پشتيباني از استانداردها برمي‌گردد و 2 تغيير بسيار مهم دارد. نخست، پشتيباني از انيميشين در CSS است و بدين ترتيب توسعه‌دهندگان مي‌توانند از اين قابليت در وب‌سايت‌هاي خود استفاده كنند. دوم، گزينه‌اي به فايرفاكس 5 اضافه شده است كه در آن كاربران مي‌توانند سريعا به يكي از كانال‌هاي دلخواه منتقل شوند و مرورگر از آنجا به بعد خود را در آن كانال به‌روز مي‌كند. كانال آرورا كه آخرين قابليت‌ها را در خود دارد و از نسخه شبانه نيز پايدارتر است، كانال بتا كه پايدارتر است و آماده بررسي توسط عموم است و نگارش فاينال كه نگارش استاندارد عرضه فايرفاكس است.
براي دسترسي به اين قابليت، مي‌توان از منوي About در فايرفاكس، لينك Change را انتخاب كرد.


منبع:جام جم آنلاین