مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ازارسال درخواست تخصیص اعتبار ۳۰میلیارد ریالی از سوی رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به رییس جمهور، برای کمک به سایت های کرخه و دز ، زیستگاه گوزن زرد ایرانی در خوزستان خبر داد.احمد رضا لاهیجان زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: این در خواست برای سایت های نگهداری گوزن زرد شامل سایت حلوه ، و سایت میان رود در پناهگاه های حافظت شده دز و کرخه است.

وی با اشاره به این که با گرفتن این اعتبار، می توان برنامه های بلند مدت اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان را در این دو سایت اجرا کرد گفت:پیگیری ها برای تامین این اعتبار در امسال در حال انجام است که در صورت تامین می توان طرح انتقال آب از رودخانه کرخه به درون سایت کرخه را انجام داد. وی با اشاره به این که هم اکنون، بیماری گوزن های زرد ایرانی در پناهگاه حفاظت شده کرخه مهار شده ، افزود:آخرین لاشه گوزن زرد دو هفته پیش توسط ماموران این سایت پیدا شد و این نشان می دهد که بیماری میاز در این سایت مهار شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به این که گزارش تلفات گوزن زرد در منطقه کرخه برای نخستین بار در ۱۶خرداد امسال اعلام شد گفت: پس از یک دوره مرگ و میر در طول یک ماه، با وجود تمامی اقداماتی که انجام شد ،۴۵راس از گوزن های زرد منطقه تلف شدند.

لاهیجان زاده بیان داشت: بررسی سابقه این بیماری نشان می دهد که مگس میاز به حیات وحش و یا دام های اهلی که حمله کرده بیش از ۸۰درصد تلفات را برجای گذاشته، که این سابقه موجب شد در همان ابتدای تشخیص ،گروه های متخصص دام پزشکی در سایت حضور داشته باشند.

وی افزود: در مجموع ۷۰راس گوزن زرد در سایت کرخه وجود داشت که با همکاری گروه های حاضر در سایت،۲۰راس گوزن نجات یافته و مراحل درمان آنها انجام شد. مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: از هفته گذشته نیز گروه مجرب زنده گیری با استفاده از اسلحه بی هوشی در سایت مستقر شده، و در هفته جاری دو راس گوزن با این روش، زنده گیری شده است.

لاهیجان زاده با اشاره به این که پیش بینی می شود با استفاده از روش اسلحه بی هوشی
۱۰راس گوزن زرد زنده گیری شود گفت:روزانه به وسیله دوربین های نصب شده در محل ۱۰تا ۱۲گوزن زرد بیمار که هنوز زنده گیری نشده اند،دیده می شود که با داروهایی که در آبشخور این حیوان ریخته شده، تاکنون در مقابل این بیماری مقاومت کرده اند که با زنده گیری می توان درمان قطعی را انجام داد. وی بیان داشت: در هفته گذشته جلساتی با حضور معاون محیط طبیعی سازمان و سایر مدیران در تهران برگزار شد که با دستور ریاست سازمان محیط زیست مقرر شد بازدید میدانی توسط هیات های اعزامی انجام شود که جمعه هفته گذشته این بازدید انجام شد.