سگها پروتئین مناسب مورد نیاز بدنشان را از خوردن غذاهای گیاهی یا حیوانی تامین می نماید . به عنوان یک قانون پروتین حیوانی خیلی بهتر از پروتین گیاهی می باشد اگر چه غذاهای گیاهی مثل سویا خوب می باشد اما سگها می توانند فقط با گوشت زنده بمانند و در مدت طولانی و میزان مصرف گوشت که سگ را در شرایط مناسب نگه دارد باید 5 در 100 تا 4 در 100 وزن سگ را تشکیل دهد. به سگ استخوان هم باید داده شود زیرا گوشت از نظر کلسیم فقیر است.

گوشت عضله میزان ویتامین محلول در چربی کمی دارد ولی احتیاجات سگ را برآورده میکند. سگها می توانند فقط در حدود 5/4 درصد پروتئین غذای معمول را هضم و جذب نمایند . در حدود 5/1 درصد پروتئین از طریق مدفوع از بدن سگ خارج میشود و این در نتیجه کمی استفاده از پروتئین گیاهی به طور کامل و تعغییرات ایجاد شده در پروتین گوشت وقتی در درجه حرارت بالا قرار میگیرد می باشد.

علاوه بر این بافت همبندی در گوشت غذا نیز در برابر هضم مقاومت می نمایند و بنابر این از بدن سگ دفع میشود. گوشت خام احتمالان بهترین هضم پروتئین را خواهد داشت. سگ ممکن است برای مدت طولانی با رژیم غذایی شامل تولیدات گیاهی مثل غذای حاصل از ذرت تولیدات گندم یا نان تهیه شده از دانه کامل زنده بماند ولی بدن شروع یه لاغری میکند.


پروتین و کلسیم از گیاهان مثل هویج و اسفناج به طور ضعیفی توسط سگها دریافت میشود که شاید در نتیجه عدم حضور ویتامین d در این غذاها باشد. پروتئین تخم مرغ خام اغلب همراه استفراغ و اسهال در سگها می باشد ولی وقتی سفیده تخم مرغ به سگها داده شود معمولا در مدفوع دیده میشود و در همان زمان سگ از اسهال رنج میبرد.

یک عدد تخم مرغ در سگها دارای وزن 5 تا 7 کیلو هیج اثر مثبتی ندارد ولی 2 عدد تخم مرغ موجب نرمی مدفوع و 4 یا 5 عدد تخم مرغ موجب اسهال بارز میشود. اثرات سفیده تخم مرغ خام معمولا بعد از 8 الی 20 ساعت مشخص میشود و حدود 30 الی 50 درصد سفیده تخم مرغ خام از طریق مدفوع دفع میشود. سگ فقط میتواند 50 الی 70 در صد سفیده تخم مرغ خام را در مقایسه با 90 درصد سفیده تخم مرغ پخته استفاده نماید پس همیشه بهتر است برای تغذیه سگ از تخم مرغ پخته استفاده شود.

مشاهده شده سگهای که با تخم مرغ خام تغذیه میشوند به کمبود بیوتین مبتلا میشوند. در غذای سگ حداقل در حدود 12 تا 14 در 100 باید پروتئین وجود داشته باشد.

نویسنده: یاسر

مطلب اختصاصی میهن پت