فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  1
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: بیماری ها و آسیب های ایگوانا

 1. #1
  sara6493 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  سارا رجایی
  محل سکونت
  اصفهان
  تخصص
  نماینده بیمه
  حیوان خانگی
  همستر.سگ
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  3617
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  بیماریهای رایج در ایگوآنا ها

  علائم بیماری در ایگوآنا

  ایگوآناها نیز مانند تمام حیوانات ممکن است بیمار شوند و خوشبختانه اکثر بیماریهای رایج در این خزندگان قابل پیشگیری در مراحل اولیه می باشد.
  که شامل بیماریهای انگلی و مشکلات کمبود ویتامین می باشد.
  برای تشخیص بموقع بیماری صاحبان باید جانور خود را طوری از لحاظ ظاهری و جسمانی بشناسند که با رویت کوچکترین تغییر متوجه بیماری شده و برای درمان آن به دامپزشک متخصص خزندگان مراجعه فرمایند.

  علائم:

  کاهش شدید وزن، متورم شدن بدن، کاهش اشتها، رخوت، مرگ کاذب (بی حرکت شدن حیوان)، مشاهده هرگونه خراش و زخم بر روی بدن، نمایان شدن لکه های سیاه بر روی پوست، مشاهدۀ توده های متورم که میتوانند در هر جایی از بدن حیوان ظاهر شوند، متورم شدن داخل دهان و قرمز شدن آن، اسهال، تورم مفاصل، لرزش دست، پا و یا کل بدن حیوان، درخشان نبودن چشمها.

  بیماریهای ایگوآنا را می توان به دو گروه کلی تقسیم کرد: بیماریهای داخلی و خارجی.
  بیماریهای خارجی سوختگی


  مهمترین سوختگی ها اغلب در نتیجه تماس ایگوآنا با منبع حرارتی بدون حفاظ می باشد. لامپ های گرمایی و حتی لامپ های UVB باعث سوختگی می شود. از آنجا که این لوازم برای محیط زندگی ایگوآنا لازم می باشد، باید حتما حفاظ داشته باشند زیرا همانطور که اطلاع دارید خزندگان موجوداتی خون سرد می باشند و به همین دلیل به منبع گرمایی بیش از حد نزدیک می شوند و پوست بدنشان در مجاورت با گرمای شدید آسیب می بیند که در اثر رسیدگی نکردن بموقع تبدیل به عفونت شده و در سطح بدن گسترش پیدا می کند.


  درمان:

  در این شرایط باید به دامپزشک متخصص مراجعه شود. حتی اگر این سوختگی به اندازه یک لکه و یا تاول سطحی نیز بود، بهتر است در این زمان صاحب هیچ گونه اقدامی انجام ندهد.
  تنها کاری که به صاحب حیوان توصیه می شود تمیز کردن زخم به وسیله بتادین و یا Nolvasan می باشد. ابتدا گاز استریل را با بتادین آغشته کرده و بسیار آرام و آهسته بر روی زخم گذاشته و بر میدارید و بعد از تمیز کردن زخم با دست به آرامی بر روی زخم لایه ای نازک از پماد آنتی بیوتیک میزنید.
  در سوختگی های عمیق خیلی سریع عفونت رخ می دهد و احتیاج به پماد سوختگی و یا پماد Debridement است که این پماد باعث ترمیم بافت و کاهش درد می شود.


  خراشیدگی بینی

  متاسفانه این بیماری در نتیجه قراردادن ایگوآنا در قفس است.
  ایگوآنا برای رهایی از قفس تلاش می کند و پوزه خود را به شبکه و یا میله های قفس می کشد و صورت خود را مکرر به قفس می کوبد و این استمرار باعث ایجاد زخم بر روی پوزه و بینی حیوان می گردد. بهتر است دیواره های محلی که ایگوآنا در آن زندگی می کند از شیشه باشد و در محیط، مناطقی دور از دید برای مخفی شدن حیوان در هنگام ترس وجود داشته باشد، مانند تونل، شاخه و گیاهان مصنوعی انبوه و سخره تا در این مکان ایگوآنا احساس امنیت بیشتری پیدا کرده و کمتر رفتار عصبی از خود نشان دهد.


  شکستگی دم

  یکی از اندام دفاعی در ایگوآنا دم می باشد. ایگوآنا از این عضو مانند شلاقی استفاده می کند و با ضربه زدن توسط آن دشمن را از خود دور می کند. دم ایگوآناها بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد و در زمان برخورد با شیئ محکم شکسته و یا قطع می شود.
  ایگوآنا نیز مانند مارمولک های دیگر بعد از قطع شدن دم آنرا دوباره ترمیم می کند. این بازسازی در دوران کودکی سریعتر انجام می شود اما زمانی که ایگوآنا به سن بلوغ می رسد این روند بسیار کند تر انجام می شود و قطع شدن دم همراه با خونریزی شدید می باشد. در این زمان ایگوآنا به مراقبت زیادی احتیاج دارد و فقط دامپزشک می تواند دم شکسته را بانداژ و یا گچ بگیرد.  قطع شدن دم

  اولین کاری که در این زمان صاحب حیوان می تواند انجام دهد، جلوگیری از خونریزی می باشد. که این عمل همراه با بستن قسمت بالای مکان قطع شده است و بعد بند آوردن خون به وسیله داروهای مانند پودر Styptic می باشد.
  ابتدا با یک گاز استریل خون را از سطح بدن ایگوآنا جمع کرده و قسمت قطع شده دم را در این پودر غوطه ور کنید تا خون سریع تر بند آید و بعد باید دم را با بتادین خوب تمیز کرده و شستشو دهید و دوباره از مواد بند آورنده خون استفاده کنید و سعی شود با گاز استریل این منطقه خشک نگاهداشته شود و سطح آنرا با پماد آنتی بیوتیک بپوشانید و محل قطع شده را بانداژ کنید. و این روند هر روز باید انجام شود تا کاملا زخم سالم گردد.
  رطوبت هوا در این زمان باید 70% باشد تا عمل ترمیم سریعتر صورت گیرد. حیوان را نباید در جای خشک نگهداری کرد. بیاد داشته باشید در طول درمان نباید حیوان را حمام کرد و یا امکان شنا برایش فراهم کرد. زیرا در این زمان با انجام چنین عملی شما مسیر هجوم میکروبها را به زخم باز خواهید کرد. و چون در محیط زندگی ایگوآنا مدفوع وجود دارد همیشه آلودگی نیز وجود دارد. صاحبان در این زمان باید بیشتر از زمانهای دیگر به نظافت محل نگهداری ایگوآنا بپردازند و قفس را با محلول آب و بتادین رقیق شستشو دهند.
  نگران نباشید دم دوباره رشد خواهد کرد و ایگوآنای شما زیبا خواهد شد.


  لکه های سیاه بر روی پوست (غانقاریا)

  ایگوآناها دو گروه لکه سیاه بر روی پوست دارند. یک گروه لکه های طبیعی است و گروه دیگر نشانه های عفونت می باشند.


  گروه اول را می شود به سادگی از روی رنگدانه های سیاه پوست تشخیص داد در صورتی که اگر خوب به گروه دوم دقت کنید مشاهده خواهید کرد که فلس ها برنگ قهوه ای و سبز تیره تغییر رنگ پیدا کرده اند.
  این لکه ها نشانه عفونت قارچی می باشند و برای ایگوآناها بسیار خطرناک می باشند. این لکه های قارچی تکثیر می شوند و برای ایگوآناهای دیگر واگیردار می باشند، و اگر جلوی تکثیر آن گرفته نشود تمام پوست حیوان را درگیر کرده و فلس ها را از بین می برد.
  و اگر محیط زندگی ایگوآنا آلوده، نمناک و همراه با کپک زدگی باشد و آبی که برای استحمام در اختیار حیوان قرار گرفته است آلوده به ادرار و مدفوع باشد این بیماری برای حیوان به وجود می آید.
  در این زمان حیوان احتیاج به پماد ضد قارچ دارد که دامپزشک بعد از تشخیص بیماری آنرا تجویز خواهد کرد.
  و اگر در زمان بروز این بیماری صاحبان سریعا به دامپزشک مراجعه نکنند این لکه ها تبدیل به عفونت شدید شده و اجازه رسیدن خون را به پوست نداده و باعث غانقاریا شده و موجب مرگ ایگوآنا می گردد.
  این نوع غانقاریا، غانقاریای خشک بوده و همراه با سیاه شدن و ورقه ورقه شدن پوست و بافتها می باشد.
  این بیماری به دو گونه است غانقاریای خشک و غانقاریای مرطوب.
  در غانقاریای مرطوب نیز بافت سیاه شده ولی پوسته پوسته نمی شود بلکه از هم متلاشی شده و خود بافت نیز همراه عفونت است و واگیر دار می باشد.

  عفونت چشم

  این عفونت به سبب ایجاد خراش در چشم صورت می گیرد. صاحبان ایگوآنا باید همیشه سلامت چشم حیوان خود را تحت کنترل داشته باشند.
  چشم ایگوآنا باید بدون ترشح بوده و براق باشد در غیر این صورت خیلی سریع باید به دامپزشک مراجعه شود زیرا عفونت چشم باعث خساراتی جبران ناپذیر شده و موجب از بین رفتن بینایی در حیوان می شود.
  در این زمان فقط شستشو و ضد عفونی کردن چشم کافی نمی باشد و صاحبان نباید خودسرانه به استفاده از قطره و یا پماد چشمی بسنده کنند بلکه باید با تجویز پزشک از داروهای توصیه شده در زمان معین استفاده نمایند.

  عفونت دهان

  عفونت دهان در ایگوآنا معمولا همراه با تورم و التهاب لثه و چرک کردن آن می باشد. بیشترین عفونتهای دستگاه تنفسی در ابتدا با عفونت دهان آغاز می شود.


  رطوبت بیش از اندازه، درجه حرارت بالا، تغذیه نامناسب می تواند علل به وجود آمدن پوسیدگی و عفونت دهان گردد.
  و تمام این عوامل باعث می شود دفاع بدن خزنده پایین آمده و حیوان مستعد پذیرش این بیماری گردد.
  همچنین کشیدن بینی به قفس و ایجاد زخم در این ناحیه نیز می تواند باعث آسیب دیدگی دهان شود و در نهایت عفونت دهان را موجب شود.
  معمولا این بیماری از ترکیب شدن چند عامل که ذکر شد در ایگوآناها صورت می گیرد و باعث سرعت بخشیدن و پیشرفت بیماری در حیوان می گردد و سبب تورم در لثه ها و خونریزی در بافت دهان می شود و به عفونت باکتریایی (واگیر دار) تبدیل می شود که عبارتند از:Pseudomonas_ Klebsiella_ Salmonella
  در زمان به وجود آمدن این علائم بهتر است سریعا به دامپزشک متخصص مراجعه شود تا بیماری را تشخیص داده شود و حیوان تحت درمان قرار گیرد، زیرا بعضی از این بیماریهای عفونی علاوه بر اینکه برای حیوان خطرناک هستند قابل سرایت به انسان نیز می باشند. در این زمان حیوان درد شدیدی به علت تورم دهان دارد و نمی تواند غذا بخورد، ضعیف و ناتوان می گردد و بدنش نمی تواند در برابر عفونتها به دفاع بپردازد و احتیاج به تزریق آنتی بیوتیک قوی و یا جراحی و جدا کردن بافتهای عفونی توسط دامپزشک را دارد.
  در این زمان دهان ایگوآنا بیش از حد بزاق تولید کرده، میل و اشتهایی به غذا ندارد و در اثر رسیدگی نکردن بموقع به این بیماری تورم بیشتر و بیشتر شده و با کوچکترین ضربه ای پوست پاره شده و خونریزی صورت می گیرد و بیماری به تمام نقاط بدن حیوان سرایت می کند و موجب از بین رفتن دندانها، عفونت چشم و التهاب ریه می گردد. در این زمان درمان بیماری دیگر امکان پذیر نمی باشد. در حالی که این بیماری در مراحل اولیه با متعادل کردن دما و رطوبت و ایجاد تغذیه مناسب و یا با تغییر دادن محل زندگی حیوان بسیار ساده درمان پذیر است.


  مشکلات تنفسی
  زمانی که ایگوآنای شما به زحمت نفس می کشد که زمان زیادی دهان خود را باز نگه می دارد و در دهانش مقدار زیادی مایۀ لزج دیده می شود و این مایۀ که آلودی از بینی خارج میکند و تنفسش صدا دار می شود (این مایۀ کف آلود را با ترشحات بینی اشتباه نگیرید) مشکلات تنفسی در ایگوآنا ها همراه با بی اشتهایی و نداشتن فعالیت های طبیعی در ایگوآنا می باشد.
  علت این بیماری می تواند عفونت های گوناگون باشد.
  و بیشتر زمانی این بیماری برای ایگوآنا ها بوجود می آید که مگان زندگی آنها خیلی سرد باشد. سرد بودن بیش از حد محیط امکان مقابله با ویروسها را از ایگوآنا سلب می کند. و همچنین اگر محیط زندگی خزنده بیش از نیاز مرطوب باشد و تحویۀ مناسب وجود نداشته باشد این مکان محیط مناسبی برای رشد میکروبها و ویروسها می شود. در بیشتر مواقع بیماریهای ویروسی تبدیل به بیماریهای عفونی می شود و که عامل بیماری واگیردار می شود و هر دوی این آلودگیها (چه ویروسی و چه میکروبی) می تواند با تغییر شرایط سکونت حیوان مانند: افزایش موقتی دمای هوا و حفظ رطوبت مناسب از بین برود.  یبوست


  یبوست در ایگوآنا ها امری عادی نیست. و این بستگی به غذای روزانۀ ایگوآنا دارد. در این صورت ایگوآنا به صورت منظم عمل دفع را انجام نمی دهد. و عواملی گه باعث یبوست می شود وجود انگلهای داخلی و یا خوردن مواد سخت مانند بسترهای نا مناسبی که در زیر محیط خزنده ریخته می شود مانند: خرده چوب، شن، ماسه و دانه های ریز پلاستیکی و غیره باشد.
  برای ازبین بردن این بیماری باید مکان زندگی ایگوآنا را تغییر داد و مواد کف قفس را تعویض کرد و ایگوآنا را با آب گرم روزانه حمام کرد زیرا این کار باعث تحریک روده شده و عمل دفع آسانتر و سریع تر صورت می گیرد. انجام تست انگل نیز بسیار ضروری است. خزنده را در معرض تابش طبیعی نور خورشید قرار دهید و خوراندن مواد ضد یبوست مانند: مقدار کمی روغن مینرال (mineral oil ) روغنی که به گربه برای حظم مو خورانده می شود ( cat hairball ) و ( petroleum jelly) داده شود.
  اگر تمام این اعمال را انجام دادید و یبوست ازبین نرفت به دامپزشک مراجعه کنید زیرا باید ایگوآنا از نظر انگل چک شود شاید حیوان دچار بیماری انسداد روده شده و احتیاج به عمل جراحی و برداشتن قسمتی از روده دارد.  اسهال

  این بیماریبرعکس بیماری یبوست در ایگوآنا است.

  در این حالت مدفوع خزنده بسیار رقیق شده و همراه با ادرار زیاد است.
  (همانطور که قبلا اشاره شد دفع مزاج در ایگوآنا شامل دو یا سه قسمت است: 1- مدفوع 2- ادرار 3- قسمتی سفید رنگ
  مدفوع: از قسمتی سرگینی و یا توده ای تشکیل شده است و شکال یکنواخت دارد که به رنگ سبز تیره، قهوه ای و یا سیاه است و زمانی که ته نشین شود شکل خود را از دست داده و رقیق می شود. برخی از ایگوآناها مدفوعی مانند خرگوش تک تک و یا چند تایی دارند. ایگوآنایی سالم است که مدفوعی به رنگهای ذکر شده داشته باشد و بویی که از آن به مشام می رسد نباید خیلی تند و آزاردهنده باشد، بلکه مانند بویی باشد که از سبزی و گیاهان مانده و فاسد شده به مشام میرسد.

  ادرار:از دو بخش تشکیل می شود:1_مایع ای است که همراه مدفوع دفع می شود که اغلب به رنگ زرد روشن است و حالتی چسبناک دارد. 2_مایع غلیظ و سفید رنگی که همراه ادرار و مدفوع دفع می شود.)


  اسهال در ایگوآنا ممکن است بر اثر مصرف زیاد غذاهای رطوبت دار و خوردن زیاده میوه ایجاد شود که در این زمان باید در زژیم غذایی روزانۀ ایگوآنا از این مواد کمتر استفاده شود.
  از عوامل دیگر بوجود آمدن اسهال در ایگوآنا می توان به درجه حرارت نامناسب ( خیلی بالا و یا خیلی پایین) و استرس بالا نام برد.
  عامل دیگر میکربی است که به علت آلوده بودن محیط زندگی و یا غذای مصرفی در ایگوآنا ایجاد می شود و در این زمان این بیماری حالت سرایت کننده (واگیر دار) دارد و باید به دامپزشک مراجعه شود تا تست مدفوع به عمل آید و نسبت به تشخیص دامپزشک، داروی لازم تجویز و مصرف شود.

  کم آبی

  این مشکلی است که عموما برای ایگوآنا هایی که در اسارت زندگی می کنند پیش می آید. ایگوآناها حداقل احتیاج به محیطی با %60 رطوبت دارند و بخترین حالت رطوبت محیط برای این خزنده %70 است.
  یکی از علل کمبود رطوبت در محیط ایگوآنا قرار دادن تراشه های چوب در بستر حیوان می باشد.
  از دست دادن آب بدن باعث ضعیف جسمانی، تحایا رفتن استخوانها و مرگ حیوان می شود.
  ایگوآنایی که دچار کم آبی است به مرور پوستش خشک می شود درمان این بیماری بسیار ساده است فقط باید مقدادیر زیاد مایعات و غذاهای آبدار در اختیار ایگوآنا قرار داد.
  همیشه ظرف آبی تمیز و سالم در قفس حیوان قرار دهید بهتر است این ظرف آب بزرگ و نیمه گرم باشد و عمق کمی داشته باشد تا جای که شانه های ایگوآنا داخل آن رود.
  غذاهای تجاری که مخصوص ایگوآنا است آب کمی دارند ولی برای حیوان بسیار مقوی می باشند. در کنار آن از غذا و میوه های تازه و آبدار بیشتری استفاده کنید.
  نم و رطوبت هوای محیط زندگی حیوان را باید بالا ببرید، برای افزایش رطوبت محیط م توانید با آبپاشی که دارای سوراخهای خیلی ریز است مه مصنوعی در قفس ایجاد کنید و از گیاهان غیر سمی که نمناک هستند در محیط زندگی حیوان استفاده کنید.
  و اگر با انجام این کارها باز کم آبی حیوان بهبود نیافت به دامپزشک مراجعه کنید تا به ایگوآنا سرم خراکی تزریغ شود.


  استفراغ

  ایگوآنا ها بصورت طبیعی استفراغ نمی کنند. کلا مارمولک ها به آسانی عمل قی را انجام نی دهند.
  و در این حالت احتیاج به رسیدگی و مراقبت زیاد دارند. و این عمل می تواند به دلایلی مانند:
  1.خوردن مواد غذایی خیلی درشت.
  2. نداشتن دمای مناسب (پایین بودن دما) در محل سکونت.
  3. وجود غده و یا ورم چرکی در گلو و سیستم گوارشی.
  4. وجود بیماری های عفونی (باکتریایی و یا انگلی) صورت گیرد.
  در زمان عمل قی صاحبان باید ایگوآنا را سریعا تحت مراقبت دامپزشک قرار دهند و در این زمان انجام آزمایش بر روی حیوان ضروری می باشد.


  ازدست دادن اشتها

  زمانی که متوجه می شوید غذای ایگوآنای شما از مقداری که در قبل روزانه مصرف می کرده است کمتر شده باید به دنبال علت آن باشید. بی اشتهایی در ایگوآنا دلایل مختلفی می تواند داشته باشد.

  دلایل بی اشتهایی در ایگوآنا

  1. در فصل جفت گیری بعضی از ایگوآنا هابسیار کم اشتها می شوند، کم غذایی در این زمان کاملا طبیعی می باشد.

  2. اگر دمای محیط زیست حیوان خیلی پائین باشد، در این زمان جنبش حیوان کم می شود و میل به غذا در خزنده پائین می آید، این یک نشانۀ خطرناک نیست بلکه به سادگی می توان با تغییر درجه حرارت محیط اشتها را به ایگوآنا بازگرداند.

  3. جایجایی مکان زندگی ایگوآنا می تواند نقش موثری در کم اشتهایی حیوان داشته باشد. زمانی که ایگوآنایی را تازه خریداری کرده اید و به مکان جدیدی وارد می شود و هنوز به شما و محیط جدید عادت نکرده است در این زمان کم اشتهایی کاملا طبیعی بوده. در این صورت شما دو روز صبر کنید و اگر مشاهده کردید که ایگوآنای شما از غذا خوردن امتناع می کند به دامپزشک مراجعه کنید.

  4. بیاد داشته باشید ایگوآنا برای خوردن غذا احتیاج به دیدن آن دارد. به همین دلیل اگر غذا را در جایی تاریک، دور از دسترس و دید در محیط زندگی حیوان قرار دهید ممکن است میلی برای خوردن غذا نشان ندهد.

  5. ممکن است غذایی که برای ایگوآنا تهیه کرده اید مطابق تغذیۀ قبلی حیوان نبوده و حیوان آن را دوست نداشته باشد. به همین علت باید از فروشنده، نوع جیرۀ غذایی که ایگوآنا با آن تغذیه می شده است را بپرسید و به همان روش در نقاط مختلف قفس غذا را قرار دهد و نوع غذا را آرام آرام و به تدریج تغییر دهد. در این زمان که ایگوآنا به غذای شما بی اشتهایی نشان می دهد به دامپزشک مراجعه کنید تا با تزریق کلسیم و ویتامین باعث افزایش میل و رغبت حیوان به غذا خوردن شود. اما این تزریقات نباید در طولانی مدت ادامه یابد زیرا در ایگوآنا ایجاد اعتیاد می کند. سعی کنید در غذاهای ایگوآنا تنوع ایجاد کنید و میوه های خردشدۀ اشتها برانگیز و سبزیجات مختلف در جیرۀ غذایی حیوان قرار دهید تا ایگوانا امکان انتخاب داشته باشد.

  6.وجود انگلهای داخلی نیز یکی دیگر از دلایل کم اشتهایی در ایگوآنا است.


  بیماری سوء تغذیه و کمبود ویتامین

  مهمترین بیماری که ایگوآنا ها در اسارت دچار آن می شوند بیماری سوء تغذیه می باشد.  عادت به خوردن کاهو

  خیلی از صاحبان زمانی که ایگوآنایی خریداری می کنند دربارۀ رژیم غذایی این خزنده اطلاعات کاملی ندارند و رایج ترین اشتباه در رژیم غذایی آنها تغذیه مداوم با کاهو می باشد. و چون هم در دسترس است و هم مقدار زیادی آب و رطوبت دارد ایگوآنا با میل و رغبت زیاد به مصرف آن می پردازد اما در صورتی که این گیاه هیچ ارزش غذایی برای خزنده ندارد.
  زمانی که متوجه شدید ایگوآنای شما غذای دیگری بجز کاهو نمی خورد و به این نوع تغذیه عادت پیدا کرده است باید به روش های زیر عمل کنید:
  1. کاهو را به مواد ویتامینی و معدنی آغشته کرده و در اختیارش قرار دهید.
  2. اگر ایگوآنا در زمان رشد کامل قرار داشته باشد می توان کپسول های ژلاتینی ویتامین را همراه غذا، به حیوان خوراند.
  3. ایگوآنایی که به خوردن کاهو عادت پیدا کرده است را باید تغییر عادت داد تا از غذاهای دیگر مصرف کند، برای این تغییر عادت می توان به روشهای زیر عمل کرد:
  _ در بعضی از ایگوآنا ها دیده شده است که اگر در تغذیۀ آنها از گیاه هایی که همانند کاهو دارای برگ های سبز و پهن می باشند مانند: اسفناج و برگ چغندر استفاده کرد، ایگوآنا آنها را می خورد و بعد از مدت کوتاهی غذا های دیگر را نیز مصرف می کند.
  _ شما می توانید کاهو را در مخلوط میوه و سبزیجات خرد کنید و در اختیار ایگوآنا قرار دهید و به مرور مقدار کاهو را آرام آرام از مخلوط غذایی حیوان کم کنید و بعد از یکی دو هفته پودر مولتی ویتامین مینرال را بر روی غذا بپاشید تا مطمئن شوید ایگوآنا از ویتامین لازم برخوردار است.
  _ می توان مخلوط میوه و سبزیجات خرد شده را بر روی برگ کاهو ریخته و در اختیار ایگوآنا قرار داد.
  بیاد داشته باشید این تغییر و تحول در شیوۀ غذایی ایگوآنا نباید در دوران فحلی صورت گیرد زیرا ممکن است که حیوان هیچکدام از این مواد غذایی را مصرف نکند و این خیلی خطرناک می باشد.

  بیماری های کمبود ویتامین و مواد معدنی


  مشکل دیگری که ایگوآنا ها در اسارت با آن روبرو هستند کمبود ویتا مین D3و کلسیم می باشد که این کمبود بر اثر قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و کمبود مولتی ویتامین مینرال و مواد معدنی بوجود می آید. بیماری هایی که در اثر کمبود ویتامین در ایگوآنا ظاهر می شود عبارت است از:
  fibrous osteody strophy


  این بیماری با بزرگ شدن، ورم کردن و افتادگی فک پائین و سختی در غذا خوردن همراه است. در این زمان به علت متورم شدن بدن حیوان صاحبان تصور می کنند که ایگوآنای آنها بر اثر تغذیه خوب چاق و بزرگ شده است و به همین علت کم تحرک و تنبل شده و دیر تر به دامپزشک مراجعه می کنند و زمان طولانی از بیمار بودن حیوان می گذرد و در بعضی مواقع دست و پای حیوان می شکند و استخوان بندی بدن ایگوآنا دفرمه می شود. در این زمان باید به دامپزشک هرچه سریعتر مراجعه شود تا ایگوآنا تحت مراقبت های ویژه قرار گیرد.  rear leg parlaysis

  این بیماری بر اثر کمبود ویتامین B1 بوجود می آید و باعث می شود رشد در پاها و ناخونهای ایگوآنا متوقف شود و با تزریق ویتامین B و بالا بردن ارزش غذایی حیوان بهبود می یابد و اگر این بیماری همراه با کمبود مواد معدنی و کلسیم باشد که علائم بیماری (fibrous osteody strophy ) نیز در ایگوآنا ظاهر می شود و همچنین کمبود ویتامینB1باعث بوجود آمدن بیماری استخوانی در ستون مهره ها شده و تغیر شدیدی در شکل آن پدیدار می شود و در این زمان ایگوآنا احتیاج به کاسیم تزریقی و مراقبت های ویژه دارد.

  (metabolic bon disease ) (M B D )
  این بیماری بر اثر کمبود ویتامین D3 و کمبود کلسیم و فسفر که علت آن تغذیه نامناسب و درجه حرارت نا متعادل است بوجود می آید. و باعث اختلال در تعادل و تغییر شکل در استخوان بندی ایگوآنا می شود. در این زمان فک زیرین متورم شده و دم خمیده می شود و استخوان های بدن حیوان بسیار شکننده می شوند.

  این بیماری عموما برای ایگوآنا هایی که در اسارت زندگی می کنند ایجاد می شود. که در اثر نداشتن رژیم غذایی مناسب و کمبود رطوبت و آب کافی بوجود می آید.
  این بیماری در ایگوآنا ها همراه با بی اشتهایی و یا کم اشتهایی می باشد و حیوان کاهش وزن پیدا می کند و شکم خزنده متورم می شود و همراه با تب، کم شدن آب بدن و کم شدن حجم ماهیچه می باشد و اگر این بیماری دو هفته بیشتر طولانی شود ایگوآنا در شرایط بسیار خطر ناکی قرار می گیرد. با مراجعه به دامپزشک، ایشان با انجام دادن آزمایش خون بیماری را تشخیص می دهند و با تجویز کلسیم و فسفر از پیشرفت بیماری جلوگیری به عمل می آورند.
  اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخص داده شود درمان آن بسیار ساده خواهد بود و فقط کافیست رطوبت محیط زندگی ایگوآنا را به حد مناسب رسانده و آب کافی در اختیار حیوان قرار داد.  بیماری انگلی در ایگوآنا

  ایگوآنا حیوانی است مستعد بیماری انگلی، هم انگل داخلی و هم انگل خارجی.
  ایگوآنایی که خریداری و یا تازه از طبیعت جدا می شود باید به مدت 30 روز قرنطینه شود و حتما از نظر درمان ضد انگل توسط دامپزشک چکاب شود و تست مدفوع و خون از حیوان گرفته شود. تست از مدفوعی گرفته می شود که تازه باشد و از زمان دفع آن 24 ساعت گذشته باشد.
  در بدن ایگوآنا گروهی انگل بصورت طبیعی زندگی می کنند که با حیوان همزیستی داشته و وجودشان برای هضم غذا الزامی و حیاتی است. به همین منظور درمان ضد انگلی باید توسط دامپزشک متخصص خزندگان صورت گیرد زیرا ممکن است داروی که برای درمان ضد انگلی تجویز می شود انگلهایی را که با حیوان همزیستی دارد را نیز از بین ببرد.  تشخیص انگلهای داخلی به مراتب سخت تر از انگلهای خارجی است. بعضی از ان انگلها زمانی که ایگوآنا در تخم است از خارج وارد تخم شده و ایگوآنا را مبتلا می سازند. که با انجام تست مدفوع شناخته می شوند.
  استرس در اسارت و نداشتن تغذیۀ مناسب و عیر طبیعی می تواند باعث ضعف در حیوان شود در این زمان مقاومت بدن بر اثر سوء تغذیه پایین آمده وحیوان دچار عفونت های باکتریایی و انگلی می شود.


  انگل خارجی: ( worms_ mites _ protozoa )

  انگلهای خارجی کرم های کوچکی است که از خون حیوان تغذیه می کنند و بر روی بدن و یا در مدفوع ایگوآنا دیده می شود و بیشتر به رنگهای سفید، قرمز روشن، سیاه و قهوه ای هستند و در نقاطی که پوست بدن حیوان نرم است مانند دور چشم، زیر بغل و دور مقعد دیده می شوند.
  این گروه از انگلها کاملا درمان پذیر است و باید ایگوآنا را با آب گرم و مواد شوینده ضد انگل زیر نظر دامپزشک شستشو داد و محیط زندگی حیوان را کاملا از وجود انگل پاکسازی کرد و این شامل ظروف و تمام وسایل داخل قفس نیز می باشد.
  بیاد داشته باشید اگر به این انگلهای خارجی بی توجهی کرد هم به ایگوآنا ها و حیوانات دیگر منتقل می شوند و هم به انسان.

  انگل داخلی: مانند: (malaria _ type parasites )

  تشخیص انگلهای داخلی به مراتب سخت تر از انگلهای خارجی است. بعضی از ان انگلها زمانی که ایگوآنا در تخم است از خارج وارد تخم شده و ایگوآنا را مبتلا می سازند. که با انجام تست مدفوع شناخته می شوند.
  استرس در اسارت و نداشتن تغذیۀ مناسب و عیر طبیعی می تواند باعث ضعف در حیوان شود در این زمان مقاومت بدن بر اثر سوء تغذیه پایین آمده وحیوان دچار عفونت های باکتریایی و انگلی می شود.


  منبع:http://khazandegan.******.com

 2. #2
  کاربر میهن پت
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  6014
  میانگین پست در روز
  0.17
  نوشته ها
  218

  بیماری ها و آسیب های ایگوانا

  "شکستن/خونریزی ناخن/انگشت ایگوانا"


  هنگامی که قصد کوتاه کردن ناخن ایگوانای خود را دارید باید فقط قسمت انتهایی آن یعنی جایی که نوک تیز است را به آرامی کوتاه کنید. اگر شما ناخن ایگوانا را بیش از اندازه کوتاه کردید در اینجا خواهیم گفت که چه باید بکنید: به آرامی ناخن در حال خونریزی را با آب گرم و صابون و/یا ید(بتادین) بشویید. سپس لکه را به آرامی خشک کنید. برای جلوگیری از خونریزی، یک توپ پنبه یا مداد خون بند(stypic pencil) یا پودر خون بند یا آرد ذرت ساده ی خانگی را در انتهای ناخن و محل خونریزی قرار داده و فشار ملایمی روی آن وارد آورید ولی به قدری فشار ندهید که باعث ایجاد درد شود. با این کار معمولا سی ثانیه تا یک دقیقه زمان می برد تا خونریزی بند آید ولی گاهی اوقات بیش تر طول می کشد. به ویژه در این زمان مطمئن شوید که زیستگاه ایگوانا تمیز باشد چرا که تماس ناخن مجروح با مدفوع یا مواد غذایی مانده ی ایگوانا ممکن است باعث عفونت آن شود.


  درمان یک انگشت پاره یا شکسته شده شبیه به درمان شرح داده شده برای کوتاه کردن بیش از حد ناخن ایگوانا است ولی باید پودر خون بند، مداد خون بند یا آرد ذرت را حذف کنید چرا که باعث درد گوشت آسیب دیده بدن می شوند. در عوض یک توپ پنبه و یا پارچه ی تمیز را روی پنجه قرار دهید تا زمانی که جریان خون متوقف و یا به طور قابل ملاحظه ای کاهش یابد. تا زمان درمان کامل انگشت آسیب دیده، چشم از آن بر ندارید، چرا که عفونت پنجه بسیار شایع است. مراقب تورم و/یا ایجاد لکه های سیاه در پا و/یا ریزش فلس ها باشید. این ها نشان دهنده ی عفونت هستند و انگشت باید قبل از گسترش بیش تر عفونت توسط یک دامپزشک با تجربه درمان و شاید قطع شود.

  ترجمه(حبیب ا... احمد ی) منبع: لینک


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. واگذاری خرگوش نر سیاه و سفید بسیار زیبا
  توسط sheida در انجمن آرشیو حیوانات واگذار شده
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2nd November 2012, 07:59 PM
 2. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 5th July 2012, 12:46 AM
 3. وداع با کرگدن سیاه/ خبر تاسف بار انقراض قطعی کرگدن سیاه
  توسط reza torabi در انجمن تالار حیوانات منقرض شده
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 17th November 2011, 02:29 PM
 4. دیدنی های سیاره زمین
  توسط ZeyNab در انجمن آلبوم تصاویر محیط زیست
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd September 2011, 01:47 AM
 5. فواید و خاصیت موز رسیده سیاه
  توسط Jblaq در انجمن سبزیجات و میوه ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd May 2011, 07:25 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید