بدلیل مهم بودن و شایع بودن این بیماری در سگها، دارندگان سگهای ماده معمولا با این مشکل روبرو هستند و خود من تجربه تلخ در این مورد دارم لذا در بخش به این بیماری میپردازم.معمولا این بیماری میتواند بعد از بالغ شدن سگ ماده اغاز شود و تا اواخر زندگی ادامه خواهد داشت.

نشانه ها

اگر چه نشانه ها می توانند در هر زمانی رخ دهند اما اغلب در زمان کوتاهی پس از یک فحلی که ممکن است نا منظم باشد رخ می دهند. دو نوع از آن وجود دارد – پیومتر بسته، پیومتر باز – تنها تفاوت این دو درترشحات است که در پیومتر باز دیده میشود و ممکن است متعفن باشد و یا نباشد اما در اغلب موارد شما مکرر خونریزی یا قطرهای خون را در دستگاه تناسلی خواهید دید.
یکی از نشانه ممکن است نوشیدن آب زیاد توسط سگ باشد اما اشتها به غذا نداشته باشد.
در پیومتر باز ترشح مهبلی وجود دارد در نوع بسته ممکن است شکم سگ ماده به طور برجسته ای شروع به بالا امدن کند در صورت غفلت در این مرحله سگ مسموم میشود و شروع به استفراغ پایدار میکند.

درمان
تنها درمان رضایت بخش انجام عمل جراحی براشتن کامل رحم است که بهتر است هر چه زودتر انجام شود چناچه عمل براشتن تخمدانها و رحم پیش از اینکه عفونت وارد خون شود انجام شود موفقیت عمل 100 در 100 خواهد بود.
اما وقتی عفونت وارد خون شود و سگ مسموم شود میزان موفقیت به 50 در 100 یا حتی کمتر افت میکند

پیشگیری

اگر از سگ نمیخواهید توله بگیرید حتما سگ خود را عقیم نمایید در غیر این صورت همیشه در زمان فحل شدن سگتان به مطالب و نشانه های که ذکر شد دقت نمایید و در ضمن سگ ماده خود را از دسترس سگهای ول گرد دور نگه دارید.


مقاله اختصاصی برای میهن پت