فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  8
لایک لایک:  2
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: ایگوانای سبز(معمولی)

 1. #1
  کاربر عادی kazo آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  هریس
  محل سکونت
  تهران کثیف
  علایق
  گرافیک و خزندگان
  تخصص
  طراح گرافیک و عکاس
  حیوان خانگی
  ایگوانا
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  6
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  مختصری در مورد ایگوانای سبز

  مختصری در مورد ایگوانای سبز

  ایگوآناهای سبز از خانوادۀ خزندگان هستند و در گروه مهره داران قرار دارند و از تیرۀ رباط داران می باشند و تمام خزندگان (مارها، مارمولک ها، کروکدیل ها و لاک پشت ها) به این گروه تعلق دارند. درردۀ خزندگان گروه های کوچکتری نیر وجود دارد که به آن رسته گویند مانند رستۀ مارها و مارمولک ها که این رسته ها را (squamata) فلس داران می نامند.
  در این رسته ها دو شاخۀ فرعی وجود دارد:
  1- مار گونه ها که به رسته مارها تعلق دارند.
  2- سوسمارها که متعلق به رسته مارمولک ها هستند. در شاخه سوسمارها چندین خانواده یافت می شود که ایگوآنا در این گروه قرار دارد و ایگوآنای سبز نیز شامل آن می شود.

  خلاصۀ طبقه بندی ایگوآنا در یک نظر اجمالی می تواند به این شکل باشد:
  نژاد: مهره داران
  رده: خزندگان
  رسته: فلس داران
  رستۀ فرعی: سوسماران و خانوادۀ ایگوناید ( که شامل تمام مارمولکها می باشد)
  نام: ایگوآنا (Iguana)
  نام علمی: ایگوآنا ایگوآنا (Iguana iguana)
  پراکندگی: نواحی آمریکای مرکزی، شمال آمریکای جنوبی و فلوریدا
  محیط زیست: جنگلهای نزدیک رودخانه
  وضعبت زیستی: هنوز منقرض نشده
  نوع تغدیه: گیاهخوار
  جثه: 8/1_2 متر

  ترجمه: سارا رنجبر


 2. #2
  کاربر عادی kazo آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  هریس
  محل سکونت
  تهران کثیف
  علایق
  گرافیک و خزندگان
  تخصص
  طراح گرافیک و عکاس
  حیوان خانگی
  ایگوانا
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  6
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  ایگوآنا در حیات وحش

  ایگوآنا در حیات وحش

  ایگوآناهای سبز به صورت وحشی در جنوب مکزیک، در آمریکای مرکزی و بیشتر در آمریکای جنوبی و تعداد غلیلی در جزایر صخره ای آنتیل یافت می شوند و بعضی از گونه های آن در قسمتهایی از کالیفرنیا، فلوریدا و هاوایی یافت شده اند، البته این ایگوآناها بیشتر آنهایی هستند که از دست صاحبان خود فرار کردند و یا خود صاحبان آنها را در طبیعت رها کرده اند، ایگوآناها خودشان را با محیط جدید طبیعی وقف داده و با تغییر محیط زیست رفتارهای زیستی جدیدی بدست می آورند.


  توجه: این یک هشتار جدی برای صاحبان ایگوآنا می باشد، بیشتر مردم این باور را دارند که با رها کردن ایگوآنای خود در طبیعت یک گونۀ کمیاب را به حیات وحش هدیه کرده اند در صورتی که با این عمل در حقیقت ضرر بزرگی به محیط زیست وارد کرده و اکوسیستم را مختل و باعث آلودگی منابع طبعی شده اند، زیرا این خزنده با محیط هماهنگ نمی شود بلکه محیط را آنگونه که مایل است متغیر می سازد، برای مثال اگر شما ایگوآنای خود را در منطقه ای که گیاهان در حال انقراض دارد و یا در مزارع و باغات میوه رها کنید خسارات غیر قابل جبرانی به وجود می آورد. هر ساله در فلوریدا ایگوآنا هایی که در طبیعت رها شده اند باعث خرابی طبیعت و اکوسیستم می شوند. صاحبان باید خود را مسئول حیوان خانگی خود بدانند و برای بازگرداندن ایگوآنا به طبیعت، محیط بکری را انتخاب کنند و اطلاعاتی در مورد ویژگیهای اکوسیستم آن منطقه بدست آورند تا باعث از بین رفتن گونۀ خاصی از گیاهان نشود و ایگوآنا بتواند باقی عمرش را در آن محیط وحشی سپری کند.
  ایگوآنا های سبز برحسب عادات زیستی اغلب در جنگلهای بارانی یافت می شوند، اگرچه بعضی از آنها در مناطق خشک و با حداقل دما سازگاری پیدا می کنند، اما به طور کلی هر منطقه ای که دارای دما و رطوبت کافی باشد برای زندگیشان مناسب است.


  ایگوآناهای سبز بر روی درختان زندگی می کنند آنها به اینگونه زندگی عادت کرده اند، ایگوآنا ها بالا رونده های بسیار خوبی هستند و از اینکه در ارتفاعات باشند لذت می برند به همین علت اگر در منزل از ایگوآنایی نگهداری می کنید اولین جایی که برای یافتنش بهتر است جستجو کنید بالای قفسه ها و یا کتابخانه و... است.
  ایگوآناها در طبیعت بیشتر طول روز را بر روی درختان سپری می کنند و فقط برای رفتن از درختی دیگر درختی بر روی زمین راه میروند.
  در پرتوریکو به علت ازدیاد ایگوآناها بر روی درختان آنها را تاج درخت نیز می نامند. مردم بومی آمریکا اغلب ایگوآناها را به نام مرغان درختان و یا مرغان بامبو می شناسند.


  ایگوآناها شناگران و جهنده های خوبی هستند ایگوآناها زمان طلوع خورشید از خواب بیدار می شوند و به سمت مکانی که دارای دمای دلخواه است. حرکت می کنند و تا نیمه های روز به جستجوی غذا می گردند، ایگوآناها گیاهخواران سختگیری هستند، آنها از برگها و گلها تازه، میوه های رسیده، جوانه ها و غنچه های گیاهان تغذیه می کنند و بعد از صرف غذا آنها به نقاطی که توسط اشعۀ خورشید گرم شده می روند و در آنجا به استراحت می پردازند تا غذای شان هضم گردد، سپس در هنگام شب جایی امن می یابند تا شب را به صبح برسانند. این روند مثال یک زندگی بی دغدغه می باشد. اینطور نیست؟

  رنگ و شکل ظاهری نوزادان ایگوآنای سبز از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است. ایگوآناهای سبز می توانند رنگ خود را با طبیعت تطبیق داده و همرنگ محیط شوند (منظور تغییر رنگ پوست نیست، بلکه استفاده از روش استتار است)، این روش به آنها کمک می کند تا در مقابل دشمنان از خود محافظت به عمل آورند زیرا همیشه تخمها و بچه های ایگوآنا از زمین و آسمان مورد هجوم شکارچیان قرار می گیرند، به همین منظور استتار و مخفی شدن مهمترین روش برای حفظ امنیت است.
  زمانی که ایگوآنایی در طبیعت به دوران بلوغ برسد می توان انتظار داشت که به سن 10 تا 15 سالگی نیز برسد زیرا هیچ شکارچیی نیست که ایگوآنا نتواند از خود در برابرش محافظت کند، آنها با دندانها و پنجه های تیز و دم قویی که دارند می توانند به راحتی در مقابل دشمنانشان ایستادگی کنند در بعضی اوقات این عمل باعث شکستگی قسمتی از دم و قطع شدن آن می شود ولی نگران نباشید این قسمت دوباره ترمیم می شود و رشد می کند.


  تنها دشمنی که ایگوآنا هیچ دفاعی در برابرش ندارد انسان است. ایگوآنای سبز اغلب برای گوشت، پوست و تکثیر و تولید شکار می شوند.


  ترجمه: سارا رنجبر
  سایت خزندگان ، گروه اوماک


 3. #3
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  جالب بود مرسي و جالبتر ازاون اينه كه ايگو انا عجب رنگهايي داره خيلي نازن 4. #4
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  عالي بود ممنون 5. #5
  کاربر میهن پت
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  6014
  میانگین پست در روز
  0.17
  نوشته ها
  218

  ایگوانای سبز(معمولی)

  "معرفی کامل گونه ی ایگوانای سبز(Common iguana=Green iguana)"


  همچنین با نام ایگوانای معمولی نیز شناخته می شود


  فرمانرو: جانوران
  شاخه: مهره داران
  رده: سوسماریان
  راسته: پولک‌داران
  زیرراسته: ایگوانیدا
  سرده: ایگوانا

  اندازه
  میانگین طول کل: 1.2-1.7 متر
  بیشینه ی طول کل: 2 متر
  میانگین طول نر از پوزه تا مخرج: 35-42 سانتی متر
  میانگین طول ماده از پوزه تا مخرج: 30-38 سانتی متر
  وزن نر: 4 کیلوگرم
  وزن ماده: 1.2-3.0 کیلوگرم


  شرح
  ایگوانای سبز به خاطر محبوبیت آن در باغ وحش ها و وجود افرادی که به صورت خصوصی از آن نگهداری می کنند، یکی از شناخته شده ترین خزندگان می باشد. ایگوانای سبز دارای ظاهری بسیار منحصر به فرد است، همراه با یک سر بزرگ، غبغب برجسته و تاج چشمگیری از تیغ های شانه مانند به بلندی حدود سه سانتی متر که از مرکز پشت تا مرکز دم قرار گرفته. همان گونه که از نام آن پیداست، ایگوانای سبز معمولا سبز رنگ است(از سبز تیره، سبز چمنی گرفته تا فیروزه ای روشن)، در قسمت های شمالی محدوده ی زیست ایگوانا ممکن است ایگواناهایی به رنگ نارنجی روشن دیده شوند. رنگ ایگوانا -به خصوص زمانی که جوان است- ممکن است بر اساس دمای هوا، متغیر باشد. هنگامی که هوا گرم است ایگوانا به رنگ سبز روشن و هنگام سردی هوا رنگ آن تیره و کدر است. پوست فلس دار ایگوانای سبز یا به رنگ یکنواخت و یا همراه الگو های راه راه مشکی یا قهوه ای متضاد می باشد. ایگوانای سبز نر را از طریق تاج خاردار برجسته تر، سر بزرگ تر، منافذ استخوان ران مشخص تر و مجرای دفع وسیع تر می توان از ایگوانای ماده تشخیص داد.

  بیولوژی(زیست شناسی)
  ایگوانای سبز در درجه ی اول درخت زی می باشد. این خزنده برای خوردن برگ گیاهان تخصص یافته است و از برگ های لطیف و گل ها ی گزیده ای از درختان، درختچه ها و پوشش گیاهی بوته ای تغذیه می کند. ایگوانای سبز بیش از 90 درصد زمان بی حرکت است و هنگامی که اقدام به حرکت کند بسیار آهسته قدم بر می دارد. با این وجود ایگوانای سبز در صورت لزوم و برای فرار از دست شکارچیان قادر است به سرعت بدود و در آب شیرجه بزند و توانایی شنا کردن عالی خود را به نمایش بگذارد. به این دلیل است که ایگوانا ترجیح می دهد زیستگاهش نزدیک نهر ها باشد.
  در طول فصل جف گیری قلمرو ایگوانا به شدت برایش اهمیت پیدا کرده و از آن در برابر مزاحمان دفاع می کند. اگر ایگوانای سبز وارد قلمرو دیگر ایگوانا ها شود در ابتدا با تکان دادن سر، از آن ملاقات می کنند که به منزله ی یک عمل تهدید آمیز می باشد. پس از این عمل ممکن است مراسم تهدید گسترده ای آغاز شود که طی آن ایگوانا ها بدن خود را صاف و قائم و تاج پشتی خود را راست کرده تا ظاهر بزرگ تری پیدا کنند. اگر در این زمان نزاع پایان نیابد مبارزه ای جدی به همراه آسیب های بدنی آغاز می شود. غبغب ایگوانا نیز که می تواند توسط یک استخوان در گردن پایین بیاید، در نمایش های تهدید آمیز و همچنین برای برقراری ارتباط با ایگوانا های سبز دیگر استفاده می شود.
  تولید مثل ایگوانای سبز در طول فصول خشک صورت می گیرد، در طول زمانی که یک ایگوانای نر که روی قلمرو خود تعصب پیدا کرده است، آن را با چند ایگوانای ماده اشغال می کند. یک یا دو ماه پس از جفت گیری، ایگواناهای ماده به سوی مکان لانه های جمعی حرکت می کنند جایی که آن ها در یک زمان واحد 17 تا 76 تخم در لانه های حفر شده در زمین می گذارند. ایگواناهای تازه متولد شده، سه ماه پس از انکوباسیون، همزمان با شروع فصل بارانی از لانه ها بیرون می آیند. این یک راهبرد برای اطمینان از فراوانی پوشش گیاهی و غذا برای رشد بچه ایگوانا و تغذیه از آن می باشد. ایگواناهای نوزاد به طور باور نکردنی در معرض شکار شدن توسط شکارچیانی چون دیگر خزندگان، پرندگان و پستانداران می باشند و تنها 2.6 درصد از آن ها به سن یک سالگی می رسند. ایگوانای سبز در سن دو تا سه سالگی به بلوغ جنسی می رسد.

  محدوده
  ایگوانا های سبز توزیع گسترده ای دارند اعم ازایالت های مکزیک از جمله Sinaloa و وراکروز در آمریکای مرکزی و در آمریکای جنوبی شامل پرو، پاراگوئه و شمال آرژانتین، از جله بسیاری از جزایر neotropical در جنوبی ترین نقاط محدوده زیست ایگوانا.

  زیستگاه
  ایگوانا های سبز اغلب ساکن جنگل های مناطق استوایی نزدیک به آب هستند که حدود 1000 متر از سطح دریا ارتفاع دارند. ایگوانا های سبز از مناطقی در اعماق جنگل که در آن جا نور خورشید -که برای پرورش تخم ها مورد نیاز است- نمی تواند به زمین برسد، پرهیز می کنند.

  وضعیت
  نام ایگوانای سبز در ضمیمه ی دوم از CITES ذکر شده است.

  تهدید
  در سراسر آمریکای لاتین، ایگوانای سبز به خاطر پوست زیبا و ارزشمند برای تجارت، گوشت با ارزش و تخم هایش شکار می شود. ایگوانای سبز یکی از خزندگان neotropical است که اغلب به عنوان غذا برای خوردن خانواده یا فروش، به وسیله ی تفنگ یا توسط سگ شکار می شود. آن ها هم چنین به صورت زنده اسیر می شوند –به تازگی ایگوانا های نوزاد برای تجارت حیوانات خانگی صادر می شوند. اگر چه ایگواناهای ماده ممکن است پس از باز کردن بدن شان برای استخراج تخم ها، آزاد شوند، ولی پس از آن خواهند مرد. این سطح از بهره برداری همراه با جنگل زدایی باعث نابودی جمعیت ایگوانای سبز در بعضی از نقاط محدوده ی زیست آن شده است.

  محافظت
  تعدادی پروژه در آمریکای لاتین در حال انجام است که طی آن ایگوانا ها را در اسارت تکثیر کرده و سپس آن ها را به منظور جبران کاهش جمعیت ایگوانا ها به حیات وحش باز می گردانند. به عنوان مثال: در Kekoldi Indigenous در کاستاریکا و پناهگاه حیات وحش Monkey Bay در بیلز. نام ایگوانای سبز همچنین در ضمیمه ی دوم کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض (CITES) ذکر شده است، به این معنی که هر گونه تجارت بین الملل، برای اطمینان از سازگار بودن با بقای گونه باید به دقت مورد بازبینی قرار گیرد.
  ترجمه: Habib a || منبع: لینک


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید