پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: با توجه به بالا بودن سطح آب های زیرزمینی و ارتباط آن با رودخانه ها و دریاچه ها، در مناطق ساحلی دریای خزر، عدم رعایت حریم دریا و ساخت و سازهای ۱۰ سال اخیر در نوار ساحلی دریای خزر توسط سازمان های دولتی و مردم، مقادیر زیادی فاضلاب انسانی وارد دریای خزر می شود.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بررسی ها نشان می دهد بیشترین میزان آلودگی ایجاد شده از سوی ایران در سواحل دریای خزر مربوط به فاضلاب های خانگی است. به عبارتی سه پنجم از سهم ۱۲ درصدی ایران در آلودگی خزر مربوط به فاضلاب های خانگی است.
عبدالرضا کرباسی گفت: آلودگی فاضلاب های خانگی نیترات، فسفات و انواع میکروب ها را وارد آب می کنند که هر کدام از آنها به نوعی برای سلامت انسان مضر هستند.
وی افزود: این آلودگی ها یا از طریق خوردن آب وارد بدن انسان می شوند و یا در تماس آب با پوست بدن موجب حساسیت ها و بیماری های پوستی می شوند. از سوی دیگر نیترات و فسفات باعث مغذی شدن آب دریای خزر می شوند که مغذی شدن آب در طولانی مدت، رشد بیرویه جلبک ها و بروز پدیده کشند قرمز را موجب می شود.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست هشدار داد: خزر یک دریای بسته و بنابراین از لحاظ آلودگی بسیار آسیب پذیر است. هم اکنون سالانه ۴۰۰ میلیون متر مکعب فاضلاب در شمال کشور تولید می شود که فقط ۴۰ درصد آن تصفیه می شود و ۶۰ درصد باقیمانده به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دریای خزر می ریزد از این رو شنا کردن در این دریا خطرناک است پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران