شوک: فریبا خان ا حمدی/ امروزه قاچاق گونه‌های نادر ایرانی، بازار سیاهی را تشکیل داده که هدف آن‌ها جز نابودی حیات وحش کشورمان نیست! این دسته از افراد سودجو بدون توجه به حفظ محیط‌زیست به هر وسیله‌ای متوسل می‌شوند تا خسارات جبران ناپذیری را به گونه‌های در حال انقراض وارد کنند. کشف حیوانات وحشی شکارشده از شکارچیان متخلف، دستگیری قاچاقچیان پرندگان در حال انقراض، شلیک مرگ شکارچی متخلف به یکی از محیط‌بانان و... سناریوهای تلخی هستند که هر از گاهی در روزنامه‌ها به چشم می‌خورند. مهندس حسین علی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس نیز دل‌پردردی دارد.

وی درخصوص چگونگی برخورد با قاچاقچیان و شکارچیان متخلف در مناطق حفاظت شده استان فارس و سایر اقدامات امنیتی لازم در منطقه گفت: یکی از وظایف محیط زیست؛ پیگیری، کشف تخلفات، شکار و صید است. در این راستا با وجود همه مشکلات و کمبود نیروهای لازم و مشکلات مالی به خصوص در سال 91 آمارها نشان می‌دهد تلاش یگان حفاظت محیط‌زیست چندین برابر شده و نظارت و کنترل بیشتری داشته‌ایم.
از سال 84 الی 88 تعداد تخلفات و شکارهای غیرمجاز 554 مورد و میانگین سالانه در سال 89 به 1304 تخلف، در سال 90 تعداد تخلف 1397 مورد و در سال 91 به 1410 تخلف رسید این در حالی است که در دو ماهه امسال بیش از 252 مورد تخلف در استان فارس وجود داشته است.
هدف ما این است که از شکارهای غیرقانونی جلوگیری کنیم تا با حفظ زیستگاه‌ها مانع از صدمه دیدن زیستگاه‌های طبیعی و گونه‌های حیات وحش شویم. آمارها نشان می‌دهد شکارچیان متخلف در چند سال گذشته بیش از 730 میلیون تومان جریمه نقدی در دادگاه‌های حقوقی جریمه شده‌اند که این موضوع البته با آگاهی و اطلاع‌رسانی به موقع مردم نتیجه داده است. با اطلاع رسانی‌های دقیق از طریق رسانه‌ها و همایش‌های سازمان محیط زیست کشور، مشارکت عمومی برای حفظ محیط زیست جلب شده است به طوری که مردم در شناسایی و دستگیری قاچاقچیان کمک شایانی را به نیروهای یگان حفاظت محیط زیست انجام می‌دهند.
وی در ادامه افزود: البته این آمارها به معنای خشنودی از تعداد زیاد تخلفات کشف شده نیست بلکه واقعیت این است که باید با یک برنامه‌ریزی و نظارت دقیق و با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در داخل دستگاه محیط زیست و سایر دستگاه‌های اجرایی مانند همکاری پلیس و برخورد قاطع قوه قضاییه بتوانیم برخی از کسانی که بدون نیاز و احساس مسئولیت اجتماعی و با انگیزه تخلف به شکار می‌پردازند را شناسایی و کنترل کنیم.

آموزش اهمیت حلقه‌های زنجیره حیات
مهندس ابراهیمی کارنامی معتقد است نقش آموزش جوامع محلی و بومی در حفظ محیط زیست و نگهداری از گونه‌های حیات وحش بسیار مهم است. وی گفت: وقتی مردم در نتیجه آموزش‌های لازم به اهمیت محیط زیست و حفظ حلقه‌های زنجیره حیات پی ببرند خودبه‌خود بسیج عمومی برای صیانت از محیط زیست شکل خواهد گرفت. خوشبختانه امروز شاهد حساسیت عمومی نسبت به مسائل محیط زیست هستیم به طوری که بسیاری از تخلفات صورت‌گرفته را با اطلاع‌رسانی مردم پیگیری می‌کنیم. آموزش‌های ارائه‌شده و فرهنگ سازی‌ها منجر به تغییر رفتار و نگرش مردم نسبت به این حوزه شده است اگرچه معتقدم هنوز برای رسیدن به حالت ایده‌آل نیاز به برنامه ریزی‌های خاصی است و باید اقدامات جدی‌تری صورت بگیرد. یکی از اقدامات امنیتی صورت‌گرفته بهره‌گیری از سیستم های نوین مانند نصب دوربین‌های مداربسته داخل منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو برای نخستین بار در استان فارس بوده است، این سیستم‌های الکترونیک تصاویر هرگونه موارد مشکوک را ضبط کرده سپس به صورت آنلاین اطلاعات را به مرکز کنترل اداره محیط زیست منتقل می‌کند و بدین ترتیب پرسنل محیط زیست می‌توانند شکارچیان متخلف را شناسایی کنند.

برخوردهای قانونی
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس برخوردهای قانونی را با شکارچیان و قاچاقچیان موثر شمرده و عنوان کرد: خوشبختانه با تعاملی که بین محیط زیست و دستگاه قضایی در استان فارس به وجود آمده، شاهد برخورد قاطع قوه قضاییه با متخلفان شکار و صید و تخریب اراضی هستیم. به عنوان مثال سال گذشته از مجموع یک هزار و 410 پرونده تشکیل شده در دادگاه‌های قضایی در 31 مورد متخلفان تبرئه شده و بقیه متخلفان برحسب نوع تخلف به جزای نقدی و زندان محکوم شدند.

اهداف قاچاقچیان از شکار و زنده‌گیری گونه‌های حیات‌وحش
مهندس ابراهیمی کارنامی با اشاره به این‌که در روزهای گذشته لاشه سه کل، پازن و میش وحشی، 9 خرگوش، سه هوبره زنده‌گیری شده و 52 پرنده وحشی توسط نیروهای یگان حفاظت محیط زیست فارس کشف و به حیات وحش بازگردانده شده‌اند، اظهار داشت: شکارچیان و قاچاقچیان با اهداف خاصی دست به شکار حیوانات و پرندگان می‌زنند. آنان گاه با کمین در زیستگاه‌ها و گذاشتن تله برفی گونه‌های پرندگان نادر را در دام انداخته تا به اهداف خودشان جامه عمل بپوشانند. شکارچیان متخلف اهداف مختلفی دارند که شامل موارد زیر است:
1- استفاده از گوشت پرندگان و سایر حیوانات مانند خرگوش، گوزن، آهو و...
2- قاچاق لاشه‌های برخی از گونه‌ها با هدف فروش آن‌ها و تهیه تاکسیدرمی‌های گوناگون صورت می‌گیرد زیرا این تاکسیدرمی‌ها ارزش بصری دارند.
3- زنده‌گیری برخی از پرندگان شکاری که مورد علاقه بعضی از کشورهای همسایه است و آن‌ها حاضرند پول‌های زیادی را برای برخی از پرندگان پرداخت کنند به عنوان مثال «بالابان»‌نوعی پرنده شکاری و هوبره -پرنده‌ای که در مناطق بیابانی زیست می‌کند- ازجمله پرندگانی هستند که بسیار مورد علاقه کشورهای عربی و شیخ نشین‌های حاشیه خلیج‌فارس هستند. این گونه‌ها در بازار سیاه شیخ‌نشین‌های عرب خرید و فروش می‌شوند به طوری که آن‌ها حاضرند برای خرید پرنده هوبره نزدیک به 40 میلیون پول پرداخت کنند. قاچاقچیان گاه این پرندگان زیبا و نادر را در قفس‌هایی به اسارت می‌کشند و دست به تکثیر آن‌ها می‌زنند.
4- بره‌گیری از پستانداران، در این گونه موارد متخلفان به محض این‌که جانور پستاندار زایمان کرد، بره را از مادر جدا کرده و پس از مدتی آن را می‌فروشند. این یکی از خطرناک‌ترین اقدامات صورت گرفته توسط متخلفان است زیرا چه بسا که هنگام جفت‌گیری خطر اختلاط ژنتیکی با گونه‌های اهلی وجود دارد و این اختلاط ژنتیکی باعث می‌شود تا گونه‌های هیبرید به دنیا بیایند چنانچه گونه‌های هیبرید در طبیعت رها شوند خطرات بالقوه زیادی را از نظر تنوع ژنتیکی دربرخواهد داشت. به عنوان مثال گاهی شنیده می‌شود که در اثر جفت‌گیری «کل وحشی»‌با بز اهلی گونه هیبریدی به دنیا می‌آید و این موضوع می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به بار بیاورد.

چاره‌اندیشی
مدیرکل حفاظت محیط زیست در ادامه به شیوه‌های مدیریت مناطق حفاظت شده پرداخته و تأکید کرد: در مناطق حفاظت شده علاوه بر به کارگیری تجهیزات نوین در نوسازی ناوگان موتورسیکلت قدمی برداشته‌ایم. نیروهای یگان حفاظت به صورت سرزده با استفاده از موتورسیکلت از مناطق بازرسی می‌کنند، گشت‌های امنیتی را در طول هفته به بیشتر نقاط استان اعزام می‌کنیم و این خود یک نظارت عالی بر مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست استان است.

برخورد با شکارچیان و صدور پروانه‌های شکار!
اگر هدف حفظ گونه‌های حیات وحش است پس چرا برخی با استفاده از پروانه شکار دست به صید حیوانات و پرندگان می‌زنند؟
مهندس ابراهیمی در پاسخ به این سؤال ابراز کرد، توجه داشته باشیم جمعیت حیات‌وحش از لحاظ حفاظتی طبقه‌بندی شده هستند.
به ‌عنوان مثال شیر ایرانی و ببر مازندران در طبقه گونه‌های منقرض شده قرار دارند و هوبره، گورخر ایرانی و یوزپلنگ ایرانی در دسته گونه‌های در معرض خطر انقراض و نادر قرار داشته و قوچ و میش در طبقه گونه‌های حمایت شده قرار می‌گیرند و سایر گونه‌ها جزو ‌گونه‌های عادی هستند.
برای گونه‌های در معرض خطر انقراض پروانه صید صادر نمی‌شود و این پروانه‌ها فقط برای گونه‌های عادی صادر می‌شود که البته این پروانه‌ها براساس نتایج سرشماری گونه‌ها در هر منطقه و به میزان قابل برداشت صادر می‌شود. به‌عنوان مثال اگر جمعیتی گونه‌ای در منطقه 3 درصد رشد داشته باشد به همان نسبت رشد، پروانه‌ صادر می‌شود. به همین خاطر نمی‌توان ادعا کرد که همه شکارچیان متخلف هستند بلکه جمعیت عمده آنان پایبند به مقررات بوده و به شکار به عنوان ورزش و تفریح نگاه می‌کنند نه سود و منفعت مالی.
وی می‌گوید: برای این‌که به این نیاز جامعه پاسخ داده شود پروانه‌های شکار با محدودیت‌های مکانی و زمانی صادر می‌شود. در استان فارس از سال 88 به مدت پنج سال صدور هرگونه پروانه ممنوع اعلام شده زیرا جمعیت صدمه دیده است.

شلیک‌های مرگ به محیط‌بانان فداکار
ناگفته نماند تلاش بی‌وقفه ماموران و محیط‌بانان محیط زیست برای حفظ حیات وحش بر کسی پوشیده نیست. گاهی اسلحه‌های شکاری شکارچیان و قاچاقچیان برای رسیدن به اهداف پلید خود قلب محیط‌بانان را نشانه می‌رود، شکاری که گاه به قیمت جان آدمی تمام می‌شود.
مهندس حسینعلی ابراهیمی کارنامی درپایان با قدردانی از زحمات محیط‌بانان خاطرنشان کرد: بیشترین تعداد شهدای محیط‌زیست را در استان فارس داریم، 23محیط بان در راه دفاع از محیط زیست شهید شده‌اند. گاهی می‌بینیم متخلفان برای فرار از قانون و برای سرپوش گذاشتن جرم‌شان هنگام روبه‌رو شدن با ماموران محیط‌زیست دست به اسلحه می‌برند و با شلیک‌های هولناک سرانجام باعث به شهادت رسیدن محیط‌بانان می‌شوند. متاسفانه هر ساله در استان فارس تعداد زیادی از نیروهای یگان، جانباز و مجروح می‌شوند. این دسته از افراد قانون شکن و قانون گریز دارای سوابق متعددی هستند و برای فرار از جرم به هر عمل دور از انسانیت دست می‌زنند.