پس از تلف شدن بیش از دو سوم گوزن‌های زرد ارانی در پارک ملی کرخه خوزستان، با تداوم روند خشکی دریاچه ارومیه، سایه مرگ این بار بر سر گوزن‌های جزیره اشک افتاد.هوشنگ ضیائی کارشناس محیط زیست در گفت‌وگو با ایسنا، از فرار گوزن‌های زرد جزیره اشک طی چند روز اخیر خبر داد و گفت: هنوز هیچ اطلاعی از سرنوشت این گوزن‌ها در دست نیست؛ اما اگر این حیوانات پیدا نشوند امکان مرگ و میر آنها بسیار بالاست.
وی ادامه داد: از آنجا که این گوزن‌ها به سمت نقاط سرسبز مانند روستاهای جنوب دریاچه ارومیه و شهرهایی از جمله بناب حرکت می‌کنند ممکن است به علت ناآگاهی مردم، شکار شده و یا توسط سگ‌های گله یا به دلیل شرایط نامساعد زندگی کشته شوند.
این استاد دانشگاه در خصوص دلایل به وقوع پیوستن این اتفاق اظهار کرد: به علت خشک شدن دریاچه ارومیه بین جزایر آن ارتباط برقرار شده است که باعث شده گوزن‌های زرد به راحتی بتوانند از طریق این خشکی‌ها از منطقه خارج شوند علاوه بر آن به علت خشکی دریاچه و از بین رفتن رطوبت جزیره‌ها و حمل نمک‌های دریاچه توسط باد، گیاه‌های این منطقه از جمله پسته وحشی خشک شده‌اند که شرایط را برای تغذیه گوزن‌ها بسیار نامساعد کرده است.
این کارشناس ارشد محیط زیست به مشکل کم آبی در جزیره اشک اشاره کرد و گفت: درصورتی که گوزن‌های زرد به آب زیادی احتیاج دارند این منطقه تنها یک چشمه آب کوچک دارد که این مسئله عامل دیگری برای فرار گوزن‌ها شده است.
ضیایی با بیان اینکه تعداد گوزن‌های جزیره اشک طی ۱۰ سال از ۴۰ رأس به ۲۰۰ رأس رسیده است، افزود: در مواقع بحرانی اداره کل محیط زیست استان آذربایجان غربی با قایق، هلیکوپتر و یا تراکتور به گوزن‌ها آب و علوفه رسانده است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: اداره محیط زیست استان چند آبشخور مصنوعی در این جزیره ایجاد کرده که در زمستان امسال آبگیری می‌شود. همچنین قرار است از راه خشکی برای آبرسانی به منطقه لوله کشی شود که این اقدامات بدون احیای دریاچه ارومیه که تنها راه اصلی نجات حیات وحش منطقه است چندان نتیجه بخش نخواهد بود.
این کارشناس ارشد محیط زیست گفت: برای جابجایی تعدادی گوزن زرد برنامه ریزی کرده‌ایم و شاید تعدادی از آن‌ها را به منطقه سردشت که پوشش جنگلی مناسبی داشته و امن است انتقال دهیم.
وی در خصوص احتمال تلف شدن گوزن‌ها در زیستگاه‌های جدید اظهار کرد: اگر این گوزن‌ها را بدون مطالعه به زیستگاه جدید انتقال دهیم و آن‌ها را به حال خودشان رها کنیم ممکن است آسیب‌های بسیاری ببینند.
همانطور که چند سال پیش ۱۶ رأس را از یک منطقه منتقل کردیم که بعد از مدتی هیچ گونه آثاری از آنها باقی نماند و تنها چیزی که پیدا شد لاشه‌ دو گوزن بود که یکی توسط سگ گله و یکی هم توسط شکارچیان کشته شده بود.
این استاد دانشگاه از نصب گردنبندهای ماهواره‌ای برگردن گوزن‌ها برای کنترل آنها خبر داد و گفت: از آنجا که برخی زیستگاه‌های کشور ناامن است و ممکن است گوزن به دلیل احساس ناامنی از منطقه فرار کند در صورت انتقال آنها به زیستگاه جدید برگردن آنها گردنبندهای ماهواره‌ای وصل خواهیم کرد.
ضیایی تاکید کرد: برای جلوگیری از شکار گوزن های فرار کرده از جزیره اشک، به مردم مناطقی که احتمال داده می‌شود گوزن‌ها به آنجا مهاجرت کنند در خصوص مواجهه با این حیوانات اطلاع رسانی شده است.
به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: سال گذشته نیز به دنبال خشک شدن دریاچه ارومیه و کمبود آب و علوفه تعدادی از گوزن های زرد از جزیره اشک خارج شده و به روستاهای اطراف دریاچه پناه آوردند که تعدادی از آنها در لجن زارها گرفتار شده و حداقل یک گوزن زرد در قره قشلاق بوسیله شکارچیان شکار شد. پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: