هم زیستی گربه با حیوانات دیگر
خیلی از صاحبان حیوانات خانگی از خود میپرسند: اگر من حیوان دیگری بیاورم آیا گربه ی من با او کنار می آید؟!
هیچ جواب ساده ای برای این سوال وجود ندارد، اما شاید برخی حقایق به پیش بینی برای این سوال کمک کند. دلایل نتایج درون فعل و انفعالات این چنین است:
گونه ی حیوان خانگی مورد نظر شما (گربه پیشنهاد میشود)
آیا خلق و خوی آن ها با هم جور میشود؟!
تجربه ی قبل و بعد از کنار هم قرار دادن آن ها.
کدام گونه ی حیوان ساکن است.
توانایی شما در مدیریت وضعیت.
راه اندازی محیط زیست.
بشریت.

حال اگر شما میخواهید برای حیوان خود جفت بیاورید باید بدانید که اگر یک جفت که با نژاد حیوانتان تطابق داشته باشد بسیار مناسب تر از سایر گزینه ها میباشد. در سایر موارد نتیجه ی میکس کردن میتواند برای بچه ها و یا حتی جفت ها خطرناک وکشنده باشد.
گربه ها و سگ ها:
کلینتون رییس جمهور سابق ایالات متحده یک سگ را به کاخ سفید آورده بود که نامش بادی بود، او از قبل بک گربه به نام جوراب داشت. او میگفت: تطبیق دادن بادی و جوراب با هم از ایجاد توازن و کنترل بودجه در ایالات متحده سخت تر است!
شاید این دو سگ و گربه با هم جنگ داشته باشند اما آیا در مورد همه ی سگ و گربه ها این موضوع تصدیق میکند؟!
جواب این است: خیر. رابطه ی بین این گونه ها-سگ و گربه-معمولا از خوب و صمیمی به بی تفاوت و خصمانه متغیر است.
ژنتیک هم تاثیراتی بر روی رابطه دارد، به طور مثال طبیعت سگ شکارچی است. یعنی تمایل به دنبال کردن چیز های در حال حرکت، خزدار و یا پر سرعت را دارد، چیزی مانند گربه. بنابراین یک مشکل بالقوه وجود دارد. اما سگ و گربه فقط از طریق طبیعت هدایت نمیشوند. برای سگ و گربه یک دوره ی زمانی حساس وجود دارد که آن ها در این دوره متوجه میشوند باید با هم کنار بیایند چون قرار است یک عمر دوستان هم باشند. این دوره حدود 3 تا 4 ماه اول زندگی طول میکشد.
معمولا برای توله سگ هاست که این زمان طول میکشد شاید بین سگ و گربه های بالغ این زمان بیش تر طول بکشد. اگر سگ و گربه از بچگی با هم باشند هیچ مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

گربه و حیوانات خانگی کوچک:
موش، همستر و سایر حیوانات کوچک ممکن است از طرف گربه ی شما آسیب ببینند پس باید شما آن ها را در قفس و یا جایی محفوظ نگه داری کنید. اگر شما نمیخواهید به حیوان کوچک شما آسیب برسد پس به نکات زیر توجه کنید:
میله های قفس نزدیک به هم باشند تا گربه دستش از آن رد نشود.
قفس یا خانه ی حیوان کوچک را از موادی که او میتواند بجود نسازید.
در قفس نباید به طوری باشد که گربه بتواند آن را باز کند.

گربه، پرنده و ماهی:
ترکیب ماهی و گربه و پرنده و گربه اصلا مناسب نیست. مدیریت وضعیت در مورد ماهی و گربه دشوار و در مورد پرنده و گربه دشوار تر است! در مورد قفس پرنده نیز باید همان نکات بالا رعایت شود. هر چه قدر میتوانید هزینه کنید تا قفس او را امن بسازید! چون گربه ممکن است از روی کنجکاوی به پرنده ی شما آسیب برساند. ماهی و پرنده میتوانند توجه گربه را به خود جلب کنند و رات شکارچی را در گربه بیدار کنند، پس اگر در حال حاضر گربه دارید این دو گونه را نیاورید و یا بلعکس.

گربه و مار و خزندگان:
امکان هماهنگی و دوستی بین گربه و گونه های ذکر شده ی بالا وجود دارد. اما مارها کمی خطرناک هستند و باید در مقابل آن ها از گربه محافظت شود. مارهایی از نژاد بزرگ و سمی به راحتی میتوانند گربه را بکشند. خزندگان دیگر مانند ایگوانا میتوانند در برابر گربه پرخاشگر باشند و با دندان های تیزشان به او آسیب برسانند. سوسمار ها میتوانند توجه گربه را به خود جلب کنند و به او آسیب برسانند.
اگر به فکر آوردن گیاه هستید باید بدانید که آیا این گیاه وحشی و گوشت خوار است یا خیر. باید بدانید که آیا این گیاه آلرژی زاست یا خیر. شما باید همه ی جوانب را در نظر بگیرید.
در آخر باید بدانید که هیچ گاه به خزندگان اعتماد نکنید و گربه ی خود را با مار و . . . در خانه تنها نگذارید. چون از این کار پشیمان میشوید، به خصوص در مورد مارها. جفت گربه ی خود را با دقت انتخاب کنید. شاید کمی طول بکشد تا گربه ی شما با هم خانه اش جور بشود پس حوصله به خرج دهید. حیوان خانگی دوم خود را با دقت و تحقیق مطالعه انتخاب کنید.

امیدوارم از مطلب بهره برده باشید.
ویرایش و ترجمه: کلیک,klick