بیماری هاری
سال هاست که فرانسه به عنوان کشوری ایمن در برابر بیماری هاری در نظر گرفته میشود. اما در کشورهای آسیایی و آفریقایی این بیماری مشکل وخیمی باقی مانده است.
• چه حیواناتی در معرض خطر هاری هستند؟
هاری یک بیماری قابل انتقال به انسان است. این بیماری ویروسی از طریق حیوان به انسان منتقل میشود. به محض آشکار شدن علائم، این بیماری باعث مرگ تمام پستاندارانی میشود که میتوانند به این بیماری مبتلا شوند، از جمله انسان. بیشترین موارد سرایت به انسان از طریق سگ ها بوده است.

• هاری چگونه منتقل میشود؟

در بیشتر موارد، هاری توسط گاز گرفتن حیوانی منتقل میشود که به این بیماری مبتلا شده و مقدار زیادی ویروس در بزاق دهان خود دارد. همچنین خراشیدن یا لیس زدن پوست زخمی توسط حیوان هار نیز باعث انتقال بیماری میشود.

• ویروس هاری
ویروس Rabique یک رابدوویروس است (ویروس ARN). حیوانات خانگی و وهمچنین حیوانات وحشی به عنوان حامل این ویروس در نظر گرفته میشوند. انسان اغلب از طریق سگ یا گربه و همچنین توسط جونده ها، روباه، خفاش و راسو مبتلا میشود.

• علائم بالینی

دوره نهفتگی هاری از 9 روز تا بیش از یک سال قابل تغییر است. در برخی شرایط این تاخیر به دلیل جابجای ویروس از محل ورود ابتدایی به داخل بدن تا نخاع و یا مغز است. مدت متوسط ظهور علائم بالینی چهار هفته بعد از عفونت است. سه فاز متمایز میشوند:
فاز اول: التهاب موضعی در محل ورود ویروس و به دنبال آن تب، سپس تغییر محسوس در روحیه و اخلاق. بعد از آن مردمک چشم گشاد میشود و واکنش های چشمی کند میشوند. صدای حیوان تغییر میکند.
فاز دوم: خشونت، مشکل در جهت یابی، عدم تعادل، بحران تشنج، افزایش بزاق و فوتوفوبی (عدم تحمل نور)
فاز سوم: فلج، ترشح مفرط بزاق، تنگی نفس، اغما و سپس مرگ.

• پیشگیری و کنترل
به دلیل اهمیت این بیماری برای انسان، واکسیناسیون علیه هاری بسیار قانون مند است. مقررات فرانسه و اروپا در این مورد بسیار سخت گیر است. توجه داشته باشید که برخی از کشورها مانند انگلستان، ایرلند و سوئد اقدامات مشخصی را برای سفر به همراه حیوان خانگی تحمیل میکنند.
بسیار مهم است که این سختگیری برای واکسینه شدن و همچنین رعایت تشریفات گذرگاه های مرزی ادامه پیدا کند. در حقیقت این هوشیاری به فرانسه اجازه داده که موقعیت خود به عنوان کشور عاری از بیماری هاری را حفظ کند. تنها موارد اخیر مشاهده شده در سرزمین ما نیز موارد وارد شده بودند.


مترجم: شادی حسن پور

مطلب اختصاصی میهن پت