به مناسبت روز سی و یک مه، روز جهانی بدون دخانیات، مقاله پایان ترمم رو دخانیات و عوارض آن انتخاب کردم و تصمیم گرفتم که بخش هایی از این مقاله رو در میهن پت به اشتراک بگذارم. (یادداشت مترجم!)


سیگار؛ کارخانه ای شیمیایی به تمام معنا


جیوه، اسید سیانیدریک و استون. مواد سمی بسیاری در سیگارهای شما پنهان شده اند. با این حال شما میتواندی به دقت به پاکت های سیگار خود بنگرید و سرگرم شوید، جایی که هیچ اشاره ای به این واد نشده است.

بدون شک هزاران بار شنیده اید که سیگار حاوی نیکوتین و قطران است اما نمیدانستید که به محض روشن کردنش کارخانه ای شیمیایی به تمام معنا شروع به کار میکند.

  • بیش از چهل ماده سرطان زا

احتراق زمینه ساز تولید مواد سمی زیادی است که در تمام انواع سیگار برگ و سیگار معمولی یافت میشوند. چهارهزار ماده در دود سیگار شناسایی شده که تراکم های متفاوتی دارند. بیش از چهل تای آنها تحت عنوان سرطان زا دسته بندی شده اند. گازهای سمی (مونوکسید کربن، اکسید ازت، اسید سیانیدریک، آمونیاک)، فلزهای سنگین (کادمیوم، جیوه، سرب، کروم) نیز در دود تنباکو وجود دارند. از آنجایی که قطر این ذرات بین 0.1 تا 1 میکرون (هزارم میلیمتر) است، میتوانند در حفره های ریه نفوذ کنند.

  • یک جبهه شوک آور

"اطلاعیه ای برای مصرف کنندگان در یکی از محصولات داخل بازار ردپایی از جیوه، اسید سیانیدریک و استون دیده شده است. برای اطلاعات بیشتر با این شماره تلفن رایگان تماس بگیرید" این تبلیغات مختصر که در مهم ترین شبکه های ملی فرانسه پخش شده، موجی از وحشت به راه انداخته است. ترسی که از اشباع شدن سرور تلفنی پدید آمد که نهایتا به شماره تلفن رایگان مرکز خدمات تنباک.و یک سایت اینترنتی حوادث پیش رفت.
برای این که مصرف کنندگان را به نسبت به خطرهایی که دست کم گرفته شده اند حساس کنند، شرکت بیمه و موسسه ملی پیشگیری و آموزش سلامتی تصمیم گرفتند که شوک بزرگی به مردم وارد کنند.
باید بگوییم که کاهش مصرف تنباکویی که در سال 1970 دیده شد امروزه متوقف شده است. این پدیده ی نگران کننده هم در بین جوانان و هم بزرگسالان محسوس است. از هر دوجوان 20 تا 25 ساله یک نفر سیگار میکشد و نسبت دختران جوان به پسرهای زیر 15 سال بالاتر است. بیش از یک سوم فرانسوی ها به همراه نسبت در حال رشد بانوان سیگار میکشند.
تنباکو در فرانسه سالانه شصت هزار نفر قربانی میگیرد، شصت هزار مرگی که میتوان از آن اجتناب کرد. اطلاع رسانی کنید.


مترجم: شادی حسن پور

مطلب اختصاصی میهن پت