دوستداران حیوانات اهلی همیشه با انتخاب بین سگ و گربه مشکل داشته اند و اکنون دانشمندان با استفاده از دوربین های فوق سریع حداقل در مورد نوشیدن آب طرف گربه ها را گرفته اند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تمام انسان ها برای نوشیدن آب به سادگی لیوان آب را به سمت دهان بالا برده و با کمک گرانش آن را در دهان خود می ریزند اما حیوانات نمی توانند این کار را انجام داده یا نوشیدنی را بمکند.

دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه پلی تکنیک ویرجینیا و دانشگاه پریستون با استفاده از دوربین های فوق سریع به ثبت تصاویر بسیار نزدیک از شیوه نوشیدن آب حیوانات پرداختند. ابتدا تصور بر این بود که سگ ها زبان خود را به عقب کج کرده و مانند یک ملاقه برعکس آب را به دهان خود نزدیک می کنند.

اما هنگامی که تصاویر از نزدیک بررسی شدند، دریافتند که این ملاقه واقعی نبوده و بیشتر آب بجای دهان حیوان، داخل ظرف بازمی گردد.

محققان دریافتند که زبان سگ ها مانند یک تازیانه چسبنده عمل کرده و جریانی از آب را که به آن متصل شده به بالا می کشد و پیش از اینگه گرانش اثر خود را بگذارد، دهان سگ بسته می شود.

در مورد گربه ها نیز زبان همین حرکت را اما به شکل بسیار ظریفتر داشته و مایع را چهار بار در هر ثانیه به بالا لیس می زند. این حرکت بقدری سریع بوده که حتی توسط دوربین های فوق سریع نیز دیده نمی شود.
اکنون دانشمندان توانسته اند میزان دقیق آبی را که حیوانات می نوشند اندازه گیری کرده و نشان داده اند که گربه ها در زمان خوردن مایعات میزان کمتری از آن را نسبت به سگها در یک دوره زمانی مشابه هدر می دهند.

این محققان همچنین یک نسخه رباتیک از زبان گربه را برای بالا و پائین رفتن بر روی یک ظرف آب طراحی کرده اند که به آنها اجازه می دهد جنبه های متفاوت لیس زدن و شناسایی سازوکار پشت آن را کشف کنند.برخلاف تصور، سگها میزان زیادی از آب را در زمان نوشیدن هدر می دهند


گربه ها از سرعت بسیار بالایی در نوشیدن آب برخوردارند