نگهداری از خرس و شیر و مار و ببر در ویلاها و باغ ها حالا به نگهداری فلامینگو رسیده است. خبرهای رسیده از فریدونکنار حاکی از آن است که سال گذشته 500 فلامینگو از شرق مازندران به این شهر منتقل و برای نگهداری در باغ های خصوصی به فروش رسید. خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه محیط زیست- تب نگهداری از حیوانات وحشی در منازل برای برخی با اسیر کردن شیر و ببر و خرس فروکش نکرده و حالا فلامینگوها هم برای نگهداری در باغ‌های خصوصی زنده‌گیری، فروخته و در واقع قاچاق می‌شوند. سال گذشته در بازار پرندگان فریدونکنار 500 فلامینگو به فروش رسید.

«محمدعلی الله‌قلی»، عضو انجمن کانون محیط‌بان در گفت‌وگو با CHN با اعلام این خبر گفت: «در حال حاضر یکی از عمده‌ترین تجارت‌ها در فریدونکنار، خرید و فروش پرندگانی است که از مناطق دیگر برای زمستان گذرانی به ایران می‌آیند، این در حالی است که این پرندگان به طور معمول گونه‌هایی کمیاب و حمایت‌شده‌اند.»

به گفته او، به دلیل نظارت ضعیف اداره محیط زیست ببابلسر ر بازار پرندگان فریدونکنار، این پرندگان نایاب برای نگهداری در باغ‌های خصوصی به مت****ان فروخته می‌شوند.

الله‌قلی با اشاره به این که در سال گذشته دستکم 500 فلامینگو از شرق مازندران به فریدونکنار منتقل و در بازار پرندگان این منطقه به فروش رسیدند،‌ گفت: «هر فلامینگو بین 20 تا 50 هزار تومان به فروش می‌رسد در حالی که این پرنده، پرنده‌ای سردسیری است و طاقت ماندن در گرما را ندارد.»

او اضافه کرد: «به دلیل نامساعد بودن آب و هوا در فصل‌هایی غیر از زمستان برای این پرندگان در اسارت به علاوه این که در این شرایط غذای مناسبی دریافت نمی‌کنند، طول عمر آن‌ها به شدت کم شده و امکان تولید مثل را از دست می‌دهند.»

الله‌قلی با انتقاد از عدم نظارت اداره محیط‌زیست بابلسر بر بازار پرندگان فریدونکنار گفت: «علاوه بر فلامینگو و پلیکان، انواع پرندگان شکاری مانند شاهین و نیز جغد در این بازار به فروش می‌رسند و چون امکان نگهداری آن‌ها در جایی غیر از طبیعت بسیار دشوار است، در نهایت کشته و تاکسیدرمی می‌شوند.»

گفته می‌شود شرایط پرندگان مهاجر در ایران به حدی وخیم است که در کشورهایی مانند فنلاند با روش‌هایی تلاش می‌شود پرندگان به سمت ایران کوچ نکنند.