مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست با بیان اینکه در 6 سال گذشته بیش از هزار گوشتخوار و علفخوار تلف شده اند گفت: این تعداد بدون در نظر گرفتن بیماریهای همه گیر است. همچنین بیش از نیمی از تلفات ناشی از حوادث جاده ای است. حسین محمدی با بیان این مطلب افزود: بیشتر این تلفات مربوط به گوشتخواران است که گربه سانانی همچون پلنگ و یوزپلنگ در میان آنها کم نیستند.

به گفته وی، البته بخشی از این تلفات ناشی از تعارض بین انسان و حیوان است که شکارهای غیر مجاز سهم به سزایی در آن دارند.
محمدی با بیان اینکه عمده تلفات حیات وحش مربوط به حوادث جاده ای است اظهار داشت: برای جلوگیری از این حوادث راهکار هایی توصیه شده که ایجاد زیرگذر و روگذر در جاده هادر پروژه های راهسازی بر اساس مکان یابی حیات وحش به ویژه در کریدور های مهاجرتی، نصب تابلو اعلانات محل عبور حیات وحش در جاده ها و اموزش جوامع محلی و رانندگان زیرا در بسیاری موارد حیوانات پس از برخورد با وسایل نقلیه چنانچه به مراکز امداد و نجات حیات وحش و یا مراکز دامپزشکی رسانده شوند تلف نمی شوند و از آنجایی که برخی گونه ها بسیار با ارزش و نادر هستند این اقدام از سوی رانندگان و جوامع محلی خیلی مهم است.
مدیرکل دفتر حیات وحش یکی دیگر از اقداماتی که در جهت کنترل و پیشگیری از اتلاف گونه با ارزشی مانند پلنگ که سهم به سزایی در میان جانوران تلف شده در حوادث جاده ای دارد را افتتاح پایگاه اطلاعاتی و علمی حفاظت از پلنگ ایرانی عنوان کرد: این پایگاه با هدف تبادل دانش بومی و اطلاعات تخصصی بین متخصصان، علاقه مندان و افراد بومی افتتاح شد.