هويج:

استفاده از هويج در جيره غذايي پرندگان زينتي بسيار ضروري است. هويج به علت داشتن كاروتين كه يك ماده مفيد در رنگ دهي پرهاي پرنده زينتي به ويژه قناري است ، وجود آن در جيره غذايي اين پرنده ضروري ميباشد. استفاده از هويج در يك برنامه غذايي ، مخصوصا در دوران پرريزي (تولك) موجب بهبود ظاهر و رنگ ناخن و پرها در پرنده شود. همچنين موجب سلامتي روده ي بزرگ و پيشگيري از بروز بيماريهاي روده بزرگ گردد.
هويج با داشتن ويتامين ب ، تيامين ، ريبوفلاوين ، نياسين ، ويتامين ث و ويتامين اي يكي از بهترين سبزيجات مفيد براي پرندگان زينتي ميباشد كه ميتوان آن را به صورت رنده شده در اختيار پرنده قرار داد.

خيار و كدو سبز:
وجود اين سبزيجات براي تغذيه بهتر پرنده لازم است مخصوصا در فصل گرم سال كه استفاده برنامه ريزي شده از آنها در جيره غذايي پرنده موجب تعادل در گرماي بدن پرنده مي شود.
خيار و كدو سبز با داشتن نياسين ، ويتامين هاي مختلف ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، پتاسيم و كربوهيدارت نقش بسيار مهمي در رشد بهتر پرها و ناخن هاي پرنده دارند.
در مورد اين سبزيجات بايد به اين نكته توجه داشت كه استفاده زياد از آنها حتي در فصل گرم سال ميتواند موجب اسهال در پرنده شود. همچنين از آنها در دوران پرريزي (تولك) پرنده نبايد استفاده كرد زيرا طبع سرد خيار و كدو سبز موجب طولاني شدن دوران تولك و حتي بيماريهاي گوارشي در پرنده ميگردد.

اسفناج:
يكي از بهترين سبزيجات براي پرنده زينتي شماست. اسفناج با داشتن انواع ويتامين ها از جمله ويتامين ب ، ريبوفلاوين ، نياسين ، ويتامين k ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، پتاسيم و كربوهيدارتها نقش بسيار مهمي در سلامتي و بهبود رنگ پرهاي پرنده زينتي دارد. استفاده از اين سبزي در فصل مربوط به آن در جيره غذايي پرنده بسيار مفيد ميباشد.

جلبك دريايي:
از اين گياه در برخي از برنامه هاي آشپزي به صورت پودر استفاده مي شود. شما نيز ميتوانيد از اين گياه به صورت پودر شده در جيره غذايي پرنده خود (به صورت هفتگي) به ميزان يك قاشق چايخوري براي هر جفت پرنده زينتي استفاده نماييد.
جلبك دريايي داراي انواع ويتامينها ، نياسين ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، كربوهيدارتها ، پروتئين ، يد و سلنيوم ميباشد. استفاده از آن موجب جبران كمبود مواد معدني در پرنده شده و همچنين باعث رشد بهتر و استحكام استخوانهاي پرنده مي گردد. استفاده از پودر جلبك دريايي در غذاي روزانه جوجه هاي در حال رشد و استفاده در دوران تولك پرنده بسيار مفيد و ضروري است.

چغندر:
اين گياه با داشتن ويتامين ب ، ويتامين ث ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، كربوهيدراتها و پروتئين يكي از سبزيجات مفيدي است كه ميتوانيد به صورت هفتگي در برنامه غذايي پرنده خود استفاده نماييد.
استفاده از آن در رفع اختلالات گوارشي پرنده مفيد است. با توجه به طبع سرد اين گياه بهتر است از استفاده آن مخصوصا در فصل سرد و دوران تولك اجتناب كرد.
اين گياه را ميتوان به صورت رنده شده به پرندگان داد.

كلم:
استفاده از كلم قرمز بهتر از كلم سبز ميباشد. زيرا مواد موجود در آن براي ثبات و رنگ دهي پرهاي پرنده موثرتر است. كلم با داشتن انواع ويتامينها ، كلسيم ، فسفر ، پتاسيم ، كربوهيدارتها ، پروتئين ، آهن و گوگرد نقش مهمي در رشد عضلات ، تصفيه ي خون و سم زدايي در كبد را داراست

كرفس:
كرفس از جمله سبزيجاتي است كه ساقه هاي آن مورد استفاده قرار مي گيرد. كرفس داراي ويتامين ب ، ريبوفلاوين ، نياسين ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، پتاسيم ، چربي ، كربوهيدارت و پروتئين است. استفاده از آن مانع از چاقي و جلوگيري از بيماريهاي تنفسي مي شود. با توجه داشت كه استفاده بيش از حد آن ميتواند موجب اسهال در پرنده گردد.

ليمو:
يكي از ميوه هاي بسيار مفيد جهت پيشگيري و يا بهبود وضعيت جسماني پرنده بيمار گردد. به اين منظور بهتر است روزانه دو قطره از آب ليمو در ظرف آب پرنده چكانده شود. ليمو با داشتن ويتامين ب ، ريبوفلاوين ، كلسيم ، فسفر ، كربوهيدارت و پروتئين بهترين و سالمترين ماده جهت ضد عفوني كردن و از بين بردن باكتريها و عفونتهاي داخلي بدن پرنده ميباشد. استفاده از آب ليمو به منظور تقويت سيستم دفاعي بدن پرنده توصيه ميگردد.

تربچه:
تربچه از جمله سبزيجات بسيار مفيد براي پرنده ميباشد. اين ماده با داشتن انواع ويتامين ها ، كلسيم و كربوهيدارتها يك ماده بسيار مفيد جهت تشكيل بهتر و سالمتر پر و ناخن ، تقويت اشتهاي پرنده مخصوصا در دوران تولك ، كمك به رفع مشكلات تنفسي و گوارشي و جلوگيري از چاقي پرنده است. قبل از استفاده از تربچه بهتر است آن را با آب سرد كاملا شسته و به صورت رنده شده به پرنده داد.

كلم بروكلي و گل كلم:
اين سبزي با داشتن ويتامين آ و ب ، ويتامين e, c , k ، آهن ، فسفر ، پتاسيم ، كربوهيدارتها و پروتئين در جلوگيري از چاقي و جبران كمبود ويتامين در پرنده بسيار مفيد است. كلم بروكلي را ميتوانيد به صورت رنده شده در اختيار پرنده قرار دهيد.

پاپايا و كدو تنبل:
اين دو ميوه سرشار از ويتامينها و نمكهاي معدني است كه استفاده از آن در جيره غذايي پرنده بسيار مفيد است. اين ميوه ها با داشتن انواع ويتامينها از جمله ويتامين c , e , k و كلسيم ، فسفر و پتاسيم يك منبع مهم براي كمك در هضم غذا و جلوگيري از بروز بيماريهاي گوارشي ، خروج چرك و مخاط دروني است و ميتوان آن را به صورتبرش داده و دانه نيز به پرندگان خوراند.

آناناس:
قرار دادن برشي كوچك در اختيار پرنده زينتي خود با توجه به اينكه اين ميوه سرشار از ويتامينهاي مختلف و كربوهيدراتها است كمكي بسيار مهم در درمان سرماخوردگي ، تنظيم غدد دروني ، رفع مشكلات روده اي و درمان بيماريهاي عفوني ميباشد.

سيب:
از جمله ميوه هايي مفيد و ضروري براي پرنده ميباشد كه بايد به صورت برنامه اي منظم و به شكل برش داده در اختيار پرنده قرار گيرد. سيب در بدن پرنده به عنوان يك آنتي اكسيدان قوي عمل مي كند كه در پيشگيري از اختلالات كبدي و گوارشي به خوبي عمل مي كند.

زرد آلو:
استفاده از اين ميوه در فصل خود با توجه به انواع ويتامينهايي كه در آن قرار دارد براي پرنده ميتواند منبعي خوب جهت تامين ويتامينهاي ضروري باشد اما بايد به اين نكته توجه داشت كه استفاده زياد از آن ميتواند موجب بروز اسهال گردد.

نارگيل:
اين ميوه با داشتن انواع ويتامينها از جمله ويتامين ب ، ريبوفلاوين و نياسين ، كربوهيدارتها ، كلسيم ، آهن ، فسفر و چربي نقش بسيار مهمي در رشد و پرورش ماهيچه هاي پرنده و شكل دهي مناسب به پرها مخصوصا در دوران جوجگي و تولك دارد كه ميتوان آن را به صورت رنده شده در اختيار پرنده قرار داد. استفاده از پوست نارگيل به عنوان يك وسيله بازي و سرگرمي براي پرنده مفيد است.

توت فرنگي:
استفاده از توت فرنگي براي پرنده زينتي شما براي رشد بهتر پرها و رفع مشكلات كبدي بسيار مفيد است. اما نكته قابل توجه در مورد اين ميوه اين است كه با توجه به قابليت شديد اين ميوه در جذب مواد شيميايي كه در بسياري از باغات براي جلوگيري از آفات ميوه مورد استفاد ه قرار مي گيرد تنها مجاز هستيد از توت فرنگي هايي استفاده كنيد كه خود پرورش داده و مطمئن باشيد كه هيچگونه مواد شيميايي در مورد آن استفاده نشده است. زيرا اين مواد ميتواند در بدن پرنده زينتي شما تبديل به سموم خطرناكي گردد.

انگور:
يك ميوه ي بسيار مناسب و منبعي از تامين انرژي براي بدن پرنده زينتي شما است. اين ميوه را ميتوان به صورت تازه و يا كشمش در اختيار پرنده قرار داد اما قبل از آن از شسته و كاملا تميز بودن آن اطمينان حاصل كنيد. استفاده زياد از آن در پرنده موجب بروز اسهال ميگردد.

گوجه فرنگي:
با توجه با خواص متعددي كه اين ميوه دارد استفاده از آن براي پرنده زينتي خود منعي ندارد اما بهتر است در استفاده آن زياده روي ننماييد.

پرتقال و نارنگي:
ميوه هايي سرشار از ويتامينهاي مفيد كه در فصل خود ميتوانيد به عنوان يك منبع تامين كمبود ويتامينهاي بدن پرنده زينتي خود استفاده كنيد. همچني استفاد ه از اين ميوه در زمانهايي كه پرنده به بيماري سرماخوردگي مبتلا شده بسيار مفيد است.

موز:
ميوه اي كه سرشار از نشاسته ، املاح معدني و فسفر است. و از آن ميتوان به عنوان يك منبع تامين انرژي بدن پرنده مخصوصا در دوران نقاهت و بيماري و دوران جوجگي و تولك استفاده نمود. اين ميوه را به صورت دوره اي و كم در اختيار پرنده قرار دهيد.

خربزه:
استفاده از اين ميوه به صورت برشي براي پرنده مانعي ندارد اما اين ميوه نيز مانند توت فرنگي داراي قابليت زياد جذب مواد شيميايي است و بهتر است از خربزه هايي استفاده شود كه در مورد آنها مطمئن باشيم هيچگونه مواد شيميايي استفاده نشده است.

گيلاس:
اين ميوه را ميتوان به صورت تازه و يا خشك شده در اختيار پرنده قرار دادو با توجه به خواصي كه دارد به عنوان يك پاك كننده قوي در دستگاه گوارشي عمل مي كند.

انبه:
اين ميوه به عنوان يك منبع سرشار از آهن ميباشد و مخصوصا در دوران رشد براي پرنده بسيار مفيد و ضروري است و ميتوان آن را به صورت برش داده در اختيار پرنده قرار داد.

هلو:
سرشار از ويتامينهاي مفيد براي پرنده ميباشد اما استفاده زياد از حد آن موجب اسهال در پرنده ميگردد.

هندوانه:
اين ميوه داراي منابعي زيادي از ويتامينها و املاحات معدني است كه در فصل تابستان براي پرنده بسيار مفيد است. با توجه به طبع سردي كه اين ميوه دارد بهتر است در استفاده از آن زياده روي ننمود و مخصوصا در دوران تولك از آن براي پرنده استفاده نشود. اين ميوه را ميتوان به صورت برش داده در اختيار پرنده قرار داد.