سرهنگ خيلدار در گفت‌وگو با (ايسنا)، با اشاره به اين كه افزايش معقول جرايم تخلفات شكار و صيد از برنامه‌هاي اصلي سازمان حفاظت محيط زيست است گفت: قطعا افزايش غيرمعقول اين گونه جرايم مي‌تواند نتيجه عكس دهد.

وي با بيان اين كه بالاي 95 درصد مردم با مخالف شكار حيات وحش هستند افزود: قطعا افزايش جرايم تخلفات شكار و صيد مشمول آن دسته معدود افراد متخلف مي‌شود
. خيلدار ضرر و زيان شكار يك قلاده يوزپلنگ را هم‌اكنون 25 ميليون تومان عنوان و تاكيد كرد: از نظر ما اين جريمه پايين بوده و بازدارنده نيست و بايد اين ميزان به حداقل 250 ميليون تومان افزايش يابد تا معدود متخلفان اجازه تخلف به خود در اين زمينه ندهند.

وي از پيشنهاد افزايش 10 برابري جرايم تخلفات شكار و صيد در كشور خبر داد و تاكيد كرد: اين پيشنهاد به رياست سازمان حفاظت محيط زيست اريه شده كه اميدواريم در شوراي عالي محيط زيست به تصويب برسد. فرمانده يگان حفاظت محيط زيست با تاكيد بر ارتقاي آگاهي‌هاي زيست‌محيطي شهروندان گفت: در اين راستا تلاش‌هايي براي گنجاندن مسايل زيست‌محيطي در كتب درسي و دانشگاهي در حال انجام است. از سوي ديگر صدا و سيما نيز بايد نسبت به ارتقاي آگاهي زيست‌محيطي مردم بنا بر وظايف ذاتي خود اقدام كند.

وي افزود: در كنار اين امر استفاده از تجهيزات روز براي حفاظت نيز ضروري است كه در اين راستا براي نخستين بار در كشور بزودي نصب دوربين‌هاي حفاظتي در يكي از پارك‌هاي ملي به صورت آزمايشي آغاز مي‌شود. فرمانده يگان حفاظت محيط زيست تصريح كرد: با اين دوربين‌ها كه از انرژي خورشيدي بهره مي‌گيرند مي‌توان تا 35 كيلومتر هرگونه خودرو يا موتورسيكلت را مشاهده كرده كرد و تا 7 كيلومتر از محل نصب نيز حتي پلاك خودرو را ثبت كرد.

وي از به روز رساني بانك اطلاعات شكارچيان متخلف و يكپارچه‌سازي اين بانك به عنوان يكي ديگر از طرح‌هاي در دست اقدام يگان حفاظت محيط زيست ياد كرد و گفت: در عين حال در نظر داريم سامانه پيامكي را راه‌اندازي كنيم كه در صورت ورود افراد به داخل مناطق تحت حفاظت بر روي تلفن همراه آنها پيامك هشداردهنده ارسال شود. فرمانده يگان حفاظت محيط زيست استفاده از جوامع محلي براي حفاظت مناطق را از ديگر برنامه‌هاي سازمان حفاظت محيط زيست يادكرد و به ايسنا گفت: در نظر داريم از توان معتمدين روستاها و تشكل‌هاي غيردولتي زيست‌محيطي براي حفاظت استفاده كنيم.

از سوي ديگر سامانه پيامكي نيز براي دريافت گزارشات مردمي در اين خصوص راه‌اندازي خواهد شد تا بتوانيم از اين طريق به تخلفات در اسرع وقت رسيدگي كنيم
. وي در خصوص فروش پوست جانوران وحشي در فضاي مجازي نيز گفت: قطعا در صورت دريافت هرگونه گزارشي در اين خصوص با افراد متخلف برابر قانون برخورد مي‌شود.