همانطور که می دانید طوطیها حیوانات خانگی باهوشی هستند و برای جلوگیری از عصبی و افسرده شدن آنها نیاز دارند اشیا را جویده و خراب کنند به همین دلیل شما باید اسباب بازی های متنوعی را برای آنها تهیه کنید. شما به آسانی می توانید با استفاده از خلاقیت خود اسباب بازی های مفرح و سرگرم کننده ای را برای طوطی خود فراهم کنید.
اسباب بازی های مقوایی، تمیز، غیر سمی، یکبار مصرف و سرگرم کننده هستند، این مبحث به آموزش ساخت یکی از همین اسباب بازی ها می پردازد:
برای ساخت این اسباب بازی ابتدا لازم است که مواد مورد نیاز را فراهم کنید: • یک یا دو مقوای لوله ای که قطر آن خیلی کم نباشد.
 • چهار رنگ خوراکی
 • قلموی تمیز
 • قیچی
 • چهار ظرف کوچک برای رنگها
 • دو فنجان آب سرد
 • روزنامه

بعد از آماده کردن وسایل مورد نیاز بهتر است قبل از شروع کار، محل مورد نظر (میز کار) خود را برای جلوگیری از رنگی شدن، با روزنامه بپوشانید.

 1. آماده کردن رنگها:


ابتدا یک دوم از ظرف مورد نظر را با آب پرکرده و بین 30 تا 45 قطره رنگ را به آن اضافه کنید. مطمئن شوید که رنگ آنقدر پررنگ شود که روی مقوای اتنخاب شده به خوبی نمایان باشد. همین کار را برای سه رنگ دیگر نیز انجام دهید.

 1. رنگ زدن لوله های مقوایی:


بعد از اینکه رنگها را خوب مخلوط کردید قلموی مورد نظر را برداشته و لوله ی مقوایی را به طور دلخواه رنگ آمیزی کنید. فقط مطمئن باشید که قلموی شما کاملا تمیز باشد و اثری از رنگهای شیمیایی و سمی بر روی آن نباشد و آنقدر رنگ آمیزی را انجام داده تا مطمئن شوید پس از خشک شدن مقوا رنگ واضح و شفافی بدست خواهد آمد.
اگر رنگها روی مقوا باهم مخلوط شد نگران نشوید چون طوطی شما از این طرح نیز لذت خواهد برد.

 1. خشک کردن لوله ی مقوایی:


برای خشک شدن لوله های مقوایی رنگ شده، آنها را بطور عمودی روی یک روزنامه قرار دهید. اگر برای سریعتر آماده شدن اسباب بازی عجله دارید می توانید از یک سشوار برای خشک کردن آنها استفاده کنید.

 1. برش دادن لوله ی مقوایی:


برای برش دادن از یک قیچی استفاده کرده و لوله ها را بطور مارپیچ و حلقه ای و یا هر شکل دیگری که فکر می کنید برای طوطی جذاب است برش دهید.
می توانید با خلاقیت خود و با استفاده از وسایل دیگری که در خانه دارید این اسباب بازی را برای پرنده ی خود لذت بخش تر کنید مثلا اگر شما تکه ای ریسمان داشته باشید می توانید با استفاده از آن چند عدد از این حلقه های آماده شده را به یکدیگر متصل کرده و اگر چند عدد دکمه ی رنگی در اختیار داشته باشید با اضافه کردن آنها، اسباب بازی بسیار سرگرم کننده و راحتی را برای طوطی خود فراهم کرده اید.
* فقط به این نکته توجه کنید که چنین اسباب بازی هایی یکبار مصرف بوده و اگر بیش از 24 ساعت در قفس باقی بماند ممکن است باکتریهایی در آن ها رشد کرده که باعث بیمار شدن طوطی شما شود.
منبع:منقار کج ها