امروزه از جمعیت پرشمار یوز آسیایی، تنها تعدادی یوز در برخی نقاط کشورمان باقی مانده و بس اما این جمعیت اندک هم به اندازه‌ای شکننده هستند که تنها در یک سال گذشته دو یوز با به دام افتادن در میان سگ‌های گله دریده شده‌اند. تلخ‌تر اینجاست که بدانیم هر دو یوز کشته‌شده می‌توانستند نقش بسزایی در مقابله با انقراض این گونه بی‌نظیر داشته باشند. فارغ از این حقیقت آشکار که یوز ایرانی رو به انقراض قرار دارد، ماجرا زمانی نگران‌کننده‌تر می‌شود که بدانیم جمعیت ماده این حیوان که تضمین‌کننده زادآوری این گونه است، به مراتب کمتر از جمعیت یوزهای نر تخمین زده می‌شود.

هومن جوکار، مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با تایید خبر کشف لاشه یوزپلنگ در توران به سبزپرس گفت: با اطلاع‌رسانی افراد محلی به محیط‌بانان منطقه توران درباره کشف لاشه یک یوزپلنگ، محیط‌بانان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط‌زیست سمنان در محل حضور یافتند و لاشه را برای بررسی به اداره کل منتقل کردند. محلی که لاشه در آن قرار داشت، در منطقه حفاظت‌شده و در فاصله ۱۴ کیلومتری تا مرز منطقه بود.
وی افزود: در بررسی اولیه مشخص شد حدود ۲۵ روز از تلف شدن این یوزپلنگ گذشته است چراکه لاشه هنوز خشک نشده بود اما عفونت کرده بود. مشخص شد این لاشه متعلق به یک یوزپلنگ ماده است که با توجه به ساییدگی کم دندان‌ها و سفید بودن آنها سن یوزپلنگ کمتر از یک سال و نیم تخمین زده شد.

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی درباره علت مرگ این حیوان رو به انقراض گفت: زیر گلوی این یوزپلنگ چند سوراخ که احتمالا مربوط به گازگرفتگی حیوانات دیگر است، دیده شده و در جمجمه این حیوان نیز شکستگی‌هایی یافت شده است. البته اولین گزارش‌ها درباره لاشه دلالت بر حمله سگ‌های گله داشت اما با توجه به شواهد این شک نیز وجود دارد که دیگر حیوانات وحشی مانند گرگ و پلنگ به این یوز حمله کرده باشند. در هر صورت اینکه حیوانی دیگر به یوزپلنگ حمله کرده باشد، برای ما مسجل شده است.

البته شاید کشته شدن سریع‌ترین پستاندار زمین توسط سگ‌ عجیب به نظر برسد اما جالب است بدانید دشمن طبیعی یوز، سگ گله و پلنگ است. برخلاف تصور بیشتر مردم، یوز‌ها حیوانات آرامی هستند و هرگز به دام‌های اهلی حمله نمی‌کنند، ولی ورود دام به زیستگاه این گونه «آسیب‌پذیر» ـ بر پایه سیاهه قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط‌زیست (IUCN) ـ از تهدیدات اصلى زندگى به شمار می‌رود چراکه علاوه‌بر خطر تهاجم سگ گله، گاه چوپانان هم به محض رویارویى با این حیوان، با تصور احتمال حمله یوز به دام‌هایشان، حیوان را مورد حمله قرار می‌دهند.
از سوی دیگر با توجه به اینکه وجود آب در زیستگاه اصلی یوز که دشت‌های باز و تپه‌ماهورهای واقع در مناطق استپی و بیابانی است، یک موهبت بزرگ است، اشغال کردن آبشخور یا چشمه‌های منطقه توسط گله سبب می‌شود یوز و طعمه‌هایش از این نعمت محروم شده و با مهاجرت طعمه‌های سمی، زندگی یوز هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
توران به منطقه امن نیاز دارد
وی افزود: نکته مهم درباره این واقعه آن است که اگر چنین مساله‌ای باز هم تکرار شود، با معضل بسیار بزرگی برای حیات وحش توران خصوصا یوزپلنگ روبه‌رو خواهیم شد.

وی افزود: نکته مهم درباره این واقعه آن است که اگر چنین مساله‌ای باز هم تکرار شود، با معضل بسیار بزرگی برای حیات وحش توران خصوصا یوزپلنگ روبه‌رو خواهیم شد.
جوکار از پیگیری‌ها برای افزایش ضریب حفاظتی منطقه توران گفت: ما درباره این مساله با آقای دکتر کیخا، معاون محیط طبیعی سازمان صحبت کردیم و گفتیم منطقه توران نیاز به یک ناحیه امن دارد. ایشان هم موافق بودند و قول دادند تا برای هشت آغل واقع‌شده در پارک ملی توران چاره‌ای بیندیشند. او افزود:‌ از طرف دیگر آقای مهندس ظهرابی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سمنان نیز جلسه‌ای با تعاونی دامداران سنگسری ترتیب دادند تا با کمک و مشارکت آن دامداران به راه‌حلی برای این معضل دست پیدا کنند.