داده های جدید از زندگی خرسهای قطبی در تابستان
مهدی بختیاری-مجری و طراح دوربین‌های تحقیقاتی در گفتگو با خبرنگار مهر به مطالعات انجام شده بر روی خرس قطبی اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر آب شدن یخ‌های قطب شمال باعث شده خرس‌ها دیگر نتوانند بر روی یخ‌ها رفته و شیرهای دریایی را شکار کنند. باتوجه به اینکه در قطب شمال 6 ماه از سال یخبندان کامل وجود دارد، دانشمندان هنوز نمی دانند غذای خرس‌ها در فصل تابستان چگونه تأمین می‌شود.
وی اظهار داشت: از این رو در پروژه مطالعاتی بر روی خرس‌های قطبی که به طرف جنگل‌ها حرکت کرده بودند، دوربین‌هایی را نصب کردیم.


بختیاری با اشاره به نتایج به دست آمده، خاطرنشان کرد: اطلاعات به دست آمده نشان داد که خرس‌ها از توت (Berry) تغذیه می‌کنند به عبارت دیگر این حیوانات در فصل تابستان گیاهخوار هستند و با توجه به جثه بزرگ این جانداران، باید میزان زیادی گیاه بخورند تا انرژی مورد نیاز را به دست آورند.


وی ادامه داد: این داده‌ها همچنین نشان داد که خرس‌های نر در این فصل بشدت وحشی می‌شوند به گونه‌ای که ممکن است به بچه‌های خود نیز آسیب وارد کنند به همین دلیل خرس‌های ماده توله‌های خود را به مکان‌های امن و دور از دریا منتقل می‌کنند.