معاون وزیر محیط زیست روسیه گفت:بررسی و کارشناسی ورود این حیوانات به ایران انجام شده و تنها چیزی که باقی مانده گذراندن مراحل اداری است.به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران از سازمان حفاظت محیط زیست ،نیکلای پوپوف افزود: اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست که ایران و روسیه از جهت اعمال نظر نفوذی برروی آن ندارند، این اقدام را تایید کرده و با مذاکراتی که بین ایران و روسیه انجام شده ببرهای سیبری به ایران وارد می شوند.
وی ادامه داد: تمام اقدامات لازم از طرف روسیه انجام شده و بر روی حیوانات منتخب آزمایشات پزشکی لازم را انجام داده ایم.
معاون وزیر محیط زیست روسیه افزود: البته برای تسریع پروسه منتظر نظر این اتحادیه نماندیم و اقدامات لازم را انجام داده و مدارک مورد نیاز را ارائه کرده ایم و پس از آنکه تصمیمات حادیه ابلاغ شود، فورا" تبادل صورت خواهد گرفت.
محمد جواد محمدی زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز گفت : این طرح شکست نخورده است ، طرح مربوط به احیای زیستگاه ببر ایرانی و ورود این حیوان از روسیه به ایران را صرفا اقدام تحقیقاتی دانست.
وی با اشاره به اینکه ببرهایی که از روسیه وارد شدند مریض نبودند افزود : دلیل بیماری این حیوانات بی مبالاتی باغ وحش تهران بود که باعث شد یکی از ببرها از دست برود.
محمدی زاده تاکید کرد: اگرچه باغ وحش باید در مقابل این رفتار پاسخگو باشد اما اصل پروژه که با طرف روسی به اجرا درآمده است نه تنها اشکالی نداشته بلکه یک اقدام مناسب و عملی است.
وی گفت : در آن زمان به دلیل اینکه زیستگاه میانکاله آماده نبود مجبور شدیم ببرها را در باغ وحش نگهداری کنیم اما اکنون که میانکاله آماده است هیچ مشکلی برای ورود مجدد ببرهای سیبری به کشور نداریم.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود : هم اکنون فقط منتظر تایید iucn هستیم که مرجع بین المللی و اصلی برای تایید احیای زیستگاه این حیوانات است.