دیده بان حقوق حیوانات: دو عدد عقاب طلائی توسط مامورین یگان حفاظت آذربایجان غربی با همکاری شهروند دوستدار حیات وحش مداوا و رها سازی شدند
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی، دو عدد عقاب طلائی مصدوم که توسط یکی از شهروندان دوستدار حیات وحش شهرستان ارومیه نگهداری و مداوا شده بودند، با هماهنگی اداره کل و حضور مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ارومیه به دامن طبیعت رهاسازی شدند.
عقاب طلایی نام خود را از پرهای طلایی و برنزی تاج، سر و پشت گردنش گرفته است. قهوه ای تیره است و از دور به سیاهی می زند. در هنگام پرواز بالها کمتر به بالا خم شده و تقریبا مسطح است. مناطق صخره ای، چشم اندازهای فراخ را به زمینهای هموار و مناطق جنگلی ترجیح می دهد.
این جانور برای شکار استراتژیهای گوناگونی دارد. هرکدام قلمرویی به وسعت ۹۰ کیلومتر دارند و می توانند طعمه ای به وزن ۶/۳ کیلوگرم را طی پرواز حمل کنند. سرعت متوسط عقاب طلایی ۵۰ کیلومتر در ساعت ثبت شده است که می تواند در زمان شیرجه آن را به ۳۲۰ برساند. این حیوان به طور متوسط روزانه ۳۰۰ گرم گوشت می خورد که عمدتاً از پستانداران تغذیه می کند و پرندگان انتخاب دوم آن است. چند لانه دارند که به طور چرخشی از آن استفاده می کنند و در شرایط لانه می توانند ۳ متر قطر و ۴ متر ارتفاع داشته باشند. معمولا ۲ تخم می گذارند و تا ۴۵ روز روی آنها می خوابند.
انواع عقاب جزء گونه‌های جانوری حمایت شده از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست به شمار می‌ آید و زنده‌گیری و نگهداری آن ممنوع است و متخلفان از این قانون به پرداخت جزای نقدی، جریمه خواهند شد.