گونه: سالوکی (سُلوکی) saluki

http://upload.tehran98.com/img1/bm11p2bv81z5z62tio1.jpg

نام های دیگر: سگ تازی ایرانی Persian Greyhound ، Persian Sighthound ، سگ شکار عربی Arabian Hound ، سگ شکار غزال Gazelle Hound ، تانجی Tanji ، سگ سلطنتی مصر Royal Dog of Egypt

سابقه تاریخی: این گونه، پیشینه ای کهن دارد و می توان گفت یکی از قدیمی ترین گونه های شناخته شده است که توسط انسان از سگ های اهلی پرورانده شد. نقاشی هایی از سگ هایی شبیه به سگ های سلوکی را بر دیوارهای مقابر پادشاهان مصر یافته اند که مربوط به 2134 سال قبل از میلاد مسیح می باشد. همچنین مومیایی هایی از این سگ ها در کنار مومیایی های پادشاهان فراعنه کشف شده است. تصاویری هم از این سگ ها در چین یافت شد که به دوره امپراطوری چین می رسید. مسلمانان این سگ ها را هدایایی مقدس از طرف خداوند می دانستند و آنها را هیچگاه نمی فروختند بلکه بعنوان یک هدیه به پاس دوستی یا احترام، پیشکش می کردند. اعراب بادیه نشین تصور می کردند نقش سفیدی که بر وسط پیشانی برخی از سگ های سلوکی دیده می شود، در واقع نقش بوسه خداوند the kiss of Allah است که این سگ ها به آن مزین هستند و به این سگ ها، توجه ویژه می شد. اما به طرز باورنکردنی، خیلی زود این سگ ها با آموزش های بسیار خشن توسط اعراب، آماده شکار غزال شدند که البته بسیار هم در این کار موفق بودند. همچنین این سگ ها بعنوان سگ مسابقه هم توانستند بسیار خوب عمل کنند.

زیستگاه اصلی: سگ سلوکی، بومی منطقه ای به وسعت ترکستان شرقی تا ترکیه امروزی است. این باور وجود دارد که آنها از وابستگان سگ شکاری افغان Afghan Hound هستند که یک گونه دیگر از سگ های پرورشی باستانی است. سگ سالوکی، سگ سلطنتی مصری است و احتمالاً یکی از قدیمی ترین سگ های اهلی شده توسط بشر. نام آنها از نام شهر عربی "سلوکی" در خاورمیانه اخذ شده است که امروز دیگر وجود ندارد.

خصوصیات اخلاقی: رفتاری نجیب، آرام، مهربان و دوستانه دارد حتی در هنگام خشم اما کمی گوشه گیر است و کناره گیری می کند. البته این حالت را ممکن است با خانواده خود نیز داشته باشد. احتمال دارد این سگ باوفا فقط به یک نفر وابسته شود. با بچه ها خوب است چرا که سعی نمی کند با آنها به بازی های پر سروصدا بپردازد. این گونه بسیار حساس است و نباید کار آموزشش با خشونت توأم شود. سگ سلوکی را باید با نرمش و آرامش و خونسردی آموزش داد.

وزن و قد: بلندی قامت: 58 تا 71 سانتیمتر / وزن: 13 تا 30 کیلوگرم

آنچه سلامتش را تهدید می کند: سگ سالوکی بسیار مستعد ناراحتی های ژنتیکی چشم و سرطان است. آنها همچنین به راحتی دچار آفتاب سوختگی بخصوص در ناحیه بینی می شوند.

محل زندگی: مناسب نگهداری در آپارتمان نیستند چرا که حضورشان در خانه با عدم فعالیت جسمی آنها توأم می گردد. این سگ را باید در محوطه اي بزرگ نگهداری کرد اما شبها باید در محوطه داخلی بخوابد. سگ های سلوکی هوای گرم را ترجیح می دهند.
طول عمر: حدود 10 تا 12 سالسگ های فرعون اینفت دوم ( 2323 تا 2134 قبل از میلاد)

دو سگ سالوکی؛ نقاشی شده توسط یکی از امپراطورهای چین (1398 - 1435)

سگ سالوکی (سُلوکی) Saluki dog

سگ سالوکی در حال دویدن

توله سالوکی / Saluki Puppy

توله سالوکی / Saluki Puppy