خیلی از دوستانی که تانک گیاهی دارند با این مشکل رو به رو هستند. یعنی ایجاد یک لایه ی چربی روی سطح آب! که بهش فیلم چربی هم میگن. این لایه رو ما در تانک هایی با خاک بستر دست ساز ندیدیم اما در خاک های شرکتی دیده شده! مثلاً در تانک خودم که از خاک بستر گیاهی استفاده میکنم چنین مشکلی نداشتم. تو یه مطلب خوندم که از یک تا 6 ماه پس از راه اندازی تانک گیاهی این لایه امکان داره که شکل بگیره. تو مطالب مختلف دلایل مختلفی براش نوشتند و هنوز متوجه نشدم دلیلش دقیقاً چی هست ولی اینجا میخوام به مهمترین موارد ذکر شده اشاره کنم.

تا الآن فهمیدم اختلاف نظر هست بعضی ها میگن چربی هست بعضی ها هم میگن بیوفیلم هست یعنی توده ی زنده ای که شامل سیانوباکتری هاست.

اون عده ای که میگن چربی هست نظرشون اینه که دلایل زیر میتونه باعث ایجاد این فیلم بشه

غذا های پر چرب ماهی - دست اگر چرب باشه و داخل آب ببریم - هوا ! منظورشون اینه که مثلاً تو آشپزخونه که غذا میپزیم روغن ها تو هوا پخش میشن که ما برای جذبشون از هود استفاده میکنیم با این حال باز لایه ی چربی روی وسایل آشپزخونه بعد یه مدت دیده میشه و همین موضوع میتونه باعث انتقال روغن از هوا به آب بشه - وسایل آکواریوم ممکنه مقدار ناچیزی روغن اضافه کنند مثل فیلتر و پمپ - مدفوع ماهی و آخری هم ماهی های مرده

در مورد راهکار ها تا الآن به این موارد پی بردم. میگن که با دستمال توالت میشه جدا کرد ولی بعد دوباره ظاهر میشه. میشه از اسکیمر استفاده کرد ( اسکیمر لوله زنبقی) - سطح آب میگن اگر جریانش کم باشه این حالت پیش میاد واسه همین گفته شده مطمئن بشید که سطح آبتون به اندازه ی کافی جریان داره و برای اینکار میتونید شب ها پمپ هوا رو روشن کنید ، این کار باعث میشه تو سطح تانکتون یه تلاطمی داشته باشید و مانع از ماندن چربی در سطح بشه و به جاش با این کار چربی وارد فیلترتون میشه. بعضی جاها میگن از مولی مشکی استفاده بشه که مولی هم باعث تلاطم در سطح میشه و هم اینکه از این چربی ها تغذیه میکنه!


اسکیمر لوله زنبقی

اما دلیل دیگه ای که به تازگی متوجه شدم کود دهی بیش از اندازه هست! یعنی کود دهی بیش از اندازه باعث میشه برخی باکتری ها ( اگر اشتباه نکنم سیانوباکتری ها ) به جای استفاده از اکسیژن از فسفر استفاده کنند و نهایتاً منجر به ایجاد چربی بشه! که این دلیل بیشتر مورد تایید هست


تاپیک های مرتبط که پیشنهاد میکنم مطالعه کنید:
http://mihanpet.ir/thread17914.html

Pars
مطلب اختصاصی میهن پت
کپی برداری بدون درج لینک انجمن میهن پت ممنوع است