دیده بان حقوق حیوانات: تزریق هورمون به مرغ‌ها برای رشد سریعتر مطلبی است که به نوعی با وجود رد این مطلب از سوی مسئولان به یک باور عمومی تبدیل شده است.
به گزارش مهر پرورش مرغ و تزریق هورمون به آن، همواره با اما و اگرهای فراوان روبه رو بوده است و با توجه به سرعتی که هم اکنون برای پرورش مرغ در مرغداری‌ها در نظر گرفته شده است، شاید این شایعه و یا طرز تفکری که تغییر آن نیز بسیار مشکل است را تقویت می‌کند که مرغدارها در پرورش مرغ از هورمون استفاده می‌کنند. این مطلب به قدری توسط عامه مردم پذیرفته شده که حتی رد این مطلب توسط مسئولان نیز نتوانسته این باور را از عامه مردم دور کند.

استفاده از هورمون تنها یک شایعه است
حسن فهیمی یکی از مرغداران قمی استفاده از هورمون برای رشد سریع مرغ را قاطعانه رد کرده و از جانب تمام مرغداران به مردم اطمینان خاطر می‌دهد که استفاده از هورمون در پرورش مرغ تنها یک شایعه است.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر پیرامون نحوه پرورش مرغ در مرغداری‌ها و زمان کوتاهی که در آن مرغ به مرحله توزیع و مصرف می‌رسد اینگونه اظهار نظر می‌کند که زمان پرورش مرغ از ابتدا تا زمانی که آماده ورود به بازار است ۳۷ روزه بوده و این زمان کوتاه بدان دلیل است که در مرغ‌ها اصلاح ژنتیک صورت گرفته و زمان رشد آنها کوتاه شده است نه اینکه به آنان هورمون تزریق کنند.
این مرغدار افزود: به عنوان مثال در ۱۲ سال قبل زمان برای پروش مرغ چهار الی پنج ماه بود که با اصلاح نژادی که صورت گرفت این مدت در حال حاضر تقریبا ۳۷ روزه است.
فهیمی در تشریح محرک‌های رشدی که به مرغ‌ها تزریق می‌شود، عمده این محرک‌ها را ویتامین D، B، E، A و سایر ویتامین‌ها عنوان کرد و داروهایی را نیز که به مرغ‌ها تزریق می‌شود را نیز انواع آنتی بیوتیک‌هایی دانست که برای جلوگیری از بیماری به آنان تزریق می شود.

ضریب رشد مرغ در اروپا از ایران سریعتر است
وی ضمن تأکید بر اینکه مرغدارها از بهترین و سالمترین نوع نهاده برای پرورش مرغ استفاده می‌کنند به ضریب دریافت گوشت از مرغ در ازای غذا اشاره و این میزان را در ایران به ازای هر ۲ کیلو دان مرغ، یک کیلو گوشت و در اروپا به میزان هر یک کیلو دان مرغ ۶۰۰ گرم گوشت عنوان کرد.
وی این رقم را نشان دهنده آن دانست که در اروپا ضریب رشد مرغ از ایران سریعتر است.
جوجه‌ها دارای دفترچه راهنما هستند
حسن چیت ساز نیز از دیگر مرغداران استان قم است که در گفتگو با خبرنگار مهر، نیز ضمن تائید گفته‌های دیگر همکاران خود بر عدم استفاده از هورمون در پرورش مرغ تأکید دارد.
وی با بیان اینکه در پرورش مرغ هر نوع جوجه که برای پرورش استفاده شود دارای دفترچه راهنما است عنوان داشت: در این دفترچه کلیه شرایط نگهداری کاملا مشخص شده است و نوع آب و غذا و محل نگهداری نیز کاملا مشخص است.
این مرغدار درباره مطالبی که پیرامون روشن نگه داشتن محیط پرورش مرغها برای خوردن غذای بیشتر وجود دارد ضمن رد این مطالب نگهداری و پرورش جوجه‌ها را همراه با اصول خاصی عنوان و مطالبی که پیرامون تزریق هورمون یا بیدار نگهداشتن دائمی مرغ‌ها مطرح می‌شود را شایعه‌ دانست.

پخش اطلاعیه در قم
گفته‌های مرغداران در حالی است که صحبت با برخی از مصرف کنندگان این نکته را نشان می‌دهد که برخی از آنان به هیچ عنوان عدم استفاده از هورمون را نمی‌پذیرند و شاید برخی از آنان ناچاری را علت استفاده از مرغ‌هایی می‌دانند که از مضرات آن اطلاع دارند.
طی روزهای گذشته نیز در قم مطلبی یک صفحه‌ای بین برخی شهروندان قمی توزیع شده که در آن سعی شده اینگونه الغا شود که پرورش مرغ همراه با هورمون رشد صورت می‌گیرد و همچنین نوع غذایی که در مرغداری‌ها به مرغ‌ها داده می‌شود حرام است و همچنین در بخش‌هایی این مطلب به فعالیت کشتارگاه‌ها اشاره و عنوان شده که در کشتارگاه‌ها مرغ‌ها قبل از ذبح مرده‌اند.
معاون کشتارگاه بهاران قم در گفتگو با خبرنگار مهر، با تأیید این مطلب که مرغ‌ها قبل از قرار گیری در نواره نقاله که محل ذبح است در حوضچه آب آهک که متصل به شوکر است قرار می‌گیرند عنوان داشت: این بدان دلیل است که مرغ‌ها قبل از ذبح بی حس شوند تا از تکان‌های زیاد در مسیر نقاله جلوگیر شود.
وجود ناظر شرعی در کشتارگاه‌ها
وی با تاکید بر اینکه شوکی که به مرغها وارد می‌شود به مقداری نیست که منجر به مرگ شود به حضور ناظر شرعی در هنگام ذبح اشاره و ابراز داشت: مرغها تا یک متر بعد از عبور از نقاله در حال دست و پا زدن هستند که این نشان می‌دهد آنها قبل از ذبح زنده بوده‌اند.
وی نیز ضمن رد تمامی شایعاتی که پیرامون نحوه و روش ذبح مرغ وجود دارد بر اطلاع رسانی برای از بین رفتن شایعات و مطالبی که در این مورد وجود دارد تأکید کرد.

استفاده از هورومون صرفه اقتصادی ندارد
مدیرکل دامپزشکی قم نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با تأکید بر اینکه در ایران در پرورش طیور از داروی هورمونی استفاده نمی‌شود موضوعات مطرح شده در جامعه را در کل بی پایه و اساس خواند.
محمد مهدی رفیعی با تأکید بر اینکه استفاده از هورمون در پرورش مرغ به علت گرانی این نوع هورمون‌ها صرفه اقتصادی ندارد آنچه که به مرغها در هنگام پرورش تزریق می‌شود را تنها داروهای آنتی بیوتیکی عنوان کرد که برای جلوگیری از بیماری به مرغها تزریق می‌شود.
وی با تأکید بر سلامت مرغ‌هایی که در بازار وجود دارد، عنوان کرد: شرایط به گونه‌ای است که حتی مرغ‌ها سه تا پنج روز قبل از اعزام به کشتارگاه حتی داروهای آنتی بیوتیک دریافت نمی‌کنند تا داروهایی هم که در بدن آنها وجود دارد دفع شده و گوشت آنان کاملا سالم و عاری از آنتی بیوتیک باشد.
مدیرکل دامپزشکی قم در ادامه بر نظارت کامل دامپزشکی بر مراحل پرورش طیور تأکید و بر تزریق داروهای آنتی بیوتیک زیر نظر دامپزشکان و اجازه دامپزشکی تأکید کرد.