گلدن رتریور " Golden Retriever " سگی بسیار مهربان ,با وفا و خانواده دوست است.این نژاد همیشه در لیست پر فروش ترین سگ ها قرار داشته است.گلدن رتریور ها معمولا با اعضای خانواده و کودکان رفتاری خوب و مهربان دارند و همچنین این نژاد به دلیل توانایی زیاد در جستجو شکار و باز یابی همراه بسیار خوبی برای شکارچیان است و همچنین این نژاد شناگر بسیار ماهری است.


تاریخ و منشاء گلدن رتریور:

در سال 1800 گلدن رتریور در کشور اسکاتلند محبوبیت زیادی داشت.مردم این کشور گلدن رتریور ها را به دلیل استحکام,هوش و قدرتی که در پیدا کردن شکار در اب و خشکی داشتند تحسین می کردند.در اواخر سال 1800 این نژاد به خوبی در شمال امریکا شناخته شد و در سال 1925 به سگی بسیار محبوب تبدیل شد.

امروزه گلدن رتریور ها همراهان خوبی برای افراد مسن و معلول و نا شنوا هستند و به دلیل هوش و ذکاوت و توانایی یاد گیری بالا,همراهان بسیار خوبی برای همه افراد هستند.گلدن رتریور ها در خانه سالمندان نیز در حال خدمت و کمک به افراد مسن هستند.


ظاهر و اندازه:

گلدن رتریور دارای جثه بزرگ ,جمجمه متوسط و نسبتا گرد و چشمانی به رنگ قهوه ای تیره است.گوش های این نژاد مثلثی شکل و اویزان هستند.لایه زیرین کت حیوان نسبتا متراکم است اما لایه رویی مو ها نرم و ضخیم هستند.همانطور که از اسم این نژاد مشخص است ,پوشش ان به رنگ طلایی است و موهایی که روی ران و سینه سگ وجود دارند معمولا روشن تر هستند.

ارتفاع یک گلدن رتریور بالغ 21 تا 24 اینچ و وزن ان 55 تا 75 پوند می باشد.


رفتار گلدن رتریور ها:

گلدن رتریور سگی باهوش,مهربان و بسیار بازیگوش است.این نژاد با غریبه ها و سایر حیوانات خانگی رفتاری دوستانه دارد.گلدن رتریور رفتاری خشن ندارد و دیدبان بسیار هوشیاری می باشد.
رفتار این نژاد با اعضای خانواده:

گلدن رتریور حیوان خانگی بسیار خوبی است که رابطه خوبی با کودکان و سایر حیوانات دارد.اگر فردی تا به حال از حیوانی مراقبت نکرده,گلدن رتریور می تواند اولین حیوان خانگی او باشد اما به این شرط که ان فرد توانایی کنترل و نگهداری از سگی با این قدرت و جثه را داشته باشد.

اموزش دادن به گلدن رتریور:

این نژاد بسیار باهوش است و اموزش ها را خیلی سریع فرا می گیرد.گلدن رتریور شکارچی بسیار ماهری است اما علاوه بر این همراهان بسیار خوبی برای افراد معلول هستند.همچنین این حیوان در تشخیص مواد ****,پیدا کردن و کمک به افراد اسیب دیده نیز مهارت دارد.

مراقبت های ویژه از این نژاد:

بیماری های لگن در گلدن رتریور ها شایع است به همین دلیل نباید به ان ها اجازه دهید که بیش از حد معمول شنا کنند.وقتی این نژاد در حال جستجو در جنگل و یا فضای باز می باشد ممکن است موجودات ریز و یا اجسام تحریک کننده وارد چشم ,گوش و بینی سگ شوند به همین دلیل تمیز کردن اجزای صورت (گوش چشم و دهان و...)گلدن رتریور بسیار مهم است.همچنین این نژاد مستعد ابتلا به بیماری های چشمی است.

سعی کنید موهای سگ را حداقل یک بار در روز شانه کنید.موهای این سگ تقریبا پر پشت و بلند هستند و به رسیدگی احتیاج دارند.شانه کردن ریزش موی حیوان را کمتر می کند و همچنین به سالم ماندن مو های سگ کمک می کند.
منبع:پرشین پت

]گُلدِن رِتریوِر (به انگلیسی: Golden retriever)‏ نژادی از سگ است از گونه سگهای ورزشی از مشخصه‌های اخلاقی این نژاد می‌توان به جذابیت، مهربانی و هوش و استعداد بالا اشاره کرد. این نژاد از نظر ظاهری دارای جثه متوسط و در رنگ‌های گوناگون از جمله کرم و طلائی یافت می‌شود.[۱]
گلدن رتریور سگی باهوش، زیبا و اجتماعی است. دارای جثه متوسط می‌باشد و به رنگهای کرم و طلایی یافت می‌شود ( رنگ موی قرمز و سرخ قابل قبول نمی‌باشد). لایه بیرونی پوشش ضد آب و لایه زیرین انبوه و پر پشت است. دارای سر پهن و عضلانی و دندانهای منظم می‌باشد. بینی سیاه دارد و چشم‌های مهربانش به رنگ قهوه‌ای و مشکی یافت می‌شود. گوشهایی به اندازه متوسط، گردنی ماهیچه‌ای و سینه‌ای فراخ دارد. دمش بلند است اما هرگز بصورت فر خورده نمی‌باشد.

خلق وخو

گلدن رتریور سگی جذاب، پر محبت، باهوش و با استعداد آموختن فراوان است. همیشه مهربان است و رفتار خیلی آرامی با کودکان دارد. سگهایی باوفا، شیرین و مشتاق برای خشنود کردن صاحبانشان هستند. گلدن رتریور فعال و پر محبت و به طور خلاصه سگ مناسبی برای اعضای خانواده‌است. آموزش دادن به او سرگرم کننده خواهد بود. با غریبه‌ها و سایر سگها رفتاری دوستانه دارد و خوی تهاجمی ندارد. گلدن رتریور دیدبان خوبی است و ورود غریبه‌ها را با عوعو کردن اطلاع می‌دهد. در اطراف انسانها بودن او را خوشحال نگاه می‌دارد و نباید او را برای مدت زیادی تنها رها کرد. گلدن رتریور نام خود را از باز آوردن شکار برای شکارچی کسب کرده‌است، همچنین قابل ذکر است که این سگ شناگر بسیار ماهری می‌باشد.
وزن و ارتفاع

وزن: در نرها : (۲۷-۳۶) ک.گ، در ماده‌ها : (۲۵-۳۲) ک.گ

ارتفاع: در نرها : (۵۶-۶۱) س.م، در ماده‌ها : (۵۱-۵۶) س.م
مشکلات سلامتی

مستعد برای بیماریهای لگن و همچنین عفونت چشمی است. مشکلات و نارسائی‌های قلبی و همچنین آلرژی پوست در این نژاد شایع است که در صورت مشاهده باید سریعاً به دامپزشک مراجعه کرد.
شرایط نگهداری

این نژاد برای زندگی آپارتمانی مناسب است به شرطی که در طول روز به حد کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه پر تحرک است و یک حیاط متوسط یا بزرگ می‌تواند مکان مناسبی را برایش فراهم کند.
فعالیت بدنی

گلدن رتریور به فعالیت و ورزش روزانه نیاز دارد و اکثراً علاقه دارد که توپ یا اسباب بازیهای پرتاب شده را باز بیاورد. بنابراین ورزش دادن او چندان سخت نخواهد بود. از فعالیت بدنی روزانه آن اطمینان حاصل کنید و از غذا دادن زیاد خودداری کنید چرا که این نژاد استعداد خوبی در فربه شدن دارد طول عم

در حدود ۱۰-۱۲ سال.
آراستن

پوشش صاف و مضاعف او برای تمیز کردن آسان است. شانه زدن روزانه و شستن در مواقع ضروری توصیه می‌شود، در هنگام شانه کردن به لایه پر پشت زیرین توجه کنید. ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد.
تاریخچه

منشأ این نژاد انگلستان است. گلدن رتریور امروزی حاصل جفتگیری نژاد Yellow Flat Coated-Retriever: باLight-Coated Tweed Water Spaniel: می‌باشد. معمولاً لقب گلدن به سگهای خانوادگی داده می‌شود . همچنین این نژاد برای شکار پرنده در آب و خشکی مناسب است. حس بویایی فوق العاده دارد. گلدن رتریور همچنین بعنوان راهنمای نابینایان و کمک به افراد معلول مورد نگهداری قرار می‌گیرد.


منبع:ویکی پدیا

.از اینکه به این موضوع توجه کردید متشکرم.