فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  16
لایک لایک:  5
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: کمکهای اولیه به گربه ها

 1. #1

  محل سکونت
  تهران
  حیوان خانگی
  کاسکو-گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  21
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  Icon19 کمکهای اولیه به گربه ها

  گربه‌ها از جمله حيواناتي هستند كه به مواد سمي خيلي حساس بوده و براحتي دچار مسموميت مي‌شوند سموم از راههاي مختلفي مي‌تواند وارد بدن گربه شود.
  در مواقع مسموميت
  گربه‌ها از جمله حيواناتي هستند كه به مواد سمي خيلي حساس بوده و براحتي دچار مسموميت مي‌شوند سموم از راههاي مختلفي مي‌تواند وارد بدن گربه شود. مثلا خوردن برگ برخي گياهان كه آلوده به مواد آفت‌كش است و يا در اثر خوردن جوندگان مسموم (مسموميت در اثر استريكتين). برخي مواقع ممكن است سموم مستقيمآ بوسيله برخي افراد بي‌عاطفه و كينه‌جو به حيوان خورانده شود. در مواردي ديده شده كه گربه‌ها بخاطر مصرف مقادير زيادي نمك طعام، دچار مسموميت با اين ماده شده‌اند به‌هرحلا در مواقعي كه مشكوك هستيد گربه خانگي شما مسموم شده تا رساندن آن به دامپزشك، اقدامات حمايتي را بايد انجام دهيد. يكسري علائم در موقع مسموميت وجود دارد كه تا حدودي به شما در تشخيص آن كمك خواهند كرد. اين علايم ممكن است شامل تهوع، استفراغ، تشنج، افزايش ضربان قلب، اسهال، افزايش حركات تنفسي (در مسموميت با استريكنين) و حساسيت در مقابل تحريكات بيروني باشد. به‌هرحال وقتي كه با موا رد مسموميت برخورد كرديد، سعي كنيد مقادير زيادي آب، به حيوان بخورانيد زيرا اينكار سبب كاهش غلظت سم و افزايش دفع آن شده و عوارض ناشي از آنرا كاهش خواهد داد . با اين وجود اكثر حيوانات مسموم در اين حالت ميل به خوردن آب ندارند و يا اساسآ قادر به نوشيدن آن نيستند، بنابراين هرگز به زور سعي در خوراندن آب به حيوان نكنيد .
  خوراندن زغال نيز بدليل جذب سم به خود، مي‌تواند مفيد واقع شود. گذشته از اين اگر گربه مسموم شما استفراغ نكرده بطريقي
  (براي مثال خوراندن مواد محرك مانند خردل حل شده در آب يا كربنات سديم) در حيوان ايجاد استفراغ كنيد، چرا كه اينكار باعث خواهد شد، مقادير زيادي از سموم جذب نشده، از معده خارج شود به‌هرحال بهترين كار اين است كه گربه مسموم خود را هر چه زودتر نزد دامپزشك ببريد و سعي كنيد مقداري از سم خورده شده يا مقداري از مواد استفراغ شده را نيز بهمراه داشته باشيد چرا كه اينكار در تشخيص نوع مسموميت بسيار مفيد خواهد بود.

  در مواقع خونريزي خارجي
  در مواقعي كه گربه خانگي شما به هر دليلي دچار خونريزي شود اولين و مهمترين اقدام كنترل خونريزي مي‌باشد. براي اينكار مي‌توانيد با بستن قسمت بالاي عضوي كه خونريزي در آن واقع شده (بستن نورنيكت) تا حدود آنرا كنترل كنيد، البته بايد دقت داشته باشيد كه اگر اين تورنيكت مدت زيادي باقي بماند ممكن است باعث گانگرن آن عضو بشود در ضمن با فشار يك تامپون يا يك دستمال تميز و استريل نيز مي‌توانيد بطور موقت خونبندي كنيد و سپس با دامپزشك خود تماس بگيريد. اگر خونريزي جزئي باشد مي‌توانيد از كمپرس آب سرد نيز استفاده كنيد .
  در مواقع بروز زخمها و جراحات

  اگر گربه شما دچار زخمهاي كوچك، بدون خونريزي يا با خونريزي جزئي شود مي‌توانيد با ضدعفوني كردن موضع بوسيله بتادين و گذاشتن قطعات يخ (جهت خونبندي) و نهايتآ بانداژ ناحيه با آن برخورد كنيد ولي درصورتيكه خونريزي از آن شديد و يا زخم ايجاد شده بزگ باشد، ممكن است نياز به بخيه و اقدامات ديگر داشته باشد، بهمين خاطر بهتر است كه حيوان را نزد دامپزشك خود ببريد تا در صورت نياز آن را بخيه زده و از آنتي‌بيوتيك براي جلوگيري از عفونت استفاده كند.

  منبع:farmna.ir 2. #2
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون نمدونستم نمك باعث مسموميت در گربه ها ميشه

 3. #3

  محل سکونت
  تهران
  حیوان خانگی
  کاسکو-گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  21
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  کمک های اولیه و موارد اورژانس در گربه

  بسیاری از مواقع، ممکن است گربه صدمه دیده در اثر تصادف با ماشین را در کوچه و خیابان بیابید و به منظور کمک به او بر آیید. در چنین مواقعی، بهترین کار رساندن هرچه سریع تر حیوان به کلینیک دامپزشکی می باشد. مواقعی از دوران زندگی، حتی گربه‌هایی که به بهترین نحو نگهداری می‌شوند ممکن است به نحوی بیمار شده و یا دچار صدمات شوند. برنامه‌های حمایتی پت کلابز، شما را کمک می‌نماید تا در مواقع اورژانس و مورد نیاز به حیوانات صدمه دیده کمک نمایید. اگر حیوان شما قربانی حوادث یا بیماری حادی شود، شما باید هر آنچه در توان دارید به کار گیرید تا او را از شرایط خطر دور کرده و تا رساندن به دامپزشک در بهترین نحو نگه دارید. شما بایستی به لحاظ تجهیزات اولیه و آموزش‌های کمک رسان در هر شرایطی آماده و مجهز باشید.

  مددکاری اولیه
  مهار گاز گرفتن: در شرایط درد، گربه‌ها به شدت ترسیده و استرس بالایی دارند. به گربه خود پوزه بند زده یا پوزه‌اش را توسط باندی ببندید تا از احتمال حملات ناگهانی و گاز گرفتن شما جلوگیری شود.
  تهیه و بکارگیری یک پوزه‌بند نواری آسان است، تنها لازمه آن طول مناسبی از یک بانداژ، ریسمان یا طناب نازک است. یک حلقه متحرک دور هر دو فک قرار داده می‌شود و یک گره در بالای ناحیه بینی زده می‌شود. حلقه را محکم کشیده و انتهای آزاد بانداژ را به زیرفک بیاورید سپس آنها را از دوجهت مخالف پشت گوش‌ها ببرید و در آنجا محکم گره بزنید.
  انتقال: جهت انتقال گربه دقت بسیاری به خرج دهید تا از وارد آمادن صدمات بیشتر جلوگیر شود. گربه‌ها را بهتر است در داخل باکس و قفس حمل‌شان قرار دهید.
  تنفس مصنوعی: زمانی که حیوان شما قادر به تنفس نیست، لازم است که به او تنفس مصنوعی دهید. ابتدا دهان حیوان را چک کنید. دهان و راه‌های هوایی بایستی کاملا باز باشند و آن را از هر گونه عامل مسدود کننده، موکوس یا خون پاک نمایید.
  دهان حیوان را ببندید و از راه بینی به درون ریه‌های او بدمید و اجازه دهید که تا به آرامی نفسش را بیرون دهد. محکم ندمید؛ بسته به جثه گربه خود، شدت دمیدن را تنظیم کنید.
  ماساژ قلبی: ضربان قلب گربه را چک کنید. ماساژ قلبی (CPR) ممکن است همراه با تنفس مصنوعی مورد نیاز باشد. گربه‌ها جثه نهیفی دارند معمولا و می توان با یک دست ناحیه زیر بغل را گرفته و ماساژ قلبی را شروع کرد، یا با دو دست به آرامی ناحیه را ماساژ دهید. این کار را بیش از 100 بار در دقیقه بایستی انجام داد، پس سرعت ماساژ را زیاد نمایید.
  خون‌ریزی خارجی: در صورت نیاز، محل خون‌ریزی را با وارد کردن فشار ملایم توسط یک باند، تکه‌ای لباس یا حتی دست خود بپوشانید. اگر خون از یک اندام حرکتی بشدت جاری است، پیش از باندپیچی از یک باند کشی ساده (تورنیکت) در بالای محل زخم استفاده کنید. حداکثر تا 20 دقیقه درچنین حالتی می‌توانید جریان خون را محدود یا مسدود نمایید.
  زخمی که بشدت خونریزی دارد همیشه نیاز به بخیه خواهد داشت. بنابراین گربه را بلافاصله پس از انجام کمک‌های اولیه به دکتر دامپزشک برسانید.
  زخم‌های خون‌ریزی دهنده کوچک‌تر، ممکن است پس از مدت کوتاهی بند بیایند. در این حالت اطراف زخم را با محلول رقیق پاودین یداین (بتادین) شستشو دهید، و پانسمان تمیزی بر روی زخم گذاشته و در اولین فرصت به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید.
  خون‌ریزی‌های داخلی: در حوادث شدید نظیر تصادف با ماشین یا اجسام سنگین و یا سقوط از یک ارتفاع خون‌ریزی داخلی مخاطره اصلی خواهد بود. گربه شما ممکن است این علایم را نشان دهد: شکم متورم و دردناک، لثه‌های رنگ پریده، وجود خون در استفراغ، ادرار، مدفوع و یا ترشخات بینی. خون‌ریزی داخلی بسیار خطرناک بوده و بدون هیچ‌گونه تاخیری بایستی توسط دکتر دامپزشک معاینه و درمان شود.
  شوک: زمانی که قلب و عروق خونی به نوعی خاموش می‌شوند، شوک بروز می‌کند. این علامت ممکن است نتیجه‌ی بروز علایم حاد بیماری و یا ناشی از صدمات حاد باشد.
  علایم شوک شامل؛ بی‌حالی شدید، ضربان قلب تند اما ضعیف، مردمک‌های متسع (سیاهی رفتن چشم‌ها)، افت شدید دمای بدن و ضعف عضلانی می‌باشد.
  حیوان را در جایی آرام قرار داده و او را گرم کنید. جراحت‌ها را تا حد امکان درمان کنید و سریعا به دامپزشک مراجعه نمایید.
  شکستگی: شکستگی‌ها نیازمند اقدام فوری هستند. گربه معمولا اندام شکسته شده را در موقعیت غیر طبیعی قرار می‌دهد. گاهی استخوان شکسته از زیر پوست قابل رویت است. بایستی مراقب بود که حیوان حداقل حرکتی نداشته باشد و سریعا به دامپزشک مراجعه شود.
  اسهال و استفراغ: از علایم مشکلات گوارشی هستند و علل بسیاری از تغییر جیره غذایی تا مسمومیت با مواد سمی دارند. کم‌آبی حاد ناشی از اسهال و استفراغ می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اطمینان حاصل کنید که گربه شما به میزان کافی آب تازه دسترسی داشته باشد.
  اگر شرایط حیوان شما حاد و بحرانی به نظر نمی‌آید، کافی‌ست تنها به مدت 12 الی 24 ساعت گربه خود را با غذایهای سبکتر همانند ماست و مرغ کم چرب تغذیه کنید و وضعیت او را زیر نظر داشته باشید. اگر پس از این مدت وضعیت حیوان تغییری نکرد، به دامپزشک مراجعه نمایید.
  تشنج: تشنج سبب می‌شود که حیوان تعادل خود را از دست بدهد. ممکن است او به سمتی افتاده و شروع به حرکت دادن غیر ارادی دست و پا ها نماید، گویی که بر روی هوا در حال پدال زدن است.
  اطراف گربه را به یک پتو بپوشانید تا به خودش صدمه‌ای وارد نسازد، اما تلاش نکنید که وضعیت او را تغییر دهید چرا که ناخواسته ممکن است شما را گاز گرفته یا چنگ بزند.
  با دامپزشک خود تماس بگیرید.
  زنبور گزیدگی: نیش زنبور دردناک بوده و باعث بروز ترس و تهییج در گربه شما خواهد شد. اگر حیوان شما دچار زنبورگزیدگی شد کارهای زیر را انجام دهید:
  -در صورت امکان با استفاده از موچین نیش را از موضع خارج نمایید. (تنها زنبور عسل نیشش در موضع باقی می‌ماند.)
  -با استفاده از خمیر مایه و آب، یا جوش شیرین، خمیر یا ترکیبی تهیه کنید و روی محل گزیدگی قرار دهید.
  -با گذاشتن پک یخ در موضع، درد و تورم را تخفیف دهید.
  -گربه را به حال خود قرار دهید تا درد ناشی از گزش محو شود و همه چیز به روال خود بازگردد!
  معمولا یک گزش منفرد مشکل خاصی را ایجاد نمی‌کند. اگر گزش در ناحیه‌ی بینی، دهان یا اطراف سر بود، به دقت گربه خود را بررسی کنید تا مطمئن بشوید که تورم ناشی از آن مانع بسته شدن راه‌های هوایی یا بلع نشده باشد. در صورتی که تورم به طور چشمگیری در خلال چند دقیقه شروع به افزایش نمود، سریعا با دامپزشک خود تماس بگیرید.
  گربه‌ها البته باهوشتر از آن هستند که توسط زنبورها مورد حمله قرار بگیرند، ولی بهتر است گربه کنجکاو، خصوصا بچه گربه‌های فضول را از سرک کشیدن در کندوی زنبورها باز داشت.
  در صورت زنبورگزیدگی، گربه خود را از محل دور کرده و در جایی که خطر ناشی از گزیدگی وجود نداشته باشد، شروع به اقدامات درمانی نمایید.
  در صورت امکان سریعا به گربه خود آنتی‌هیستماین بدهید (پیش‌تر دامپزشک شما آنتی‌هیستامین مناسب را جهت تجهیز کیف کمک‌های اولیه معرفی کرده و دوز مورد نیاز در شرایط اورژانس را به شما گفته است). سپس گربه خود را به نزدیک‌ترین دامپزشک برسانید. درمان زنبورگزیدگی‌های شدید معمولا شامل سرم‌درمانی و تجویز مایعات، تجویز کورتیکواستروئیدها و بررسی علایم حیاتی خواهد بود. هدف از درمان پیشگیری از بروز شوک و کلاپس جریان خون و به حداقل رساندن آسیب ارگان‌های داخلی بدن است.

  کیف کمک‌های اولیه مخصوص گربه‌ها
  ما توصیه می‌کنیم که کیف کمک‌های اولیه‌ای شامل موارد زیر را تهیه نموده و در دسترس داشته باشید تا در موارد اورژانس از آن استفاده نمایید. دامپزشک شما در مورد استفاده از هر یک از موارد زیر شما را راهنمای خواهد کرد:
  -سرنگ
  -پدهای گاز
  -چسب نواری
  -بانداژ
  -باند کشی
  -پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)
  -پک یخ (انواع پلاستیکی پر شونده با آب یا گازکربنیک خشک)
  -شربت ایپکاک (تحریک کننده استفراغ در زمان مسمومیت‌ها)
  -اسپری بی‌حس کننده
  -پماد آنتی‌بیوتیک
  -ذره بین
  -قیچی
  -موچین
  -دستکش لاتکس
  -بتادین
  -توپ یا لوله توپی کتانی
  -پوزه‌بند
  جهت تجهیز کردن بیشتر، ممکن است چنین مواردی مورد نیاز باشد:
  -ذغال فعال مایع
  -شربت ضد اسیدوز (انواع مختلف تجاری در داروخانه‌های انسانی یافت می‌شود)
  -قرص یا آمپول آنتی‌هیستامین
  -خون‌بند یا تورنیکت
  -پتوی آلومینیومی گرمازا  ترکیبات مسمومیت زای معمول

  به علت ذات کنجکاو و فضول و علاقه به امتحان کردن، لیسیدن یا حتی خوردن هر چیزی که در سر راه‌شان قرار می‌گیرد، گربه‌ها در معرض ریسک بسیار بالای مسمومیت‌های اتفاقی هستند. همواره دقت نمایید که هرگونه ماده‌ی مسمومیت زا را ازدسترس حیوان‌تان در خانه، حیاط، باغ یا گاراژ منزل دور نگه دارید. اگر مشکوک شدید که گربه شما ممکن است مسموم شده باشد، به سرعت با دامپزشک خود تماس بگیرید. هر چه طول مدت زمانی که سم در بدن گربه شما است، زیادتر باشد، ضایعات و صدمات شدیدتری متوجه حیوان‌تان خواهد بود. موارد ذیل معمول‌ترین علل مسمومیت و عوارض ناشی از آنها هستند:
  داروها، حشره‌کش‌ها و مواد شستشو: اسپری‌های حشره‌کش ضد کنه و کک، شامپوها، قلاده‌های ضد کک و داروهایی که جهت درمان ضد انگل استفاده می‌شوند بایستی طبق دستورالعمل مصرف شوند. علایم ناشی از استفاده‌ی زیاده از حد این مواد شامل: تلوتلو خوردن، ضعف، افزایش بزاق و آویزان شدن آب دهان، استفراغ و بی‌اختیاری در دفع می‌باشد.
  اسیدها، قلیاها و مواد نفتی: اگر چنین ترکیباتی خورده شدند هرگز حیوان را تحریک نکنید که آنرا استفراغ کند. اگر ماده قلیایی خوده شده بود، بهتر است به نسبت 1 به 4 سرکه را با آب رقیق کرده و به ازای هر کیلو وزن حیوان، یک قاشق سوپ‌خوری به او بخورانید. در صورت بلع مواد اسیدی همین مقدار از جوش شیرین یا آنتی اسیدهای دیگر استفاده نمایید. در صورت بلع مواد نفتی، کمی ذعال فعال به او بخورانید.
  ضدیخ: این ترکیب که جهت جلوگیری از یخ زدن آب رادیاتور ماشین‌ها استفاده می‌شود، دارای طعم شیرینی است که گربه‌ها و سگ‌ها را به خود جلب می‌کند و فوق‌العاده سمی و کشنده است. معمولا در اثر نشت از ماشین‌های پارک شده بر روی زمین، در دسترس حیوان قرار می‌گیرد. در صورت مشکوک شدن با این ترکیب بلافاصله با دکتر دامپزشک تماس بگیرید.
  در کشورهای غربی، ترکیباتی به نام Animal-Safe Antifreeze، به همراه ضد یخ به داخل ماشین‌ها ریخته می‌شود که در صورت نشتی، مانع از جذب شدن حیوانات جهت مزه کردن این ترکیب می‌شوند.


  دیگر ترکیبات معمول سمی در خانه شامل:
  -قرص استامینوفن و سرماخورگی (حاوی استامینوفن)
  -انواع دارو بخصوص قرص‌های خواب
  -ضدیخ و دیگر محلول‌های مخصوص ماشین
  -وایتکس
  -اسید بوریک
  -محلول‌های شستشو
  -دئودورانت‌ها و بو برها
  -گندزداها
  -مواد ضدعفونی کننده
  -مواد پاک‌کننده
  -واکس
  -پولیش مبل یا ماشین
  -گازوئیل و بنزین
  -رنگ مو
  -لوازم آرایشی
  -علف کش
  -حشره کش
  -نفت
  -کبریت!
  -گلوله‌های نفتالین (قرص بید)
  -رنگ‌های نقاشی (خصوصا آبرنگ‌های بچه‌ها)
  -لاک ناخن
  -هرگونه الکل
  -تربانتین
  -انواع گیاهان آپارتمانی

  منبع:کمک های اولیه و موارد اورژانس در گربه


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید