فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  6
لایک لایک:  2
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: جنگل های کشور را دریابیم

 1. #1
  کاربر میهن پت liar آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  حسام
  محل سکونت
  زنجان
  علایق
  حیوانات. مطالعه.اینترنت
  تخصص
  دانشجو
  حیوان خانگی
  ماهیان زینتی
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  شماره عضویت
  424
  میانگین پست در روز
  0.67
  نوشته ها
  1,248

  جنگل های کشور را دریابیم

  تهران - این روزها سایه شوم تخریب بر سر جنگل ها افتاده این در حالی است که یک هکتار جنگل سالانه قادر به جذب پنج تا 10 تن کربن و تولید 10 تا 20 تن اکسیژن است به عبارتی یک درخت به طور متوسط اکسیژن مورد نیاز یک خانواده چهار نفره را تامین می کند.


  از سوی دیگر جنگل ها زیستگاه هزاران هزار جاندار وگیاه است و در واقع انسان ها مجاز نیستند به بهانه توسعه ، به تخریب جنگل ها و از بین بردن موجودات زنده اقدام کنند .

  امروزه علاوه بر فعالیت های انسانی که منجر به تخریب جنگل ها می شود ، آتش سوزی نیز سالانه درصد زیادی از جنگل ها در کشورهای مختلف را از بین می برد .

  براین اساس سازمان جهانی خوارو بار و کشاورزی (فائو) در گزارشی با عنوان ˈ وضعیت جنگل های جهانˈ اعلام کرد هر سال 06/0 درصد از جنگل های ایران در آتش می سوزد و 900 هزار متر مکعب چوب از قطع درختان در ایران تولید می شود.

  ˈمحمد جواد محمدی زادهˈ رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این مورد گفت : سرانه جنگل به ازای هر نفر در کشور ایران حدود 2000 متر مربع است در حالی که در دنیا این سرانه به ازای هر نفر 7500 مترمربع است .

  وی خاطرنشان کرد : دولت دهم از سال 88 تاکنون به مسئله جلوگیری از تخریب جنگل های کشور توجه ویژه و برنامه ریزی کرده است تا سالانه حدود 100 هزار هکتار کاشت درخت در جنگل ها انجام و حدود 500 هزار هکتار هم از توسعه بیابان و خشک شدن جنگل جلوگیری شود.

  رییس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت : با توجه به تلاش های دولت در عرصه جنگل کاری امروز سطح جنگل ها در ایران به 14 میلیون هکتار رسیده است . این در حالی است که براساس برنامه پنجم توسعه دولت هدف گذاری کرده است که این میزان به 18 میلیون هکتار و در سالهای پس از برنامه پنجم توسعه این سطح به 25 میلیون هکتار افزایش یابد.

  ˈ ناصر مقدسی ˈمدیر کل دفتر زیستگاهها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست در مورد وضعیت جنگل های ایران گفت: از حدود 14 میلیون هکتار جنگل در کشور یک هشتم در شمال، 6 میلیون هکتار در زاگرس، 6 میلیون هکتار در ایران تورانی و یک و دو دهم میلیون هکتار در جنوب کشور واقع شده اند که البته این آمارها وسعت کمی جنگل ها را نشان می دهد در حالی که باید به کیفیت آنها توجه ویژه شود.

  وی افزود :امروز اصل بر حفظ جنگل های موجود کشور است و بعد از آن باید به دنبال توسعه آنها باشیم . با توجه به کاهش منابع آبی در کشور و پیش بینی خشکسالی و همچنین تهدیدات مختلف ، وضعیت جنگل های کشور نگران کننده است و باید بیش از پیش به جنگل های کشور توجه کرد و آنها را دریابیم.

  وی گفت : از جمله این تهدیدات می توان به برنامه ریزی های توسعه نامتوازن و بدون توجه به ظرفیت و توان طبیعی جنگل ها اشاره کرد که باید مورد توجه جدی مسوولان قرار گیرد.

  مقدسی اظهارداشت: جنگل های شمال کشور با توجه به زیبایی و سرسبزی آنها می توانند به یک قطب گردشگری تبدیل شوند بنابراین اگربرنامه ریزی ها با این رویکرد انجام شود، بدون شک نه تنها مسئله تخریب جنگل ها رفع می شود بلکه درآمدزایی آنها نیز در رشد وگسترش منطقه موثر خواهد بود .

  وی ادامه داد: همچنین فعالیت های سوداگرانه ناشی از توسعه ویلا سازی و شهرک سازی بدون ارزیابی زیست محیطی و همچنین قاچاق چوب از دیگر تهدیدات جنگل های کشور از جمله جنگل های شمال کشور است.

  مقدسی یادآور شد : این در حالی است که در جنگل های زاگرس نیز با مشکلات متعددی مواجه هستیم . این جنگل ها نیز با تهدیداتی همچون تعدد و تنوع طرح های عمرانی و توسعه ای بدون داشتن ارزیابی زیست محیطی ، فشار احشام بر مراتع و جنگل ها و قطع درختان برای سوخت مواجه هستند .

  وی اظهارداشت: جنگل های زاگرس 40 درصد منابع آب شیرین کشور را تامین می کنند و سدهای پایین دستی آن مانند کاسه ای، آبهای تولید شده را جمع آوری می کنند که بدون شک تخریب این منبع ضربه بزرگی بر پیکره محیط زیست منطقه وارد می کند.

  کارشناسان براین باورند که افزایش سطح جنگل ها در کشور هدفی بزرگ است که باید دستگاه های متعدد برای رسیدن به این هدف فعالیت کنند که از جمله مهمترین نهادهایی که در این زمینه باید همکاری کنند سازمان جنگل ها و مراتع ، سازمان حفاظت محیط زیست، وزات جهاد کشاورزی و وزارت نفت است.

  دراین میان نقش مردم نیز از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا آنها باید کمک کنند تا نهضت کاشت درخت که یکی از دغدغه های اصلی کشور است، جان بگیرد.

  آمارها نشان می دهد در میان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر میزان نابودی مناطق جنگلی دراثر آتش سوزی، ایران در رتبه چهارم قرار دارد. در واقع هر سال 06/0 درصد از مناطق جنگلی ایران در اثر آتش سوزی از بین می رود.

  همچنین فائو از نظر توجه به توسعه جنگل ها و اجرای طرح های جنگل کاری ، ایران را در رتبه دوم منطقه قرار داده است.

  کارشناسان براین باورند که حفظ و حراست جنگل ها به عنوان منابع طبیعی از وظایف اصلی دولت ها و مردم است از این رو باید با برنامه ریزی های علمی و اصولی ضمن استفاده از طبیعت ، آن را حفظ کنیم .

  درحال حاضر چهار میلیارد هکتار جنگل در کره زمین وجود دارد که هر چهار ثانیه به اندازه مساحت یک زمین فوتبال از سطح پوشش جنگلی جهان کاسته می شود. سرعت جنگل‌زدایی در جهان بین 5 تا 13 میلیون هکتار در سال است.

  38 درصد از جنگل های جهان هنوز به صورت بکر باقی مانده و 64 درصد بقیه نیز با تهدیداتی چون توسعه حریم شهرهای حاشیه جنگل ، تبدیل اراضی جنگلی به مزارع کشاورزی به منظور تولید غذا و علوفه، استفاده از چوب و مشتقات آن برای تامین انرژی، برداشت بی رویه، حریق ، سوخت، ساخت مواد آرایشی و مواد شوینده مواجه است.

  از سوی دیگر زباله نیز دشمن دیگر جنگل هاست زیرا یکی از مهمترین عوامل تخریبی این منابع طبیعی زباله هایی است که انسان ها تولید می کنند .

  ˈ فرهاد پورسخا ˈ مدیر دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در این مورد گفت : در حال حاضر 42 محل دفن زباله در کشور وجود دارد که 38 محل دفن زباله در عرصه های منابع طبیعی مانند داخل جنگل ، مرتع ، آبخیزها و کنار استخرهای طبیعی هستند که تمام آنها تهدیدی برای طبیعت محسوب می شوند.

  وی خاطرنشان کرد : بسیاری از این زباله ها شیمیایی و مضر هستند و بدون شک شیرابه ای که از آنها تولید می شود آسیب های جبران ناپذیری به منابع طبیعی کشور وارد می کند.

  منبع ایرنا

 2. #2
  کاربر ارزشمند zahrarezaei آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  زهرا رضایی
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  شماره عضویت
  5586
  میانگین پست در روز
  1.56
  نوشته ها
  2,102
  صرفا جهت یاداوری: درختا جنگل حیوونا..بدون ما میتونن راحتتر زندگی کنن..این ماییم که بدون اونا نمیتونیم زندگی کنیم.این ماییم که وارد قلمرو اونا شدیم


  مهم نیست چقدر بالایی
  مهم اینه که اون بالا لاشخوری یا عقاب؟!

 3. #3
  کاربر ارزشمند masih آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مسيح
  محل سکونت
  اصفهان
  علایق
  ماهي.موتورسنگين.ماشين امريكايي
  تخصص
  فعلامحصل
  حیوان خانگی
  ماهي
  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  شماره عضویت
  1928
  میانگین پست در روز
  1.16
  نوشته ها
  1,906
  حسام جان عزيزم خيلي ممنونم از مطالبت خيلي مفيد بود اصفهان همه ميگن شهر خشكيه ولي همين شهر خشكو خدا از اول واسش زاينده رودو گذاشته كه از چهارمحال بختياري سر چشمه بگيره بياد از اصفهان ردبشه بره گاوخوني همين اصفهان خشك الان ابشوگرفتن تموم كشاورزا بيكار شدن ابهاي زيرزميني نابود شدن اصفهان بيشه هاي خيلي زيادو قشنگي داره كه درحال نابوديه تموم پلهاي باستاني كه روي زاينده رود هستن درحال نابودين تالاب گاوخوني نابود شده وررنده هايي كه از قاره هاي ديپه مهاجرت ميكنن به سمت تالاب ميانو با يه صحراي بدون ابوغذاروبرو ميشن كه خيلياشون ازفرط گرسنگي ميميرند اين يه نمونه از حمايت هاي انسان از طبيعت بود ببخشيد پرحرفي كردم


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید