کابومبا قرمز - Red Cabombaسطح مراقبت : سخت
نیاز به نور: زیاد
ناحیه کاشت در تانک : پس زمینه
حداکثر اندازه: 36 اینچ معادل 91.44 سانتی متر
شرایط آب
PH: 5-7KH: 2-8 دما: 24-30 درجه سانتی گراد
روش تکثیر: قلمه زنی
رنگ: قرمز ، نارنجی ، سبز
مکمل ها: تجهیزات CO2 ، کود مایع با کیفیت بالا ( نیترات و فسفات ) ، کود دهی بستر
منشا: آمریکای جنوبی و مرکزی
خانواده: Cabombaceae


توضیحات تکمیلی:
Cabomba Furcata (Nectris furcata) همچنین با نام کابومبا قرمز شناخته می شود. منشا این گیاه آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد. این گیاه بسیار زیبا ، به صورت متراکم در آب های نرم و اسیدی با بستری غنی از مواد آلی رشد می کند. کابومبا قرمز دارای برگ های منشعب شاخه مانند است و رنگ های آن از سبز روشن تا قرمز پر رنگ متغیر است که به قسمت های کوچکی تقسیم می شود و رنگ شگفت انگیزی در تقابل با رنگ های کنده و سایر گیاهان در تانک ایجاد می کند. کابومبا قرمز به صورت متراکم رشد می کند و باعث می شود پس زمینه ای بسیار زیبا و طبیعی در آکواریوم گیاهی ایجاد کند.
تحت شرایط مناسب ، این گیاه می تواند به آسانی در ظرف مدت یک هفته و یا بیشتر به سطح آب آکواریوم برسد و سرانجام سرتاسر آن را بپوشاند. اگر میزان نور در آکواریوم گیاهی کافی نباشد این گیاه به سرعت از بین می رود. برای تکثیر کابومبا قرمز شاخه راسی این گیاه را برش داده و مجدداً بکارید تا شادابی گیاه هم حفظ شود. در صورتیکه شاخه های راسی این گیاه را برش ندهید به بخش های پایینی ساقه نور کافی نمی رسد و باعث می شود که شاخ و برگ خود را به دلیل کمبود نور از دست دهد. معمولاً شاخه های جانبی در کابومبا قرمز ایجاد نمی شود اما ایجاد چنین شاخه هایی غیر ممکن نیست خصوصاً اینکه این شاخه های می توانند پایین تر از سطح آب شناور بمانند. استفاده از کود مایع و کود دهی منظم بستر در رشد این گیاه دارای اهمیت است و باعث رشد بهتر آن می شود. کابومبا قرمز نسبت به کاهش مواد مغذی واکنش نشان می دهد ، این واکنش ها شامل تیره شدن برگ ها ، رشد آهسته و باریک شدن اینترنود ها ( بخشی از ساقه که بین دو برگ است. تصویر زیر ) می شود.اگر به دقت میزان نیترات محدود گردد می توان به رنگ طلایی تا صورتی در این گیاه دست یافت. ریختن زیاد شاخ و برگ ها معمولاً نشان دهنده شرایط نامناسب آب و کمبود میزان CO2 است. تجهیزات CO2 نیاز نیست اما بر استفاده از آن برای دست یابی به رشد مناسب این گیاه تاکید شده است. به نظر می رسد که برای موفقیت در رشد کابومبا قرمز باید میزان نور بیشتر از میزان مورد نیاز برای سایر گیاهان باشد و این میزان زیاد نور باید حدود 3 تا 5 وات به ازای هر گالن باطیف کامل 5 تا 7 هزار کلوین باشد.
کابومبا قرمز را می توان با برش بخش راسی ساقه اصلی و کاشت آن در بستر به طوریکه حداقل 2.5 سانتی متر در بستر فرو برده شود ، کشت داد. روش استفاده از سرشاخه ها بهترین راه برای تکثیر این گیاه است. اگر بخش پایینی سرشاخه جدا شده در بستر فرو برده شود یک شاخه راسی جدید از بالترین نود Node (تصویر قبل) ایجاد می شود. تحت شرایط مناسب ، این گونه به سرعت رشد می کند و به هرس مداوم نیاز دارد. جهت تاثیر مطلوب ، سرشاخه های بریده شده را به طور گروهی در طول بخش های پشتی و یا کناری آکواریوم خود بکارید. سرشاخه های کاشته شده در بستر به آرامی شروع به ایجاد ریشه می کنند و به تدریج رشد آنها سریع تر می شود.
محمد رسولی نژاد

مطلب اختصاصی میهن پت
کپی برداری از مطالب اختصاصی میهن پت بدون درج نام و لینک انجمن میهن پت و نام نویسنده مطلب غیر مجاز است.


تصاویر بیشتر از کابومبا قرمز: