نام انگلیسی : Jahan Nama protected area
نام فارسی : منطقه حفاظت شده جهان نما

منطقه حفاظت شده جهانما در استان گلستان بين42/36 عرض شمالي و 12/54 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 38403 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: جامعه سرخدار و ارس.
پستانداران: پلنگ ,*مرال,*خرس قهوه اي ,* گرگ و شوكا.


منطقه حفاظت شده "جهان نما" در استان گلستان با چشم*اندازهاي زيبا و در عين حال ناشناخته مي*تواند در همه فصول پذيراي ايرانگردان و گردشگران باشد.

اين منطقه با وسعتي بيش از ‪ ۳۰‬هزار هكتار در جنوب شرقي شهرستان كردكوي در ارتفاعي بين ‪ ۶۰۰‬تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متري از سطح دريا واقع شده است.

وجود دهكده*هاي ييلاقي قديمي، آثار تاريخي و باستاني، وضعيت جغرافيايي و آب و هوايي، وجود كوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان كمياب و نوع پوشش گياهي از جمله جاذبه*هاي اين منطقه است.

"مزدك دريابيگي" در دانشنامه گلستان درباره منطقه نوشته است: در اين منطقه كه خود در قالب دشت جهان نما قرار دارد دهكده*هاي ييلاقي قديمي وجود دارد كه از جمله دو روستاي كفشگيري و سعدآباد است.

كفشگيري محله و سعدآبادمحله در شمال غربي منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز داراي منازلي با معماري سنتي است.

شغل مردم روستاهاي منطقه عمدتا دامداري وكشاورزي بوده و گليم، پاپيچ*هاي سنتي و وسايل تزئيني كوچك از جمله صنايع دستي آنان به شمار مي*رود.

همچنين وجود برج ‪ ۳۵‬متري رادكان معروف به "ميل رادكان" درحاشيه اين منطقه ارزش گردشگري آن را دو چندان كرده است.

اين منطقه كه در جنوب شهرستان كردكوي واقع است، گفته مي*شود مدفن يكي از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرين باوندي است.

آثار باستاني زيادي نيز در روستاهاي حاجي*آباد، چهارباغ، شاهكوه، چمن ساور، زيارت و ديگر محدوده*هاي منطقه حفاظت شده جهان نما جود دارد.

از نظر وضعيت جغرافيايي بيشتر منطقه جهان نما كوهستاني بوده و ارتفاع منطقه آن از ‪ ۶۰۰‬متر در مرز شمالي اطراف شصت كلا تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متر در كوه تل انبار در شرق منطقه و جنوب روستاي زيارت مي*باشد.

كوههاي معروف اين منطقه دوكالي درغرب، شاه*پسند، كالت و چلستان در مركز، زبله، تلمبار و لنده كوه در شرق بوده و دره*هاي مهم آن شامل مغزي در غرب ، جلينك بلينگ در جنوب، سفيددره در مركز و تركت در شمال است.

با وجود كوهستاني بودن اين منطقه چشمه*هاي زيادي در آن وجود دارد كه از جمله نخودچشمه، سرخ چشمه، پيرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوكش، والديگاه، امام وردي، چهارسرا، چشمه*هاي اطراف محلات جلينگ بلينگ، حاجي آباد، مرادچشمه، تاجين چشمه و چشمه آبگرم زيارت است.

همچنين رودخانه*هايي دراين منطقه جاري است كه از جمله مي*توان به چهارباغ در جنوب اشاره كرد كه در ادامه مسير به نام رادكان وارد استان مازندران مي*شود، رودخانه فصلي سفيددره نيز در مركز اين منطقه قرار دارد.

در درون منطقه حفاظت شده جهان نما همچنين آبشار زيارت وجود دارد كه در حدود پنج كيلومتري روستاي زيارت و در شمال شرقي اين منطقه است.

جهان*نما در طبقه بندي جغرافيايي گياهي ايران جز بخش فرعي هيركان قرار گرفته كه اين بخش جنگل*هاي شمال كشور را در برگرفته است.

پوشش گياهي منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته*زار است.

مهمترين گونه*هاي گياهي آن سرخدار، ارس، سروكوهي، پيرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشك، آزاد، بيد، هفت كول، نمدار، سياه*تلو وگونه*هاي علفي وبوته*اي گل گاوزبان، سريش، فستوك، يونجه، گل قاصد، مريم گلي، شكرتيغال، اسپرس بوته*اي، چوبك و درمنه است.

منطقه تركت و پيرامون آن در منطقه حفاظت شده جهان نما بهترين زيستگاه حيات وحش ازجمله مرال، شوكا، خرس و گرگ است.

اين منطقه به دليل شرايط خاص داراي حيات وحش غني شامل گونه*هاي كمياب و درمعرض خطر است كه برخي گونه*هاي مهم آن خرس قهوه*اي، روباه، شوكا، خوك وحشي، گربه جنگلي. سياه گوش و پلنگ است.

پرندگان بومي و مهاجر اين منطقه نيز از ديگر زيباييها بوده كه از جمله انواع دليجه، عقاب، سارگيه، قرقي، كبك، تيهو، بلدرچين، قرقاول، كركس، هما، كبوتر جنگلي، شاهين، فاخته و توكا مي*باشد.

از سوي ديگر براساس آمارهاي ارايه شده متوسط بارندگي در منطقه جهان نما حدود ‪ ۴۴۰‬ميلي متر اعلام شده است.

براين اساس زمستان اين منطقه سرد و در تابستان هواي مطبوع و خنكي دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان يكي از عوامل تلطيف هواي است.

گفتني است ميل رادكان، جاده شاه عباسي، شهر باستاني تميشه، امامزاده روشن*آباد، ابراهيم و چهاركوه، دهكده*هاي ييلاقي درازنو و جهان نما و پارك جنگلي امام رضا(ع) از ديگر مناطق گردشگري شهرستان كردكوي است.

بخش شمال اين شهرستان از زمين*هاي جلگه*اي هموار با شيب ملايم تشكيل شده و به زمين*هاي بندرتركمن، رودخانه قره*سو و خليج گرگان منتهي مي*شود.

بخش جنوبي آن نيز از ارتفاعات البرز شرقي تشكيل شده كه حداكثر ارتفاع آن از سطح دريا در برخي از مناطق به سه هزار و ‪ ۵۰۰‬متر مي*رسد.

پوشش گياهي اين شهرستان متنوع است، در كوهپايه*ها زمين*هاي زراعتي همراه با چمنزارها گسترش يافته و تا ارتفاع دو هزار و ‪ ۴۰۰‬متري را هم جنگل*هاي انبوه پوشانده است.

شهرستان كردكوي با يك بخش مركزي و سه دهستان بيش از ‪ ۷۰‬هزار نفر دارد و كشاورزي در اقتصاد اين شهرستان نقش عمده*اي دارا مي*باشد.

كردكوي در غرب استان گلستان با مساحتي حدود ‪ ۸۱۵‬كيلومترمربع از شمال به بندرتركمن، از غرب به بندرگز، از شرق به گرگان و از جنوب به استان سمنان محدود است.

در مجموع ‪ ۱۹۲‬هزار و ‪ ۹۳۲‬هكتار ، معادل ‪ ، ۹/۴۴‬درصد مساحت كل استان را مناطق حفاظت شده تشكيل مي*دهد .

بخشي از اين مناطق شامل پارك ملي گلستان، منطقه حفاظت شده لووه، زاو، تالاب*هاي بين*المللي "آلاگل"، "آلماگل"، "آجي*گل" و "گميشان" هستند كه در جاي جاي استان گسترده شده است.

گردآورنده: HEAVENLY