نام انگلیسی : Helleh protected area
نام فارسی : منطقه حفاظت شده حله

منطقه حفاظت شده حله در استان بوشهر بين4/29 تا 17/29 عرض شمالي و 30/50 تا 15/55 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن در 44708 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: ني و نخل مرداب.


پرندگان : پليكان پا خاكستري ,اردك مرمري , گيلانشاه خالدار,* درنا, انواع مرغابي سانان,* اگرتها,*حواصيلها,*كاكاييها و پرستوهاي دريايي .

تالاب و منطقه حفاظت شده حله در استان بوشهر سالانه پذيراي هزاران پرنده مهاجر و بومي است كه زمستان خود را در اين تالاب مي*گذرانند.

گونه*هاي كميابي از درنا، غاز خاكستري، فلامينگو، پليكان پاخاكستري، چوب پا، نوك خنجري، اردك كله سبز، خوتكا، پرندگان*نادري كه درتالاب حله به وفور يافت مي*شوند. در گذشته اين تالاب مملو از گونه*هاي مختلف پرندگان زيبا و كمياب بود اما شكار غيرمجاز و بي*رويه، جمعيت اين پرندگان را كاهش داده*است. دير نيست و هنوز هم تعداد زيادي از اين گونه*هاي ارزشمند و زيباي محيط زيست كشورمان دراين تالاب*ها وجود دارند كه همه بايد درحفظ اين زيبايي*هاي خلقت تلاش كنيم.

بنا به اعلام اداره كل حفاظت محيط زيست استان بوشهر، تالاب حله به عنوان يكي از گنجينه*هاي ارزشمند حيات وحش وپرندگان بومي و مهاجر كشور در فاصله ‪ ۱۰‬كيلومتري شمال شرق بوشهر قرار دارد.

تنوع گياهي، وجود رودخانه حله و نزديك بودن به سواحل اين تالاب را به زيستگاه و چراگاه بسيار غني براي حيات وحش تبديل كرده*است. وسعت منطقه حفاظت شده حله به ‪ ۴۲‬هزار و ‪ ۶۰۰‬هكتار مي*رسد كه يكي از زيباترين مناظر طبيعي سواحل جنوبي كشور است. ‪ ۲۰‬هزار هكتار از منطقه حفاظت شده حله تالابي است و رودخانه دائمي حله منبع تامين آب اين تالاب و منطقه است. درحاشيه رودخانه و تالاب حله انواع گياهان آبزي رويش يافته وچراگاه مهمي براي جانواران و پرندگان آبزي و كنار آب چرايجاد كرده*است.

پرنده دراج و جغدانبار دو گونه پرنده بسيار كمياب است كه درحله مي*توان سراغ آنها را گرفت. انواع پرندگان شكاري ونوعي از عقاب هادرمنطقه حفاظت شده حله وجود دارند كه كمتر در تالاب*ها و مناطق حفاظت شده كشور به چشم مي*خورند. امنيت نسبي و وجود دانه*هاي گياهي وخوراكي وبوته*هاي علوفه*اي تنوع جانوري منطقه حله را به اوج خود رسانده است. شغال، گونه*هايي از گربه سانان، روباه، كفتار، گراز، خرگوش و گرگ انواع حيواناتي است كه حيات خود را در منطقه حفاظت شده حله مي*گذرانند. نمونه*هاي از لاك پشت*ها و خزندگان درتالاب حله زندگي و توليد مثل مي*كنند كه هركدام براي مناطق حفاظت شده و محيط زيست كشور كمياب و ارزشمند هستند.

منطقه حفاظت شده و تالابها علاوه بر ايجاد پناهگاه مناسب براي پرندگان و حيات وحش، نقش مهمي در تعديل آب و هوا، تثبيت خاك و توليد علوفه دارند.اين مناطق تفرجگاه مناسبي براي مطالعات علمي و علاقه*مندان به طبيعت است. نقش واهميت ويژه اين مناطق اقتضا مي*كند تادرتقويت هرچه*بيشتر برنامه*هاي حفاظتي تالاب*ها و مناطق حفاظت شده محيط زيست برنامه ريزي شود و درحفظ اين ذخائر ارزشمند طبيعت زيباي كشورمان با محيط بانان همكاري كنيم.

تالاب و منطقه حفاظت شده حله يكي از زيباترين مناظرطبيعي در كناره خليج فارس را شكل داده و منطقه ديدني براي گردشكران است.

اين تالاب درسال ‪ ۱۳۴۲‬براثر طغيان رودخانه حله بوجود آمد و از آن سال به بعد به عنوان تالاب و منطقه حفاظت شده زير نظر محيط زيست استان بوشهرقرار گرفت.

گردآورنده: HEAVENLY