نام انگلیسی : Sarigol protected area
نام فارسی : منطقه حفاظت شده ساری گل

اين منطقه به وسعت ۰۰۰‚۲۸ هکتار در شمال شرقى اسفراين قرار دارد و انواع درختان اُرُس، کرکو، بيد وحشى، زالزالک، سياهدانه، بوتهٔ گَوَن و انواع گياهان از گندميان و نعناعيان را در خود جاى داده است. حدود ۴۵۰۰ قوچ و ميش نيز در اين منطقه وجود دارد.

منطقه ساريگل در تاريخ بيستم شهريور ماه سال 1353 بموجب مصوبه شماره 47 مورخ 20/9/1352 با عنوان " منطقه حفاظت شده شاه جهان " رسماً تحت حفاظت سازمان حفاظت محيط زيست قرار گرفت. پس از انقلاب از منطقه حفاظت شده شاه جهان به منطقه حفاظت شده ساريگل تغيير نام داد و از آذر ماه سال 1381 بموجب اصلاحيه مصوبه شماره 99 مورخ 21/6/1381 شورايعالي حفاظت محيط زيست به دو منطقه با عناوين پارك ملي ساريگل و منطقه حفاظت شده ساريگل تقسيم شد.(محدوده امن منطقه حفاظت شده ساريگل به پارك ملي ارتقاء داده شد)
از آن تاريخ تا كنون منطقه شاهد تحولات مثبتي در روند افزايش گونه هاي گياهي و جانوري بوده، بگونه اي كه امروز يكي از مناطق شاخص نه تنها در استان بلكه در سطح كشور مي باشد.
مساحت : 28000 هکتار
موقعیت جغرافیایی :
شرق اسفراین بین مدارهای 00 34 57 تا 00 47 57 عرض جغرافیایی
00 55 36 تا 00 8 37 طول جغرافیایی
پوشش گیاهی :
تیپ غالب مرتعی : درمنه و گرامینه ها
گیاهان صنعتی و دارویی : باریچه، آویشن، کاکوتی، علف چای،گون و.......
تیپ غالب درختی و درختچه ای : گونه ارس از گونه های حفاظت شده دیگر می توان به کلاه میر حسن، چوبک، ارس زرشک، بید و...... نام برد.
حیات وحش شاخص منطقه :
قوچ و میش اوریال، پازن، کل و بز، پلنگ، گربه وحشی، گربه پالاس، کفتار، گرگ، روباه و .... آبزیانی نظیر کپور ماهیان
پرندگانی نظیر :
باقرقره، کرکس، انواع عقابها، شاهین، کبک، تیهو،دلیجه،.......
خزندگانی چون :
مار افعی پلنگی، مار جعفری، کفچه مار، کور مار شنی، بزمچه و انواع مارمولک از دیگر زیستمندان ساریگل می باشند.
چشم انداز (Land scape ) :
از شاخص ترین جاذبه های طبیعی این منطقه میتوان به آبشار ایزی، رودخانه و دره اردغان، روستای سرچشمه، مناطق دیدنی پشت سد اسفراین و ...... اشاره کرد

گردآورنده: HEAVENLY